Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Думка фахівців офіційних органів. Індексація зарплати працівників після підвищення посадових окладів

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Червень, 2010/№ 49
Друк
Стаття

Індексація зарплати працівників після підвищення посадових окладів

 

У зв’язку з перерахуванням і донарахуванням заробітної плати працівникам бюджетної сфери, посадові оклади яких установлюються на рівні мінімальної заробітної плати, чи є січень і квітень 2010 року базовими при проведенні індексації?

(м. Харків)

 

Правові, економічні та організаційні засади проведення індексації грошових доходів громадян визначено

Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.91 р. 1282-XII (у редакції від 06.02.2003 р. № 491-IV). Реалізація цього Закону здійснюється відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078, зі змінами (далі — Порядок № 1078).

Індексація грошових доходів населення провадиться в разі, якщо величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, установлений у розмірі 101 % (

п. 11 Порядку № 1078). Для проведення подальшої індексації розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком починається з місяця, наступного за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації. Індексація доходів здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Офіційне опублікування індексу споживчих цін відбувається до 10 числа місяця, наступного за звітним.

Згідно з

п. 5 Порядку № 1078 місяць підвищення мінімальної заробітної плати є базовим місяцем для розрахунку індексу споживчих цін наростаючим підсумком. Індексація в базовому місяці не здійснюється. Розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком починається з місяця, наступного за базовим.

При цьому якщо підвищення мінімальної заробітної плати не супроводжується зростанням заробітної плати працівника, то її необхідно продовжувати індексувати на індекси, визначені відповідно до

Порядку № 1078.

Місяць підвищення мінімальної заробітної плати вважається базовим,

якщо в результаті сума збільшення заробітної плати більше суми індексації, яку могло бути нараховано в цьому місяці. Якщо сума збільшення заробітної плати менше нарахованої суми індексації, то подальша індексація провадиться згідно з додатком 4 до Порядку № 1078.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 р. № 2154-VI

(далі — Закон про держбюджет на 2010 рік) установлено нові розміри мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму. При цьому, як випливає з п. 1 Прикінцевих положень Закону про держбюджет на 2010 рік, нові розміри діють з 01.01.2010 р.

Відповідно до

постанови КМУ «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298 і від 25 жовтня 2008 р. № 939» від 12.05.2010 р. № 337 (далі — постанова № 337) з 1 січня та 1 квітня 2010 року підвищено посадовий оклад (тарифну ставку) працівника 1-го тарифного розряду. Також передбачено, що у 2010 році посадові оклади працівників, оплата праці яких визначається на основі Єдиної тарифної сітки, визначаються в такому порядку:

змінюються пропорційно підвищенню посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду. При цьому розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду становить: з 1 січня — 555 грн., з 1 квітня — 567 грн.;

— для працівників, у яких посадові оклади (тарифні ставки)

менше розміру мінімальної заробітної плати, посадові оклади (тарифні ставки) у штатних розписах має бути встановлено на рівні мінімальної заробітної плати. Нагадаємо, що мінімальна заробітна плата у 2010 році змінюватиметься таким чином: з 1 січня 2009 року її розмір становить 869 грн. на місяць, з 1 квітня — 884 грн., з 1 липня — 888 грн., з 1 жовтня — 907 грн., з 1 грудня — 922 грн. на місяць.

Порядок проведення перерахунку заробітної плати та її індексації у зв’язку з прийняттям

постанови № 337 роз’яснили Мінпраці спільно з Мінфіном у листі від 27.05.2010 р. № 5548/0/14-10/13, № 31-18040-03-5/12592. Зокрема, у листі зазначається, що при підвищенні заробітної плати із січня та квітня 2010 року і проведенні у зв’язку з цим перерахунку заробітної плати зазначені місяці слід вважати базовими для тих працівників, у яких сума підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, нарахованої за відповідний місяць. Нараховані суми індексації підлягають перерахунку.

Наведемо приклад визначення базового місяця у січні 2010 року для працівників, яким установлено 1 — 3 тарифні розряди виходячи тільки з розміру їх посадових окладів (без урахування доплат і надбавок, передбачених законодавством, що мають значення при проведенні остаточних порівняльних розрахунків для визначення базового місяця в кожному конкретному випадку).

Сума підвищення для цієї категорії працівників склала 125 гривень (869 - 744). Останнім базовим місяцем був листопад 2009 року. Отже, у січні 2010 року право на індексацію не настало. У такому разі січень 2010 року буде базовим при проведенні індексації грошових доходів.

У квітні 2010 року знову відбулося підвищення посадових окладів до 884 гривень.

У разі якщо в період між переглядом заробітної плати не настало право на її індексацію, місяць подальшого підвищення заробітної плати вважається базовим. Отже, квітень 2010 року також буде базовим.

Що стосується працівників, яким установлено наступні тарифні розряди, то при проведенні порівняльних розрахунків при визначенні базового місяця (січень, квітень 2010 року) для проведення індексації в кожному конкретному випадку необхідно враховувати нові розміри як посадових окладів, так й інших надбавок і доплат, які передбачені законодавством, мають постійний характер та включаються до загального грошового доходу, що підлягає індексації. У цьому випадку місяці слід вважати базовими для тих працівників, у яких сума підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, нарахованої за цей місяць.

При цьому слід звернути увагу, що при визначенні базового місяця розрахунки сум індексації, які могло бути нараховано у відповідних місяцях поточного року, необхідно здійснювати з урахуванням нових розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначених

Законом про держбюджет на 2010 рік, а саме: з 1 січня — 869 грн., з 1 квітня — 884 грн.

Наведемо в таблиці порядок визначення базових місяців для працівників, яким установлено, наприклад, 7-й тарифний розряд (слід звернути увагу, що у прикладі розглядається підвищення тільки посадового окладу і останнім базовим місяцем визначено жовтень 2008 року).

 

7-й тарифний розряд

Посадовий оклад, грн.

Сума підвищення, грн.

Останній базовий місяць

Сума індексації, яку могло бути нараховано, грн.

до 01.01.2010 р.

з 01.01. 2010 р.

Січень 2010 року

839

869

30

Жовтень 2008 року

132,96

(869 х 15,3 %)

Квітень 2010 року

869

884

15

Жовтень 2008 року

182,98

(884 х 20,7 %)

 

Жанна ЛАВРЕНТЬЄВА,
 начальник відділу рівня життя і подолання бідності
 Міністерства праці та соціальної політики України

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць