Теми статей
Обрати теми

Щодо окремих питань розрахунку та виплати матеріального забезпечення застрахованим особам

Редакція ПБО
Лист від 12.03.2011 р. № 01-16-489

Щодо окремих питань розрахунку та виплати матеріального забезпечення застрахованим особам

Лист виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 12.03.2011 р. № 01-16-489

(витяг)

 

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, розглянувши лист виконавчої дирекції відділення Фонду в АР Крим та окремих страхувальників, надає роз’яснення з наступних питань.

<…>

Яким чином здійснюється розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності (вагітності та пологах) добровільно застрахованим особам у зв’язку з набуттям чинності з 1 січня 2011 року Закону № 2464? Чи потрібно добровільно застрахованим особам відкривати окремий рахунок, як передбачено Законом № 2240 відкриття окремого рахунку страхувальниками — роботодавцями?

Відповідно до частини другої статті 53 Закону № 2240, порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України. Таким порядком є Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, до якого на даний час зміни не внесено.

Отже,

середньоденна заробітна плата (дохід) для добровільно застрахованих осіб обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати (оподатковуваного доходу), з якої сплачувалися страхові внески, на кількість календарних днів за розрахунковий період (без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин — тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком).

Виплата матеріального забезпечення добровільно застрахованим особам здійснюється робочими органами Фонду через установи банку в безготівковому порядку на рахунки, вказані добровільно застрахованими особами при зверненні.

Звертаємо увагу, що на даний час

Порядок страхування осіб на добровільних засадах за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, затверджений постановою правління Фонду від 2 червня 2005 року № 62, не втратив чинності і може застосовуватися в частині, що не суперечить нормам Закону № 2464.

З метою недопущення нецільового використання коштів Фонду на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах при ознаках зловживань необхідно організувати проведення позапланових перевірок страхувальників по коштах Фонду.

Скільки днів підприємство має зберігати отримане цільове фінансування на окремому рахунку, якщо:

— строк одержання фінансування і строк, встановлений підприємством для виплати заробітної плати, не співпадає?

— строк виплати заробітної плати настане пізніше трьох робочих днів після одержання фінансування?

Пунктом 9 Порядку № 26 передбачено, що після надходження коштів, зазначених у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника, останній зобов’язаний здійснити виплату відповідного матеріального забезпечення у строки, визначені статтею 52 Закону № 2240, тобто у найближчий день, установлений для виплати заробітної плати. При цьому слід зазначити, що після отримання коштів Фонду, виплата допомоги може бути здійснена страхувальником і раніше.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону № 2240 та пункту 10 Порядку № 26, у разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення у вказаний термін, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

Підприємство зобов’язане

сплатити податки, передбачені законодавством, у визначені строки, незалежно від отриманого фінансування від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Чи має право підприємство компенсувати свої витрати на сплату податків, утриманих із суми матеріального забезпечення по листках непрацездатності, у випадку неодержання цільового фінансування від Фонду до настання граничного строку, передбаченого законодавством України, для сплати податків?

Виконавча дирекція Фонду звернулася до Державної податкової служби та Міністерства соціальної політики

з проханням надати роз’яснення щодо правомірності здійснення роботодавцями сплати податків та інших платежів, визначених законодавством України, з власного рахунку та їх подальшої компенсації з окремого рахунку.

При цьому зазначаємо, що всі заяви відділень Фонду на фінансування страхувальників для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, яке нараховане в 2011 році, фінансуються своєчасно і в повному обсязі.

 

В. о. директора О. Леонов

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі