Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Сторінка приватного підприємця. Оформлення фасаду магазину, офісу квітами та зеленими насадженнями: чи є право на витрати

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Травень, 2010/№ 38
Друк
Стаття

Оформлення фасаду магазину, офісу квітами та зеленими насадженнями: чи є право на витрати

 

Питаннями озеленення займаються не тільки підприємства, а й приватні підприємці. Проблеми, як правило, виникають у тих, хто придбаває зелені насадження та живі квіти для оформлення фасаду магазину, перебуваючи на загальній системі оподаткування. Чи має право підприємець зменшити оподатковуваний дохід на суму таких витрат?

Людмила БАЛА, консультант газети «Податки та бухгалтерський облік»

 

«Зелені» витрати

Підприємець на загальній системі оподаткування свої витрати, що беруть участь у формуванні чистого доходу, ураховує за таким принципом:

— вони повинні бути документально підтверджені та пов’язані з одержанням доходу;

— за своєю природою вони підлягають включенню до складу валових витрат виробництва (обігу) або підлягають амортизації згідно із

Законом про податок на прибуток (ст. 13 Декрету № 13-92).

Відповідно до норм

Закону про податок на прибуток витрати підлягають включенню до складу валових або ж підлягають амортизації тільки в тому разі, якщо вони пов’язані з господарською діяльністю підприємства (підприємця).

Отже, насамперед, нам потрібно обґрунтувати зв’язок витрат на озеленення магазину з господарською діяльністю підприємця, а далі вже дивитися, потраплять вони до складу валових витрат чи підлягатимуть амортизації.

 

Обґрунтовуємо зв’язок з господарською діяльністю

Як пов’язати витрати на озеленення з господарською діяльністю підприємця? Почати слід з того, що озеленення — це частина благоустрою закріпленої за суб’єктом підприємництва території.

Так, відповідно до

Закону про благоустрій суб’єкти підприємництва зобов’язані утримувати закріплену за ними територію в належному стані, у тому числі й провадити її благоустрій. До елементів благоустрою (ст. 21 Закону про благоустрій) віднесено, зокрема, і зелені насадження — уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах, на алеях, бульварах, у садах, прибудинкових територіях та інших об’єктах благоустрою.

Крім того, місцевими правилами забудови відповідно до державних будівельних норм практично завжди встановлюються певні вимоги щодо озеленення та благоустрою територій. При цьому рішення про благоустрій територій, прийняті органами місцевого самоврядування, є обов’язковими до виконання розташованими на таких територіях підприємствами, установами, організаціями та громадянами.

Таким чином, для обґрунтування зв’язку витрат на озеленення з господарською діяльністю підприємцю можна послатися на те, що такі витрати мають обов’язковий характер відповідно до:

Закону про благоустрій;

місцевих правил забудови або іншої нормативної документації, з якої випливає обов’язок суб’єкта підприємництва нести витрати на озеленення.

До того ж озеленення території, особливо якщо йдеться про магазин, салон краси, готель, заклад ресторанного господарства, виконує відразу декілька важливих функцій:

— робить заклад охайним;

— залучає відвідувачів;

— надає представницький вигляд, так би мовити, імідж закладу.

Це теж аргументи на користь зв’язку з господарською діяльністю.

 

Підкріплюємо документами

Отже, ми переконалися, що озеленення території — та стаття витрат підприємця, яку цілком можна пов’язати з господарською діяльністю. Однак не менш важливо такий зв’язок з госпдіяльністю вміти довести перевіряючим.

Із цією метою підприємцю можна порадити видати наказ про необхідність таких витрат. У наказі можна зазначити, що озеленення провадиться відповідно до вимог

Закону про благоустрій, місцевих правил забудови (навести іншу нормативну документацію), а також для залучення відвідувачів, підвищення конкурентоспроможності, створення образної пізнаванності закладу тощо.

Крім того, не можна забувати, що підприємець повинен також мати документи, які безпосередньо підтверджують факт проведення витрат на озеленення (чеки, квитанції тощо).

 

Як правильно обліковувати витрати на озеленення

За формування складу витрат у

Законі про податок на прибуток відповідає ст. 5. Відразу зауважимо, що спеціального пункту, в якому б прямо йшлося про витрати на озеленення, ця стаття не містить.

Отже, для нашого випадку підходящою підставою

для включення витрат до складу валових (які беруть участь у формуванні чистого доходу) є п.п. 5.2.1 Закону про оподаткування прибутку. Цей підпункт дозволяє відносити до складу валових ті витрати, які пов’язані з підготовкою, організацією та веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) та охороною праці.

Щодо амортизації, то витрати підприємця підлягають амортизації в тому випадку, якщо їх понесено на придбання (поліпшення) основних фондів. При цьому основні фонди — це об’єкти, які призначаються

для використання в господарській діяльності протягом періоду, що перевищує 356 календарних днів. Вартість такого об’єкта перевищує 1000 грн.

Таким чином,

витрати на озеленення залежно від вартості та строку служби можуть відноситися на витрати на підставі п.п. 5.2.1 Закону про податок на прибуток або амортизуватися.

Так,

якщо прилегла до магазину територія озеленюється однорічними рослинами або, наприклад, багаторічними насадженнями, вартість яких не перевищує 1000 грн., то в обліку підприємця витрати на їх придбання включаються до складу витрат, що беруть участь у формуванні чистого доходу на підставі п.п. 5.2.1 Закону про податок на прибуток (як витрати, пов’язані з господарською діяльністю).

А от багаторічні зелені насадження зі строком використання більше 1 року та вартістю понад 1000 грн. (у тому числі багаторічні клумби, газони тощо) в обліку буде віднесено до основних фондів групи 3. Витрати на їх придбання амортизуватимуться. Водночас ДПАУ постійно стверджує, що підприємець не може нараховувати амортизацію, оскільки не веде бухгалтерський облік (див.

лист від 03.03.2006 р. № 1205/0/17-0415). А от Держкомпідприємництва дотримується нашої позиції (див. лист від 06.02.2007 р. № 851 ). Докладніше цю проблему висвітлено у статті «Що потрібно знати про амортизацію приватному підприємцю» (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 41, с. 27).

При цьому підприємець має право самостійно вирішити, що вважати в обліку об’єктом основних фондів: усі зелені насадження, що висаджуються на одній ділянці, або ж, наприклад, кожне зелене насадження окремо.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі