Щодо оподаткування ПДВ операційз поставки комісіонером товару комітента — неплатника ПДВ

Редакція ПБО
Друк
Лист від 26.04.2010 р. № 8267/7/16-1517-26

Щодо оподаткування ПДВ операцій з поставки комісіонером товару комітента — неплатника ПДВ

Лист Державної податкової адміністрації України від 26.04.2010 р. № 8267/7/16-1517-26

 

Державна податкова адміністрація України розглянула лист <…> щодо особливостей оподаткування податком на додану вартість операцій з поставки комісіонером (платником податку на додану вартість) товару комітента (неплатника податку на додану вартість) та операцій передпродажного ремонту комісійного товару і повідомляє.

Порядок оподаткування податком на додану вартість операцій, які здійснюються у межах виконання договорів комісій, визначено пунктом 4.7 статті 4 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі — Закон).

Відповідно до зазначеного пункту у випадках коли платник податку здійснює діяльність з поставки товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі — комісіонера) здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі — комітента) без передання права власності на такі товари, базою оподаткування є продажна вартість цих товарів, визначена у порядку, встановленому цим Законом.

Датою збільшення податкових зобов’язань комісіонера є дата, визначена за правилами, встановленими пунктом 7.3 цього Закону, а датою збільшення суми податкового кредиту комісіонера є дата перерахування коштів на користь комітента або поставки останньому інших видів компенсації вартості зазначених товарів. При цьому датою збільшення податкових зобов’язань комітента є дата отримання коштів або інших видів компенсації вартості товарів від комісіонера.

Таким чином,

у разі здійснення продажу товарів, комітентом яких є неплатник податку на додану вартість, комісіонер до бюджету повинен перераховувати повну суму податку на додану вартість, нараховану на загальну вартість проданих товарів, без права на податковий кредит по таких товарах.

У разі якщо для продажу товарів комісіонером необхідне здійснення передпродажного ремонту комісійного товару із залученням іншого платника, оподаткування таких послуг по ремонту здійснюється в загальному порядку

.

 

Заступник голови О. Любченкокоментар редакції

Якщо комісіонер продає товар комітента — неплатника ПДВ

Як відомо, за правилами п. 4.7 Закону про ПДВ у разі здійснення посередницьких операцій до ПДВ-обліку виявляється залученим у тому числі й посередник. Зокрема, при

комісії на продаж у стандартній ситуації, коли обидві сторони, і комітент, і комісіонер, є платниками ПДВ, податкові наслідки у сторін виникають у такій послідовності. Так, комісіонер:

— нараховує

податкові зобов’язання з ПДВ, керуючись положеннями п. 7.3 Закону про ПДВ за першою з подій, виписуючи при цьому покупцю податкову накладну;

— отримує при цьому право на

податковий кредит на дату перерахування коштів (або інших видів компенсації) комітенту на підставі податкової накладної, виписаної на його ім’я комітентом.

У свою чергу,

комітент на дату отримання оплати (інших видів компенсації) від комісіонера показує податкові зобов’язання, підтверджуючи їх при цьому податковою накладною, що виписується на ім’я комісіонера.

Водночас як бути в не зовсім стандартній ситуації, коли комітент не є платником ПДВ, посередницький п. 4.7 умовчує. У такому разі виникає запитання: чи потрібно комісіонеру (платнику ПДВ) при продажу товару комітента (неплатника ПДВ) також нараховувати ПДВ-зобов’язання? Відповідь на нього містить передостанній абзац опублікованого листа ДПАУ: при продажу товарів комітента — неплатника ПДВ

комісіонер повинен нарахувати за такими товарами ПДВ-зобов’язання у звичайному порядку. Інакше кажучи, статус платника ПДВ примушує комісіонера відображати реалізацію комісійного товару у ПДВ-обліку в такому разі в загальноприйнятому порядку, з нарахуванням ПДВ-зобов’язань.

Щоправда, неприємність комісіонера в цьому випадку підстерігає в тому, що

відобразити податковий кредит за таким посередництвом він не зможе. Адже оскільки комітент не є платником ПДВ (а отже, і не може виписати на ім’я комісіонера податкову накладну), то підтвердити право на податковий кредит без існування такої податкової накладної від комітента комісіонеру неможливо. Отже, укладаючи договір з комітентом — неплатником ПДВ, слід ураховувати, що комісіонер в цьому випадку потрапляє в не дуже вигідну ситуацію: змушений нарахувати у звичайному порядку за комісійними товарами, що реалізовуються, ПДВ-зобов’язання він при цьому виявляється позбавленим права на податковий кредит. У такому разі можна передбачити компенсацію комітентом витрат комісіонера, пов’язаних зі сплатою ПДВ (детальніше про це див. присвячений комісійним операціям тематичний номер газети «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 5, с. 14).

 

Людмила Солошенко

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі