Теми статей
Обрати теми

Додаток 1 (Д1)

Редакція ПБО
Стаття

Додаток 1
«Розрахунок коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1)»

 

На відміну від колишньої форми додатка 1 (де розшифровувалися всі коригування з «коригувальних» рядків 8 і 16 декларації), після

наказу № 41 до додатку 1 тепер потраплятиме тільки частина з них — лише коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту, що здійснюються відповідно до ст. 192 ПКУ (про що також свідчить і назва таблиць цього додатка). А отже, це коригування (які показуються відповідно в «коригувальних» рядках 8.1, 8.1.1 і 16.1, 16.1.1, 16.1.2, 16.1.3 декларації), що проводяться у зв’язку зі:

— зміною суми компенсації вартості товарів (уключаючи наступний за постачанням перегляд цін);

— поверненням товарів;

— поверненням покупцю попередньої оплати (авансу) за товар.

Оскільки, як відомо, коригування ПДВ, що здійснюються згідно зі

ст. 192 ПКУ, супроводжуються виписуванням розрахунку коригування (додатка 2 до податкової накладної), то, отже, виписані (отримані) платником податків розрахунки коригування (РК) і будуть підставою для заповнення додатка 1 до декларації. Таким чином, відтепер додаток 1 буде свого роду «збіркою» ПДВ-коригувань, що здійснюються на підставі розрахунків коригування (додатка 2 до податкової накладної).

Усього додаток 1 тепер містить три таблиці: таблиця 1 — для коригування податкових зобов’язань, таблиці 2 і 3 — для коригувань податкового кредиту.

Розділ I. Коригування ПЗ (податкових зобов’язань)

 

Таблиця 1.

Коригування податкових зобов’язань згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу

(розшифровка «коригувальних»

рядків 8.1 і 8.1.1 декларації)

Назва граф

Номер графи

Коментар

1

2

3

Отримувач (покупець)

найменування (прізвище, ім’я, по батькові — для фізичних осіб)

2

На кожне коригування податкового зобов’язання заповнюється окремий рядок.
При зазначенні найменування покупця слід орієнтуватися на відомості, вказані в розрахунку коригування до податкової накладної, в якому, у свою чергу, має бути наведена повна або скорочена назва зі статутних документів юридичної особи. Точно кажучи, П. І. Б. фізособи-підприємця має зазначатися повністю, однак податківці не проти, якщо у графі 2 наводитимуться її прізвище та ініціали («Вісник податкової служби України», 2008, № 22).
Також відзначимо «свою» специфіку роздрібних повернень: нагадаємо, як роз’яснювалося в Узагальнюючому податковому роз’ясненні, затвердженому наказом ДПАУ від 17.06.2010 р. № 442 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 52), при поверненнях у роздробі розрахунок коригування до підсумкової податкової накладної продавцем не складається (не виписується), а в таких випадках роздрібний продавець просто зменшує виручку дня на суму здійснених покупцями повернень, виписуючи відповідно на суму такої зменшеної виручки в день повернення підсумкову податкову накладну. Отже, роздрібні повернення до додатку 1 через відсутність розрахунку коригування просто не потраплять.
У ситуації, коли товар повертає неплатник ПДВ
(не в роздробі), продавець, заповнюючи в такому разі на підставі виписаного розрахунку коригування додаток 1, до його графи 2 внесе відомості про покупця, проставивши при цьому у графі 3 — «0» (нуль)

індивідуальний податковий номер

3

Податкова накладна, за якою проводиться коригування

дата

4

У графах 4 і 5 відображаються реквізити (відповідно дата і порядковий номер) податкової накладної, до якої виписано розрахунок коригування

номер

5

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної

номер

6

Найбільш проблемні графи. Дуже часто покупці зволікають з підписанням розрахунку коригування або взагалі відмовляються його підписувати. Проте, якщо в періоді виписування розрахунку коригування покупець його так і не підписав, це зовсім не означає, що постачальнику не потрібно коригувати податкові зобов’язання. Більше того, ПКУ (як і його попередник — Закон про ПДВ) взагалі не говорить про зв’язок між коригуванням ПДВ та датою отримання (підписання) розрахунку коригування одержувачем товару (послуги), головне для продавця — направити цей розрахунок покупцю. Тому, на наш погляд, якщо в поточному періоді постачальник виписав розрахунок коригування, а покупець його або не підписав, або відмовився від підпису, або збирається повернути розрахунок з підписом тільки в наступному періоді, то вже в поточному періоді постачальник має право відкоригувати податкові зобов’язання, причому як у бік збільшення, так і у бік зменшення. У такому разі у графі 6 слід зазначити номер розрахунку коригування, а у графі 7 — поставити прокреслення.
Більше того, у деяких випадках графа 7, слід зауважити, не може бути заповнена у принципі. Так, наприклад, якщо товар повертає неплатник ПДВ, то обидва примірника розрахунку коригування (як і податкова накладна, що коригується) залишаться при цьому у продавця і на підпис покупцю взагалі не передаватимуться (на те, що в такому разі розрахунок коригування виявиться «без» підпису покупця, зверталася увага і в Узагальнюючому податковому роз’ясненні, затвердженому наказом ДПАУ від 17.06.2010 р. № 442). А отже, заповнюючи таблицю 1 додатка 1 у такому разі, продавець в її графі 7 поставить прокреслення, а в графі 3 — «0» (нуль), який указує на те, що товар повертає неплатник. Докладніше про підпис покупця в розрахунку коригування (додатка 2 до податкової накладної) див. також «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 9, с. 29

дата отримання отримувачем (покупцем) розрахунку

7

Підстава для коригування податкових зобов’язань з податку на додану вартість

8

У графі 8 указується власне причина коригування, наприклад: «повернення товару покупцем», «повернення покупцю передоплати (авансу)», «перегляд (збільшення/зменшення) цін» тощо

Обсяг постачання (без податку на додану вартість)
(+ чи -)

9

Указуються відповідно суми коригування податкового зобов’язання в більший чи менший бік. Рядки в розрізі операцій (за аналогією з веденням Реєстру отриманих та виданих податкових накладних) логічно заповнювати в гривнях з копійками, а от уже підсумковий рядок «Усього: рядки 8.1 та 8.1.1 (+ чи -)» з урахуванням п. 6 р. III Порядку № 41 — округлювати до цілих гривень без копійок за загальними правилами. У такому разі розбіжності з декларацією будуть мінімальними.
Якщо коригування здійснюються, але суми не змінюються (наприклад, при зміні тільки товарної номенклатури), то у графах 9 і 10 додатка 1 проставляють «0».
Якщо розрахунок коригування виписується за «пільговими» (звільненими від ПДВ) операціями, у графі 10 доцільніше проставити відмітку (Х), яка допоможе відстежити такі «пільгові» коригування і в подальшому заповнити рядок 8.1.1 декларації.
Зауважимо: якщо розрахунок коригування виписується на операції, що обкладаються ПДВ за ставкою 0 % (нагадаємо, про необхідність проведення коригувань також і за операціями, ПДВ за якими нараховувався за ставкою 0 %, ішлося в п. 4 р. II листа ДПАУ від 04.12.2009 р. № 27084/7/16-1517 // «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 21), то, як роз’яснюють податківці, у такому разі коригування обсягів відображають за графою 9, заповнюючи при цьому графу 10 з прокресленням, додаючи при цьому до декларації довідку довільної форми, що пояснює причини коригування (тобто враховуючи, що в подальшому такі коригування потраплять до рядка 8.1 декларації, вочевидь, що пояснює в цьому випадку розбіжність значень за ним колонок А і Б та уточнює, чому при коригуванні обсягів ПДВ при цьому не коригується)

Сума податку на додану вартість
(+ чи -)

10

 

Дані таблиці 1 додатка 1 є підставою для заповнення рядків 8.1 і 8.1.1 декларації.

Перенесення даних до двох «коригувальних» рядків декларації в цьому випадку зумовлене тим, що, як передбачає

п. 3.9 розд. V Порядку № 41:

— до першого (

рядок 8.1) потрапляють коригування за оподатковуваними операціями «з ПДВ» (тобто за операціями, за якими нараховувався ПДВ за ставками 20 % або 0 %), а

— до другого (

рядок 8.1.1) — коригування за «пільговими» операціями, за якими ПДВ через звільнення від оподаткування (пільги) не нараховувався (тобто за якими виписувалася «пільгова» податкова накладна з проставлянням в розділі III у графі 9 відміток «без ПДВ», п. 10 Порядку № 969 ), однак «пільгові» обсяги яких з метою правильного визначення загальних обсягів поточного періоду за наявності підстав зі ст. 192 ПКУ (повернення товарів, передоплати, перегляду цін, зі складанням супутнього РК) також підлягають коригуванню.

 

Розділ II. Коригування ПК

(податкового кредиту)

Як уже зазначалося, цей розділ додатка 1 тепер включає дві таблиці — таблицю 2 і таблицю 3.

Заповнення

таблиці 2 додатка 1 особливих труднощів викликати не повинно.

 

Таблица 2.

Коригування податкового кредиту згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу
 
за обсягами придбання товарів/послуг, необоротних активів, включених у рядок 10 декларації

(розшифровка «коригувальних»

рядків 16.1 і 16.1.1 декларації)

Назва граф

Номер графи

Коментар

1

2

3

Постачальник (продавець)

найменування (прізвище, ім’я, по батькові — для фізичних осіб)

2

На кожне коригування податкового кредиту відводиться окремий рядок.
До граф 2 і 3 покупець переносить відомості
про продавця з отриманого розрахунку коригування (найменування та індивідуальний податковий номер продавця)

індивідуальний податковий номер

3

Податкова накладна, за якою проводиться коригування

дата

4

У графах 4 і 5 відображаються реквізити (дата і порядковий номер) податкової накладної, до якої було отримано покупцем розрахунок коригування. Винятком, мабуть, є випадок повернення товару, придбаного за готівку без податкової накладної за касовим чеком (із фіскальним та податковим номерами продавця на суму не більше (без урахування ПДВ) 200 грн., та сумою ПДВ — до 40 грн. на день; п.п. «б» п.п. 201.11 ПКУ), реквізити якого (як замінника в цьому випадку податкової накладної) при поверненні товару покупець занесе до граф 4 і 5 таблиці 2 додатка 1 (докладніше особливості заповнення додатка 1 у цьому випадку розглядалися в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 9, с. 31)

номер

5

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників
до податкової накладної

номер

6

Наводяться реквізити (дата отримання і номер) отриманого покупцем розрахунку коригування.
При поверненні товару, придбаного без податкової накладної за касовим чеком (п.п. «б» п.п. 201.11 ПКУ), покупець у графах 6 і 7 таблиці 2 додатка 1 (зважаючи на відсутність у цьому випадку розрахунку коригування) поставить прокреслення

дата отримання отримувачем (покупцем) розрахунку

7

Підстава для коригування податкового кредиту з податку на додану вартість

8

Указується причина коригування податкового кредиту, наприклад: «повернення товару постачальнику», «повернення передоплати (авансу) постачальником», «перегляд (збільшення/зменшення) цін» тощо

Обсяг постачання
(без податку на додану вартість)
(+ чи -)

9

Указуються власне суми коригування податкового кредиту в більший чи менший бік. Рядки в розрізі операцій (за аналогією з веденням Реєстру) логічно заповнювати у гривнях з копійками, а вже підсумковий рядок «Усього: рядки 16.1 та 16.1.1 (+ чи -)» з урахуванням п. 6 р. III Порядку № 41 — округлювати до цілих гривень за загальними правилами. У такому разі розбіжності з декларацією будуть мінімальними.
Якщо коригування здійснюються, але суми не змінюються (наприклад, при зміні тільки товарної номенклатури), то у графах 9 і 10 додатка 1 проставляють «0».
Якщо розрахунок коригування виписувався за «пільговими» (звільненими від ПДВ) операціями, у графі 10 доцільніше проставити відмітку (Х), яка допоможе відстежити такі «пільгові» коригування і в подальшому включити їх до рядка 16.1.1 декларації

Сума податку на додану вартість
(+ чи -)

10

 

Дані таблиці 2 додатка 1 (за аналогією з коригуванням податкових зобов’язань) є підставою для заповнення двох рядків декларації (

п. 4.5 розд.V Порядку № 41):

рядка 16.1 — куди потрапляють коригування податкового кредиту за оподатковуваними «з ПДВ» операціями (тобто раніше включеними до рядка 10.1 декларації);

рядка 16.1.1 — куди потрапляють коригування за «пільговими» операціями, ПДВ за якими (через пільгу — звільнення) не нараховувався, однак «пільгові» обсяги придбання за якими за наявності підстав зі ст. 192 ПКУ (повернення товару постачальнику, отримання від постачальника передоплати, перегляду цін зі складанням супутнього РК) також підлягають коригуванню.

Крім того, у додатку 1 тепер з’явилася «нова»

таблиця 3, призначена для ПДВ-коригувань, що проводяться відповідно до ст. 192 ПКУ за товарами (роботами, послугами, необоротними активами) з «розподіленим» раніше згідно зі ст. 199 ПКУ «вхідним» ПДВ (тобто що раніше потрапили до рядка 15 декларації).

Як уже зазначалося, нова форма декларації для товарів (робіт, послуг, необоротних активів), що придбавалися з метою одночасного використання частково в оподатковуваних і частково в неоподатковуваних операціях, відводить

спеціальний рядок 15, що розподіляє відповідно ПДВ на частини, що «включається» (рядок 15.1) і «не включається» (рядок 15.2) до податкового кредиту. Відповідно в разі виникнення в подальшому «коригувальних» підстав зі ст. 192 ПКУ (тобто при поверненні товару, передоплати, перегляді цін) покупець, отримавши від продавця розрахунок коригування (додаток 2 до податкової накладної), має право за ним відкоригувати суму ПДВ саме в межах тієї суми, яку раніше під час розподілу було віднесено до податкового кредиту. Інакше кажучи, проводити необхідні ПДВ-коригування покупцю потрібно також з урахуванням раніше здійсненого за рядком 15 декларації розподілу (тобто з урахуванням частки використання товарів (робіт, послуг, необоротних активів) в оподатковуваних операціях, що відображається в спеціальному полі «ЧВ — значення колонки 5 таблиці 1 Д7» рядка 15.1 декларації, на що і вказує виноска (*), поміщена в таблиці 3 в шапці графи 10).

У цілому ж, слід зауважити, порядок заповнення таблиці 3 додатка 1 аналогічний порядку заповнення таблиці 2. Головна ж відмінність полягатиме в тому, що кожний отриманий від постачальника розрахунок коригування покупець у таблиці 3 додатка 1 також відображатиме так би мовити «з розподілом», тобто заповнюючи за ним у таблиці 3 при цьому

два рядки:

— перший — на коригування обсягів та частини «вхідного» ПДВ, що раніше потрапив до податкового кредиту (тобто включених відповідно до рядка 15.1 декларації) і

— другий — на коригування обсягів, частина «вхідного» ПДВ за якими до податкового кредиту не включалася (тобто відображених у рядку 15.2 декларації). При заповненні цього рядка у графі 10 таблиці 3 додатка 1 доцільніше ставити відмітку (Х), що допоможе відстежити такі коригування для подальшого заповнення рядка 16.1.3 декларації.

Так, якщо платник податків, припустимо, у травні 2011 року повертає постачальнику (ТОВ «Весна», ІПН — 123456789011) товар вартістю 2400 грн. (у тому числі ПДВ — 400 грн.), придбаний

за податковою накладною від 15.03.2011 р. № 87, вхідний ПДВ за яким згідно з проведеним у березні розподілом було розподілено так (частка використання — службове поле «ЧВ — значення колонки 5 таблиці 1 Д7» рядка 15.1 — припустимо 70 %):

 

15.1

 

частина*,
що включається до складу податкового кредиту

ЧВ — значення колонки 5 таблиці 1 Д7

70

1400

280

15.2

 

частина*, що не включається до складу податкового кредиту

600

х

* Визначається виходячи з частки, розрахованої у таблиці 1 додатка 7 до декларації, і застосовується протягом поточного року.

 

то на підставі отриманого при поверненні товару від постачальника розрахунку коригування (наприклад, від 25.05.2011 р. № 115) таблицю 3 додатка 1 до декларації за травень платник податків заповнить так:

 

Таблиця 3.

Коригування податкового кредиту згідно зі статтею 192 розділу V Кодексу
 за обсягами придбання товарів/послуг, необоротних активів, включених у рядок 15 декларації

№ з/п

Постачальник (продавець)

Податкова накладна, за якою проводиться коригування

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної

Підстава для коригування податкового кредиту з податку на додану вартість

Обсяг постачання (без податку на додану вартість)
(+ чи -)

Сума податку на додану вартість*
(+ чи -)

найменування (прізвище, ім’я, по батькові — для фізичних осіб)

індивідуальний податковий номер

дата

номер

номер

дата отримання отримувачем (покупцем) розрахунку

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1

ТОВ «Весна»

123456789011

15.03.2011

№ 87

№ 115

25.05.2011

повернення товару постачальнику

-1400

-280

2

ТОВ «Весна»

123456789011

15.03.2011

№ 87

№ 115

25.05.2011

повернення товару постачальнику

-600

Х

 

Усього: рядок 16.1.2 та 16.1.3 (+ чи -)

-2000

-280

* З урахуванням частки використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними (ввезеними) товарами/послугами та необоротними активами між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями.

 

Відповідно дані таблиці 3 додатка 1 є підставою для заповнення двох рядків декларації (

п. 4.5 Порядку № 41):

рядка 16.1.2 — куди з таблиці 3 додатка 1 потрапляють коригування частини «розподіленого вхідного» ПДВ, первісно включеного до податкового кредиту (тобто спочатку відображеного за рядком 15.1 декларації);

рядка 16.1.3 — куди з таблиці 3 додатка 1 потрапляють коригування обсягів, «розподілений» ПДВ за якими до податкового кредиту не включався (тобто спочатку відображені в рядку 15.2 декларації).

 

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі