Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Аналіз помилок. Забули заповнити рядок 15 у піврічній декларації з податку на прибуток

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2010/№ 85
Друк
Стаття

Забули заповнити рядок 15 у піврічній декларації з податку на прибуток

 

Ситуація

У декларації з податку на прибуток за півріччя 2010 року помилково забули заповнити рядок 15 — перенести до нього суму податку, сплачену в попередньому звітному періоді (1 кварталі). У результаті через наростаючий підсумок податок за півріччя було сплачено в більшій сумі, ніж було потрібно (переплачено). Помилку виявлено у 3 кварталі 2010 року. Як виправити ситуацію?

 

Порушення

Порушено

п. 3 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого наказом ДПАУ від 29.03.2003 р. № 143 (далі — Порядок № 143) та п. 16.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР (далі — Закон про податок на прибуток), які передбачають складання звітності з податку на прибуток наростаючим підсумком з початку звітного року, врахувати яке (для правильної сплати податку), у свою чергу, покликаний рядок 15 декларації (нагадаємо: докладно особливості заповнення цього рядка розглядалися у статті «Рядок 15 як один із ключових рядків декларації з податку на прибуток» // «Податки та бухгалтерський облік», 2009, № 90).

 

Аналіз ситуації

У цьому випадку підприємство помилково не заповнило рядок 15 піврічної декларації — не перенесло до нього значення з рядка 14 попередньої квартальної декларації. Тим самим не зменшивши піврічні податкові зобов’язання на підсумки І кварталу, підприємство за результатами півріччя перерахувало податок на прибуток до бюджету в більшій сумі (тобто фактично переплатило податок, сплативши його за півріччя також «наростаючим підсумком» та перерахувавши при цьому повторно суму податку за І квартал). А отже, перше, що можна зазначити, зважаючи на

переплату штрафні санкції за недоплату податку в цьому випадку підприємству точно не загрожують.

По-друге, слід звернути увагу на такий момент. Хоча в цьому випадку в піврічній декларації і було

допущено помилку, проте вона ніяк не вплинула на відображення даних за особовим рахунком платника податків (тобто сума податкових зобов’язань там була проведена правильно). Це пов’язане з тим, що з 1 січня 2010 року порядок перенесення нарахованого податку з декларації до картки особового рахунка платника податків було дещо змінено, про що повідомляла ДПАУ в листі від 12.04.2010 р. № 7163/7/15-0317 (далі — лист № 7163, див. с. 13).

Але насамперед нагадаємо, що раніше (до 2010 року), як відомо, у картці особового рахунка відображалася різниця між показниками

рядків 14 і 15 декларації за звітний період. Тому помилкове незаповнення рядка 15 декларації призводило до декларування платником податків помилково завищених податкових зобов’язань, які (зважаючи на проведення за особовим рахунком) усе ж краще було б при цьому сплатити, щоб уникнути виникнення у платника податків податкового боргу (з усіма штрафонебезпечними наслідками, що з цього випливають), після чого вже виправляти помилку.

Тепер же починаючи з 1 кварталу 2010 року, як інформувала ДПАУ

листом № 7163, перенесення даних із декларації до картки особового рахунка платника податків (за новими правилами) відбувається так: туди заноситься різниця між рядком 14 декларації за поточний період звітного року та рядком 14 декларації за попередній період цього року. А оскільки в цьому випадку такі рядки в деклараціях за І квартал та півріччя 2010 року платником податків були заповнено правильно, то, відповідно, до картки особового рахунка підприємства в результаті була перенесена правильна сума зобов’язань з податку на прибуток.

Таким чином, помилкове незаповнення рядка 15 в декларації на сьогодні фактично не становить загрози для платника податків. Головне, щоб при цьому

сплачена наростаючим підсумком з початку звітного року сума податку відповідала рядку 14 поточної декларації. А в нашому випадку за підсумками півріччя її сплачено платником податків навіть з лишком (оскільки повторно перераховано податок за І квартал). Тому така зайва сплата податку вважатиметься просто переплатою.

 

Виправлення помилки

Як відомо, самостійно виявлені помилки можуть бути виправлені одним із таких способів: у поточній декларації або через уточнюючий розрахунок (

п. 2 Порядку № 143). Відразу зазначимо, що подавати уточнюючий розрахунок (УР) у цьому випадку платнику податків не потрібно. Та й усунути помилку в такий спосіб навряд чи вийде. Адже УР не містить відповідних рядків для виправлення помилок, допущених за рядком 15 декларації. Отже, виправити ситуацію можна тільки одним способом — у поточній декларації (у нашому випадку — відповідно при складанні наступної декларації за 3 квартали 2010 року). Для цього достатньо в рядку 15 поточної декларації відобразити суму з рядка 14 декларації за попередній звітний період (тобто заповнити рядок 15 поточної декларації звичайним способом), відобразивши також при цьому суму переплати, що виникла за рядком 16.

Так, якщо, припустимо, у декларації за півріччя 2010 року значення рядка 14 (7000 грн.) було визначено правильно, але при цьому помилково виявився незаповненим рядок 15 (у ньому поставлено прокреслення замість належних 2000 грн.), то тоді виправлення помилки в поточній декларації з податку на прибуток за 3 квартали 2010 року виглядатиме так:

 

Підсумкові рядки декларації з податку на прибуток

грн.

Рядок декларації

Заповнено платником податків (помилковий варіант)

Слід було заповнити (правильний варіант)

Декларація за 3 квартали 2010 року (виправлення помилки)

1 квартал

півріччя

1 квартал

півріччя

Рядок 14

2000

7000

2000

7000

10000

Рядок 15

2000

7000

Рядок 16

2000

Рядок 17

2000

7000

2000

5000

1000

 

Таким чином, виправивши помилку в поточній декларації за 3 квартали 2010 року наведеним способом (див. останню колонку — тобто перенісши у звичайному порядку до її рядка 15 суму з рядка 14 попередньої піврічної декларації (7000 грн.) та відобразивши також при цьому за рядком 16 суму виниклої переплати (2000 грн.)), фактично за підсумками 3 кварталів 2010 року підприємству потрібно сплатити до бюджету 1000 грн. податку на прибуток (рядок 17). У результаті за підсумками 3 кварталів до бюджету буде фактично сплачено: 2000 грн. (за підсумками І кварталу) + 7000 грн. (за підсумками півріччя) + 1000 грн. (за підсумками 3 кварталів) = разом 10000 грн., що відповідає показнику рядка 14 поточної декларації за 3 квартали 2010 року. А отже, розрахунки з бюджетом буде проведено правильно.

 

Матеріал підготувала економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор» Людмила СОЛОШЕНКО

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі