Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Пошта редакції. Членські внески до асоціації: чи будуть валові витрати?

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Серпень, 2010/№ 65
Друк
Відповідь на запитання

Членські внески до асоціації: чи будуть валові витрати?

Підприємство входить до асоціації, створеної кількома підприємствами для допомоги один одному. Асоціацію зареєстровано як неприбуткову і членські внески для її учасників є обов’язковими. Як слід ураховувати ці членські внески?

(м. Харків)

У цьому випадку є два можливі варіанти розвитку подій — для сміливих і для більш обережних платників податків. Така альтернативність у першу чергу обумовлена позицією ДПАУ, а в другу — відсутністю прямих норм податкового законодавства щодо цієї ситуації.

Почнемо з більш обережної позиції.

1. Членські внески валововитратні в межах «неприбуткового» ліміту

Так, згідно з 

п.п. 5.2.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР (далі — Закон про податок на прибуток) добровільні перерахування на користь неприбуткових організацій може бути віднесено платником податків до складу валових витрат (у межах 2 — 5 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року).

Як зазначено в запитанні,

асоціацію зареєстровано як неприбуткову організацію, тож підприємство — член асоціації має право скористатися цією нормою. При цьому для підтвердження неприбуткового статусу асоціації підприємству варто придбати копію рішення органу податкової служби про внесення організації-одержувача до Реєстру неприбуткових організацій, у принципі підійде й копія довідки № 4-ОПП (докладніше див. статтю «Щедрість мимоволі: як відобразити вимушену благодійну допомогу в обліку підприємства» // «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 64, с. 22).

Також варто сказати кілька слів про статус самих членських внесків, які

можуть бути як добровільними, так і обов’язковими. І тут виникає запитання, а чи вписуються обов’язкові членські внески в ті добровільно перераховані кошти, які підпадають під лімітовані валові витрати за п.п. 5.2.2 Закону про податок на прибуток? Ми переконані, що так. Адже, факт добровільності вже підтверджено тим, що підприємство винятково добровільно (жодного примусу чи обов’язковості членства в цьому випадку не передбачено) вступило до цієї асоціації, і відповідно добровільно згодне платити членські внески, навіть незважаючи на те, що обов’язковість їх сплати передбачено у статуті асоціації. Цю позицію підтримує і ДПАУ у своєму листі від 05.12.2005 р. № 24181/7/22-1017. Крім того, в іншому своєму листі від 28.07.2006 р. № 8249/6/15-0516, ДПАУ повідомляє, що членські внески, сплачені торгово-промисловій палаті можуть потрапити до валових витрат підприємства через п.п. 5.2.2 Закону про податок на прибуток.

Отже

, за наявності всіх обов’язкових документів, підприємство може сміливо відносити до складу валових витрат суми перерахувань у вигляді членських внесків у межах установленого п.п. 5.2.2 Закону про податок на прибуток ліміту (а саме не менше 2 %, але не більше 5 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року).

Тепер розглянемо сміливіший варіант.

2. Членські внески валововитратні без обмеження.

Підстави для включення суми членських внесків до валових витрат без обмежень є в загальному

п.п. 5.2.1 Закону про податок на прибуток , де сказано, що включаються до валових витрат будь-які витрати, пов’язані з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг).

Доведемо, що членські внески пов’язані з такою діяльністю підприємства.

Один з головних аргументів міститься в п. 2 ст. 120 Господарського кодексу України в редакції від 16.01.2003 р. № 436-IV, де зазначено, що асоціація створюється з метою координації господарської діяльності підприємств, що об’єдналися, для задоволення переважно господарських потреб учасників асоціації.

Таким чином, можна зробити висновок, що діяльність асоціації пов’язана з господарською діяльністю платника податків і відповідно сума членських внесків може бути повністю віднесена до складу валових витрат. Подібне питання розглядав свого часу й 

Комітет Верховної Ради з питань фінансів і банківської діяльності, який у своєму листі (від 18.11.2001 р. № 16-10/447) указав на правомірність віднесення до валових витрат вступних і членських внесків на користь Саморегульованої організації (СРО). Та варто врахувати, що членство у СРО, на відміну від членства в цій асоціації, є обов’язковою умовою для професійних учасників фондового ринку.

На жаль, така позиція навряд чи знайде підтримку у перевіряючих, про що свідчать уже згадані вище

листи , а також лист від 16.07.2001 р. № 4658/6/22-3116. У ньому йдеться про заборону включати до валових витрат членські внески, перераховані на користь міжнародної платіжної системи. Тому не виключено, що другий варіант вам доведеться відстоювати в судовому порядку, або заздалегідь заручитися листом своєї ДПІ з відповідним дозволом.

Віталій Смердов, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі