Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів

Редакція ПБО
Постанова від 29.09.2010 р. № 878

Кабінет Міністрів України

 

Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів

Постанова від 29 вересня 2010 р. № 878

 

Відповідно до пункту 14.7 статті 14 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» Кабінет Міністрів України

постановляє:

1. Установити, що суб’єкти господарювання, які провадять діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг і які відповідно до закону використовують реєстратори розрахункових операцій, повинні здійснити

перехід на обов’язкове приймання спеціальних платіжних засобів для здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги):

до 1 липня 2011 р.

— суб’єкти господарювання (крім суб’єктів малого підприємництва), які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 100 тис. осіб;

до 31 грудня 2011 р.:

— суб’єкти

малого підприємництва, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 100 тис. осіб;

— суб’єкти господарювання,

включаючи суб’єкти малого підприємництва, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення від 25 до 100 тис. осіб.

Кількість платіжних терміналів повинна становити не

менше ніж 50 відсотків кількості реєстраторів розрахункових операцій, а у разі наявності одного реєстратора розрахункових операцій суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити приймання спеціальних платіжних засобів.

2.

Звільнити від обов’язкового приймання спеціальних платіжних засобів для здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) заклади громадського харчування закритого типу, які обслуговують певний контингент споживачів, зокрема особовий склад Збройних Сил та інших військових формувань, студентів, учнів та викладачів вищих, професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів, працівників промислових підприємств, підприємства торгівлі з торговельною площею до 20 кв. метрів (крім автозаправних станцій), а також суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 25 тис. осіб.

3. Міністерству економіки в установленому порядку подати на розгляд Кабінету Міністрів України

пропозиції щодо внесення змін до Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 р. № 833 (Офіційний вісник України, 2006 р., № 25, ст. 1818), стосовно забезпечення можливості використання спеціальних платіжних засобів під час здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги).

4. Антимонопольному комітетові проводити

моніторинг розмірів комісійних винагород, установлених банками за операціями, здійсненими з використанням спеціальних платіжних засобів, і розмірів міжбанківських комісій, установлених платіжними організаціями, та у разі їх необґрунтованого підвищення вживати заходів, передбачених законодавством.

5. Визнати такою, що

втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 р. № 377 «Деякі питання здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» (Офіційний вісник України, 2006 р., № 13, ст. 882).

 

Прем’єр-міністр України М. АЗАРОВкоментар редакції

Назустріч прогресу

(обов’язкове застосування терміналів)

Про скасування постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29 березня 2006 року № 377 ішлося давно (відповідну інформацію було розміщено на сайті Міністерства економіки ще наприкінці минулого року). Основна причина її скасування в тому, що вона так і не змогла вивести на рівень світової практики кількість операцій з продажу товарів (послуг), що проводилися із застосуванням платіжних карток. І от тепер з’явився документ, який замінює згадану постанову.

Відзначимо основні моменти цього документа.

1. У загальному випадку передбачається обов’язкове застосування спеціальних платіжних засобів (терміналів)

незалежно від виду діяльності та річного обсягу розрахункових операцій, тобто потенційне коло суб’єктів господарювання, які зобов’язані застосовувати спеціальні платіжні засоби, розширено.

При цьому формулювання нової постанови № 878 набагато коректніші ніж ті, що були використані в постанові № 377. Нагадаємо: у п.14.7 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 р. № 2346-III ідеться про переведення на обов’язкове використання терміналів тільки тих торговців,

які відповідно до закону повинні використовувати РРО. Однак у постанові № 377 про це обмеження не було сказано жодного слова, тобто штучно розширювалося коло суб’єктів, які мали в обов’язковому порядку здійснювати розрахунки за товари (послуги) з використанням спеціальних платіжних систем. Отже, з набуттям чинності документом, що коментується, ця невідповідність усувається.

2. Деякі послаблення передбачено для

суб’єктів малого підприємництва (обов’язкове застосування терміналів лише з 31 грудня 2011 року). У зв’язку з цим нагадаємо, що такими є фізичні особи — підприємці, а також юридичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності, у яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб і обсяг річного валового доходу не перевищує 70 млн грн.

3. Судячи з тексту п. 2 існують деякі категорії торговців, які все-таки звільняються від обов’язку встановлення термінала (свого роду виняток із загальних, установлених в п. 1 постанови правил):

— «

закриті» заклади громадського харчування;

— підприємства, в яких

торговельна площа до 20 кв. м (крім автозаправок). Зверніть увагу, що враховується саме торговельна площа, а не загальна, тобто підсобні, складські та інші подібні площі враховуватися не повинні;

— суб’єкти господарювання в населених пунктах з чисельністю населення

менше 25 тис. осіб.

На наш погляд, ця постанова буде успішно реалізована тільки в разі зменшення відсотка, що сплачується банку, та/або встановлення

відповідальності. У зв’язку з цим важливо, що до Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 р. № 833, планується внесення відповідних змін. Отже, у разі недотримання цих правил працівників торгівлі може очікувати адмінштраф згідно зі ст.155 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 

Дмитро Костюк

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі