Податок на прибуток. Якщо вирішили продати об’єкт основних фондів: податковий та бухгалтерський облік

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

Якщо вирішили продати об’єкт основних фондів: податковий та бухгалтерський облік

 

Підприємство вирішило продати об’єкт основних фондів групи 3, що значиться в нього на балансі, — верстат фрезерний. У бухгалтерському обліку цей об’єкт переведено з основних засобів (з рахунка 10) до розряду товарів (рахунок 28). Чи потрібно в податковому обліку в результаті такого переведення вартість верстата як товару включати до перерахунку за п. 5.9 Закону про податок на прибуток?

(м. Кіровоград)

 

Ні, не потрібно.

У

податковому обліку прийняття рішення про продаж об’єкта основних фондів груп 2 — 4 не спричинює будь-яких наслідків, тобто до самого моменту продажу об’єкт продовжує обліковуватися у складі відповідної групи основних фондів і на нього продовжує нараховуватися амортизація. Це випливає з п.п. 8.4.6 Закону про податок на прибуток, згідно з яким при виведенні з експлуатації окремих об’єктів основних фондів груп 2 — 4 з будь-яких причин (крім їх продажу) балансова вартість таких груп не змінюється .

При продажу об’єктів основних фондів груп 2 — 4 балансова вартість таких груп відповідно до

п.п. 8.4.4 Закону про податок на прибуток зменшується на суму вартості продажу таких об’єктів.

Якщо вартість продажу основних фондів дорівнює або перевищує балансову вартість відповідної групи, її балансова вартість прирівнюється до нуля, а

сума перевищення включається до валового доходу платника податків відповідного періоду.

Якщо ж вартість продажу об’єкта основних фондів груп 2 — 4 не перевищує балансову вартість відповідної групи, балансова вартість групи просто зменшується на вартість продажу об’єкта основних фондів. При цьому

розмір валових доходів або валових витрат не змінюється.

Балансова вартість об’єкта основних фондів груп 2 — 4, який вибув у зв’язку з продажем, зменшується

на початок кварталу, наступного за кварталом його вибуття. З цього ж моменту припиняє нараховуватися амортизація на цей об’єкт, адже базою для нарахування амортизації є балансова вартість відповідної групи основних фондів (окремих об’єктів основних фондів групи 1) на початок розрахункового періоду (кварталу), яка визначається за формулою, наведеною в п.п. 8.3.2 Закону про податок на прибуток.

У

бухгалтерському обліку прийняття рішення про продаж об’єкта основних засобів потребує від підприємства вчинити певні дії. Так, керуючись нормами Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2003 р. № 617 (далі — П(С)БО 27), об’єкти, що плануються до продажу, обов’язково слід перевести до розряду необоротних активів, утримуваних для продажу (зарахувати на субрахунок 286 «Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу»), а вже потім відображати реалізацію за правилами П(С)БО 27 (див. консультацію В. Пархоменка, опубліковану в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 90, с. 61, та статтю « Оновлені Примітки: від стандартів до форми (коментар до наказу Мінфіну № 1238)» // «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 94.

Отже, з моменту перекваліфікації основних засобів у необоротні активи, утримувані для продажу, вони включаються

до складу запасів підприємства та на них припиняє нараховуватися бухгалтерська амортизація.

Згідно з

Інструкцією № 291 інформація про доходи від реалізації необоротних активів та груп вибуття, утримуваних для продажу, узагальнюється на субрахунку 712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів», а їх собівартість обліковується на субрахунку 943 «Собівартість реалізованих виробничих запасів». Щоправда, Мінфін у листі від 25.07.2008 р. № 31-34000-10-10/29072 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 74) рекомендує доходи від реалізації необоротних активів, утримуваних для продажу, відображати за кредитом субрахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності», а собівартість таких активів — за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності». На наш погляд, ці операції слід відображати все ж відповідно до Інструкції № 291, оскільки вона має пріоритет над листом, що має рекомендаційний характер.

Приклад.

Підприємство в березні 2010 року прийняло рішення про продаж об’єкта основних фондів групи 3 — верстата фрезерного — та визнало його утримуваним для продажу. Первісна вартість об’єкта основних засобів — 5000 грн., сума нарахованого зносу за даними бухгалтерського обліку на дату визнання об’єкта необоротним активом, утримуваним для продажу, — 600 грн., залишкова вартість — 4400 грн., чиста вартість реалізації на дату балансу (без ПДВ) — 4000 грн.

Верстат продано у травні 2010 року за 4800 грн. (у тому числі ПДВ 20 % — 800 грн.). Балансова вартість групи 3 основних фондів — 15000 грн.

У податковому та бухгалтерському обліку ці операції відображаються такими записами:

 

№ з/п

Зміст господарської операції

Сума,грн.

Бухгалтерський облік

Податковий облік

Дт

Кт

1

2

3

4

5

6

1. Визнання об’єкта необоротним активом, утримуваним для продажу

1.1

Списано суму нарахованого зносу об’єкта основних засобів, класифікованого як необоротний актив, утримуваний для продажу

600

131

104

1.2

Відображено переведення основних засобів до складу необоротних активів, утримуваних для продажу

4400

286

104

2. Оцінка необоротного активу, утримуваного для продажу

2.1

Проведено оцінку необоротного активу, утримуваного для продажу, та відображено витрати в сумі перевищення балансової вартості об’єкта над його чистою вартістю реалізації (4400 грн. - 4000 грн.) на дату балансу (на 31.03.2010 р.)

400*

946

286

* Відповідно до п. 9 розділу II П(С)БО 27 на кожну дату балансу необоротні активи, утримувані для продажу, відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності за найменшою із двох вартостей: балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації (справедливою вартістю активу за вирахуванням очікуваних витрат на його реалізацію). У цьому випадку чиста вартість реалізації на дату балансу (4000 грн.) нижча за балансову вартість об’єкта основних засобів (4400 грн.). У зв’язку з цим в обліку підприємства відображаються витрати в сумі перевищення балансової вартості об’єкта над його чистою вартістю реалізації.

2.2

Віднесено на фінансовий результат суму витрат у зв’язку з перевищенням балансової вартості необоротного активу, утримуваного для продажу, над його чистою вартістю реалізації

400

791

946

3. Реалізація необоротного активу, утримуваного для продажу

3.1

Об’єкт основних засобів передано покупцю (відображено дохід від реалізації необоротного активу, утримуваного для продажу)

4800

377

712

— *

* Балансова вартість групи 3 основних фондів, до якої входить реалізований об’єкт, зменшується на вартість продажу (без ПДВ), тобто на 4000 грн. Оскільки за умовами прикладу балансова вартість групи 3 основних фондів більше вартості реалізації окремого об’єкта, валовий дохід у податковому обліку не відображається.

3.2

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ

800

712

641/ПДВ

3.3

Списано балансову вартість реалізованого необоротного активу, утримуваного для продажу

4000

943

286

3.4

Віднесено на фінансовий результат:

— дохід від реалізації необоротного активу, утримуваного для продажу

4000

712

791

— балансову вартість реалізованого необоротного активу, утримуваного для продажу

4000

791

943

3.5

Отримано від покупця грошові кошти за реалізований об’єкт основних засобів

4800

311

377

 

Наталя Білова, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі