Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату внесків

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Травень, 2010/№ 43
Друк
Лист від 21.04.2010 р. № 5-31-793

Щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату внесків

Лист Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 21.04.2010 р. № 05-31-793

 

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності розглянула <…> звернення щодо застосування штрафних санкцій у випадку несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником та повідомляє.

Згідно із статтею 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240 (далі — Закон № 2240) страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником на нього накладається штраф у розмірі 50 відсотків суми належної до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік.

Відповідно до статті 23 Закону № 2240 страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов’язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону.

Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць — у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період. Днем сплати страхових внесків вважається день подання до установи банку розрахункових документів на перерахування страхових внесків на рахунок Фонду (день внесення готівки до банківської установи для перерахування на рахунок Фонду).

У разі нестачі у страхувальників-роботодавців коштів для виплати заробітної плати та сплати страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться пропорційно до сум заробітної плати.

Якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 Закону № 2240.

Тобто,

якщо строк сплати страхових внесків настав (заробітна плата виплачена), а внески до Фонду не сплачені, органи Фонду мають право застосовувати штраф до страхувальників у розмірі 50 відсотків суми належної до сплати страхових внесків.

 

Заступник директора С. Буринськийкоментар редакції

Штрафні санкції за несвоєчасність сплати страхових внесків

Згідно з абзацом третім ч. 1 ст. 30 Закону № 2240

за несвоєчасність сплати страхувальником страхових внесків на нього накладається штраф у розмірі 50 % суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув із дня взяття страхувальника на облік.

Як на практиці застосовують штрафні санкції, роз’яснив Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд) у листі, що коментується.

Як зазначено в цьому листі, якщо строк сплати страхових внесків настав (заробітну плату виплачено), а внески до Фонду не сплачено, органи Фонду мають право застосувати штраф до страхувальників у розмірі 50 %

не від суми внесків за весь період з моменту взяття на облік, а від суми не перерахованих своєчасно внесків (суми страхових внесків, що підлягають сплаті). Цей висновок, поза сумнівом, на руку страхувальникам-роботодавцям, оскільки при фіскальному прочитанні цієї норми суми штрафів можуть бути значно більшими.

Аналогічні роз’яснення було надано в листах Фонду від 02.04.2006 р. № 05-31-850 та від 17.08.2006 р. № 05-31-1719. Отже, позиція Фонду щодо розміру штрафу за несвоєчасну сплату страхових внесків не змінилася.

Також варто зауважити, що страхувальнику, який своєчасно не сплатив страхові внески, крім штрафу, необхідно буде сплатити й пеню, розраховану виходячи зі 120 % облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк її існування. Згідно з абз. третім п. 5.2 Інструкції про порядок надходження, обліку та використання коштів Фонду, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 р. № 16, моментом сплати вважається день виникнення недоїмки.

Нарахування пені припиняється в день прийняття банком, що обслуговує страхувальника, платіжних доручень на оплату всіх необхідних платежів до Фонду або день, коли заборгованість страхувальника перед Фондом було погашено.

Слід мати на увазі, що при донарахуванні страхових внесків пеня не нараховується, якщо існувала заборгованість Фонду перед страхувальником і сума такої заборгованості перевищувала суму виявленої недоїмки на момент виявлення помилки (п. 6 Порядку виправлення помилок минулих звітних періодів у звітності страхувальників, затвердженого постановою правління Фонду від 25.12.2003 р. № 123).

 

Лілія Ушакова

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі