Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Послуги у ЗЕД. Надання послуг нерезиденту за кордоном: чи підлягає розподілу «вхідний» ПДВ

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Грудень, 2010/№ 100
Друк
Відповідь на запитання

Надання послуг нерезиденту за кордоном: чи підлягає розподілу «вхідний» ПДВ

 

Підприємство — платник ПДВ надає юридичні послуги резидентам України (операції обкладаються ПДВ за ставкою 20 %) та нерезидентам (операції не є об’єктом обкладення ПДВ, оскільки місце поставки таких послуг визначено згідно з п.п. «д» п. 6.5 Закону про ПДВ за межами митної території України). Для здійснення такої діяльності підприємство придбаває товари (послуги) та основні фонди, частина з яких одночасно використовується як в оподатковуваних, так і в неоподатковуваних операціях. Чи підлягає «вхідний» ПДВ за цими товарами (послугами) та основними фондами розподілу?

(м. Львів)

 

Нагадаємо, що однією з умов включення сум «вхідного» ПДВ до податкового кредиту є використання придбаних товарів (послуг) або основних фондів в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності (

п.п. 7.4.1 Закону про ПДВ).

У ситуації, коли платник податків разом з операціями, що обкладаються ПДВ, здійснює і неоподатковувані операції, формування податкового кредиту здійснюється з урахуванням положень

пп. 7.4.2 і 7.4.3 Закону про ПДВ.

При цьому

п.п. 7.4.2 Закону про ПДВ застосовується в разі, якщо первісно відомо, що товари, послуги або основні фонди, які придбаваються (виготовляються), повністю використовуватимуться в пільгованих (ст. 5) або таких, що не обкладаються ПДВ (ст. 3), операціях. Так, якщо заздалегідь передбачається, що цінності або послуги придбаваються (виготовляються) для використання саме в таких цілях, то сума ПДВ, сплачена при їх придбанні (виготовленні), до податкового кредиту не включається. Згідно з п.п. 5.3.3 Закону про податок на прибуток цю суму підприємство відносить на валові витрати або на збільшення балансової вартості відповідної групи основних фондів.

Інакше кажучи, якщо товари, що придбавалися, послуги або основні фонди планується використовувати

виключно в операціях, за якими ПДВ не нараховуватиметься, то і податковий кредит за «вхідним» ПДВ під час надходження таких товарів, послуг, основних фондів не відображається.

Однак часто буває, що

ті самі придбані товари (послуги) та основні фонди одночасно використовуються платником податків відразу в оподатковуваних та в неоподатковуваних або звільнених від обкладення ПДВ операціях (тобто мають подвійне призначення). Наприклад, підприємство для здійснення своєї діяльності несе певні витрати з придбання комп’ютерних програм, інформаційного забезпечення, оренди приміщення, оплати послуг зв’язку, комунальних послуг та інші загальногосподарські витрати.

За таких обставин

весь «вхідний» ПДВ не може бути віднесено платником податків до податкового кредиту, але певну його частину, безумовно, має бути включено до складу податкового кредиту, оскільки в оподатковуваних операціях товар (послуги) та основні фонди все ж використовуються. Для цих випадків необхідність розподілу «вхідного» ПДВ установлено п.п. 7.4.3 Закону про ПДВ. Згідно з ним податковий кредит звітного періоду збільшується на ту частку сплаченого (нарахованого) податку при виготовленні або придбанні товарів (послуг) та основних фондів, яка відповідає частці їх використання в оподатковуваних операціях звітного періоду.

Відомо, що відповідно до

п. 3.1 Закону про ПДВ об’єктом оподаткування є операції платників ПДВ з:

— поставки товарів і послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України. При цьому як виняток із цього правила

Закон про ПДВ називає операції, що не є об’єктом оподаткування (п. 3.2), та операції, звільнені від оподаткування (ст. 5);

— ввезення товарів (супутніх послуг) у митному режимі імпорту (реімпорту);

— вивезення товарів (супутніх послуг) у митному режимі експорту (реекспорту).

Операції з наданням послуг за межами митної території України належать

до операцій, що не є об’єктом оподаткування (див. ст. 3 з урахуванням п. 6.5 Закону про ПДВ).

А отже, при наданні юридичних послуг як резидентам, так і нерезидентам (коли місце поставки таких послуг визначено згідно з

п. 6.5 Закону про ПДВ за межами митної території України), слід керуватися п.п. 7.4.3 Закону про ПДВ та розподіляти «вхідний» ПДВ за товарами (послугами) та основними фондами, що використовуються одночасно в тих та інших операціях.

 

Наталя Білова, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі