Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Ставки транспортного податку та їх диференціація

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Лютий, 2010/№ 12
Друк
Лист від 09.07.2009 р. № 14316/7/17-0317

2. Щодо застосування ставок податку з власників транспортних засобів.

Ставки

щодо сплати податку встановлено у статті 3 Закону України від 12 грудня 1991 року № 1963-XII «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», зі змінами і доповненнями. Вони визначені в залежності від кодів УКТЗЕД в гривнях з 100 см3 об’єму двигуна для транспортних засобів, які обладнані двигуном внутрішнього згорання. Для транспортних засобів, які обладнані електродвигуном вони визначаються також у гривнях з 1 кВт (Вт — одиниця виміру потужності електродвигуна, приставка «к» означає 10 у степені 3,1 кВт = 1000 Вт). Для водних транспортних засобів ставки визначені у гривнях з 100 см довжини водного транспортного засобу.

Зазначеним Законом не передбачено прогресивного оподаткування транспортних засобів, оскільки останні мають незмінний об’єкт оподаткування (об’єм циліндрів або потужність двигуна, чи довжину транспортного засобу) і тверді ставки податку на рік (з 100 см куб. об’єму циліндрів двигуна, з 1 кВт потужності двигуна або з 100 см довжини транспортного засобу) в залежності від виду транспортного засобу.

Ставки для деяких груп диференціюються в залежності від об’єму двигуна. Чим більше об’єм двигуна, тим вища ставка.

При першій реєстрації наземних транспортних засобів в Україні ставки податку залежать від часу протягом якого використовувався транспортний засіб.

Статтею 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» визначено, що

перша реєстрація в Україні — це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.

При визначенні ставок податку при першій реєстрації транспортних засобів в Україні, а це стосується в основному автомобілів, під поняттям «нові транспортні засоби» слід розуміти транспортні засоби, які ніколи не були зареєстровані. (У тексті товарної номенклатури Митного тарифу України (додаток до Закону України «Про Митний тариф України» від 05.04.2001 № 2371-III) до тестового опису товарних угруповань, де класифікуються транспортні засоби, «нові» наведено пояснення: «новими транспортними засобами вважаються такі, що не мають актів державної реєстрації уповноважених органів, які дають право на їх експлуатацію»).

Таким чином,

під новими транспортними засобами, у контексті товарної номенклатури, вважаються такі транспортні засоби, на які уповноваженими державними органами не видавалися акти реєстрації, що дають право експлуатації цих транспортних засобів.

Поняття «транспортні засоби, що використовувались»

, означає транспортні засоби, які були зареєстровані щонайменше один раз, тобто такі, на які були або є реєстраційні документи, видані уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, що дають право експлуатувати ці транспортні засоби.

Датою початку користування (вводу в експлуатацію) транспортних засобів, що були в користуванні та ввозяться на митну територію України, уважається дата першої реєстрації ТЗ, визначена в реєстраційних документах, які видані вповноваженими державними органами та дають право експлуатувати ці ТЗ на постійній основі. У разі відсутності реєстраційних документів першої реєстрації ТЗ датою початку користування вважається перший день першого місяця року, зазначеного в ідентифікаційному номері ТЗ, а за відсутності в ідентифікаційному номері року виготовлення — 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.коментар редакції

Ставки транспортного податку та їх диференціація

Як відомо, обчислення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів здійснюється виходячи з:

об’єму циліндрів двигуна — для тракторів, сідельних тягачів, автобусів, автомобілів легкових, вантажних та спеціального призначення, мотоциклів, мопедів, велосипедів з двигуном;

потужності двигуна — для транспортних засобів з електродвигуном;

довжини транспортного засобу — для яхт, суден парусних з допоміжним двигуном або без нього, човнів моторних, катерів та інших водних транспортних засобів.

Це означає, що на сьогодні ставки транспортного податку прямо залежать від технічних характеристик транспортного засобу.

Водночас зазначені у ст. 3 Закону № 1963 ставки транспортного податку залежать ще й від того,

є реєстрація транспортного засобу в Україні першою чи ні. А при першій реєстрації, крім усього іншого, ураховуватиметься ще й вік такого транспортного засобу. Так, для нових транспортних засобів застосовуються ті самі ставки, що і при перереєстрації. А от для старих транспортних засобів ставки податку в кілька разів вищі ніж для аналогічних нових авто. Подібна диференціація робить увезення до України транспортних засобів, вік яких перевищує 8 років, дуже невигідним.

У цьому ж роз’ясненні представники головного податкового відомства уточнили, як саме слід обчислювати такий вік:

— за наявності реєстраційних документів на автомобілі, що ввозяться з-за кордону, вік автомобіля слід відлічувати починаючи з

дати першої реєстрації, зазначеної в цих документах;

— за відсутності реєстраційних документів —

з 1 січня року виготовлення автомобіля, зазначеного в ідентифікаційному номері транспортного засобу (його можна знайти на нероз’ємних складових кузова).

Марина Ковенко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі