Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Про затвердження листа

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Листопад, 2010/№ 91
Друк
Рішення від 02.11.2010 р. № 1656

Про затвердження листа

Рішення від 2 листопада 2010 року № 1656

(витяг)

 

З метою однакової практики правозастосування уповноваженими особами центрального апарату Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та її територіальних органів, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку

вирішила:

1.

Затвердити лист «Щодо дій уповноважених осіб у разі виявлення порушень вимог статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» (додається).

<…>

 

Голова Комісії Д. Тевелєв

 

 

Протокол засідання Комісії

від 2 листопада 2010 р. № 46

Додаток

Щодо дій уповноважених осіб Комісії у разі виявлення порушень вимог статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»

 

Абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» визначено, що акції існують

виключно в бездокументарній формі.

Вищевказана норма відповідно до Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» набирає

чинності з 29 жовтня 2010 р.

Крім цього, згідно з другим реченням частини 2 статті 20 Закону України «Про акціонерні товариства» акції товариств існують

виключно в бездокументарній формі.

Відповідно до частини 1 розділу XVII Закону України «Про акціонерні товариства» цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, крім другого речення частини другої статті 20, яке набирає чинності через два роки з дня опублікування цього Закону.

Закон України «Про акціонерні товариства» був опублікований в офіційному друкованому виданні — газеті «Урядовий кур’єр» № 202 від 29.10.2008 р.

Таким чином, враховуючи вимоги законодавства,

до 29 жовтня 2010 року акції, які випущені у документарній формі, повинні бути переведені у бездокументарну форму існування.

Відповідно до пункту 1 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 11.12.2007 № 2272 (далі — Правила), розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери може бути винесено незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Враховуючи вищевикладене, з метою однакової практики правозастосування у центральному апараті Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та у її територіальних органах, у випадку виявлення порушень вимог статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а саме

нездійснення емітентами переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну до 29.10.2010 р., уповноважена особа Комісії повинна винести розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.

При цьому термін для усунення порушення повинен становити

6 місяців.

У випадку невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери уповноважена особа порушує справу про правопорушення на ринку цінних паперів та застосовує санкцію, передбачену пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та виносить нове розпорядження.

При цьому при

повторному винесенні розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери термін для усунення порушення повинен становити 6 місяців.

У разі невиконання повторного розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери уповноважена особа порушує справу про правопорушення на ринку цінних паперів, застосовує відповідну санкцію та направляє відповідні матеріали стосовно неусунення емітентом порушень вимог статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» разом з проектом рішення про зупинення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів певного емітента на строк до усунення порушення до департаменту корпоративних відносин центрального апарату Комісії, а у разі, якщо порушення вчинено інститутом спільного інвестування — до управління спільного інвестування центрального апарату Комісії.

Департамент корпоративних відносин (управління спільного інвестування) центрального апарату Комісії забезпечує винесення проекту рішення про

зупинення внесення змін до системи реєстру власників іменних цінних паперів певного емітента на строк до усунення порушення на засідання Комісії.

Пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Комісія застосовує до юридичних осіб

фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, у розмірі від п’яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Голова Комісії Д. Тевелєвкоментар редакції

До 30 квітня 2011 року штрафи за непереведення акцій
у бездокументарну форму не застосовуватимуться

Нагадаємо,

до 30.10.2010 р. акціонерні товариства зобов’язані були перевести випуск акцій виключно в бездокументарну форму.

Про те, які негативні наслідки можуть загрожувати акціонерним товариствам, що не виконали цього обов’язку, див. статтю «Відповідальність за акції в документарній формі» // «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 81, с. 34.

У рішенні, що коментується, ДКЦПФР в цілому підтвердила, яким має бути алгоритм дій перевіряючих при виявленні ними документарних акцій після 30.10.2010 р.

Акціонерному товариству — порушнику виноситься розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери з установленням строку на його виконання. І лише в разі невиконання або несвоєчасного виконання розпорядження ДКЦПФР до акціонерного товариства може бути застосовано

штраф у розмірі від 1000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17000 до 85000 грн.).

Важливий момент, обумовлений у рішенні, —

строк для усунення порушень, яке має полягати в переведенні акцій у бездокументарну форму, має становити 6 місяців. При цьому зазначений строк відлічуватиметься від дати винесення відповідного розпорядження. Фактично це означає, що штрафи за акції в документарній формі раніше 30.04.2011 р. не застосовуватимуться.

Якщо ДКЦПФР унаслідок нездійснення переведення акцій у бездокументарну форму

повторно винесе розпорядження про усунення цього порушення, то також має бути надано строк на усунення порушень у 6 місяців. У разі невиконання повторного розпорядження розмір штрафу може досягти 10000 нмдг (170000 грн.).

Хоча в листі, що коментується, про це прямо не зазначено, але зробленим в ньому висновком зможуть скористатися і посадові особи акціонерних товариств. Так, передбачений ст. 18830 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф для посадових осіб акціонерних товариств за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень ДКЦПФР щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від 500 до 750 нмдг (

від 8500 до 11900 грн.) також застосовуватиметься не раніше 30.04.2011 р.

Цікаво, чи захоче ДКЦПФР згодом обмежити дію рішення, що коментується, у часі чи послаблення для акціонерних товариств, які не здійснюють переведення акцій у бездокументарну форму, у вигляді піврічного відстрочення діятиме ще довго.

 

Олена Уварова

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі