Теми статей
Обрати теми

Щодо можливості підприємця-єдиноподатника працювати найманим працівником

Редакція ПБО
Лист від 03.02.2011 р. № 999

Щодо можливості підприємця-єдиноподатника працювати найманим працівником

Лист Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 03.02.2011 р. № 999

 

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув <…> звернення <…> щодо надання роз’яснення стосовно того, чи може фізична особа — підприємець, що є платником єдиного податку, додатково працювати найманим працівником.

У статті 128 Господарського кодексу України (далі — ГКУ) зазначено, що громадянин визнається суб’єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації

його як підприємця без статусу юридичної особи.

Громадянин може здійснювати підприємницьку діяльність: безпосередньо як підприємець або через приватне підприємство, що ним створюється; із залученням або без залучення найманої праці; самостійно або спільно з іншими особами.

В межах своєї підприємницької діяльності фізична особа укладає цивільно-правові договори відповідно до Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ). При укладанні цивільно-правового договору виконавець не є найманим працівником (та на нього не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства), а виконує роботу на власний ризик.

Тобто, відповідно до законодавства, фізична особа — підприємець, що зареєстрована в установленому законодавством порядку, є самозайнятою особою. Під терміном «самозайнята особа» відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) мається на увазі платник податку, який є фізичною особою — підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність

за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Трудові відносини громадян регулюються ГКУ, ЦКУ, Кодексом законів про працю України (КЗпП), Законом України «Про оплату праці» та іншими нормативно-правовими актами з цих питань.

Громадяни реалізують право на працю на підставі частини першої статті 67 ГКУ та частини другої статті 2 КЗпП шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. Підпунктом 14.1.195 пункту 14.1 статті 14 ПКУ визначено, що працівником вважається фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.

Враховуючи зазначене, на нашу думку,

фізична особа — підприємець, що є платником єдиного податку, може бути найманим працівником, за умови, якщо її підприємницька діяльність не пов’язана з виконанням посадових обов’язків як працівника підприємства (установи, організації, або фізичної особи) та здійснюється у вільний від таких обов’язків час.

Окремо зауважимо, що підрозділом 8 ПКУ встановлено, що з 1 січня 2011 року до внесення змін до розділу XIV ПКУ в частині оподаткування суб’єктів малого підприємництва застосовується Указ Президента України від 3 липня 1998 року № 727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» (далі — Указ), з урахуванням окремих особливостей, встановлених ПКУ.

Статтями 2 та 4 Указу встановлено, що суб’єкти малого підприємництва — фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку, за умови обов’язкового додержання відповідних умов, встановлених статтею 1 цього Указу (щодо кількості найманих осіб та річного обсягу виручки).

Спрощена система оподаткування, обліку та звітності для суб’єктів малого підприємництва може застосовуватися поряд з діючою системою оподаткування, обліку та звітності, передбаченою законодавством, на вибір суб’єкта малого підприємництва.

Доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності, що обкладаються єдиним податком, не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника (стаття 2 Указу).

У разі якщо фізична особа — підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку — фізичних осіб

(пункт 177.6 статті 177 Податкового кодексу України).

 

Заступник Голови О. Сохар



коментар редакції

Фізособа-підприємець може додатково бути найманим
 працівником на тому самому підприємстві

Ще нещодавно запитання про те, чи може фізична особа укладати цивільно-правові договори в межах своєї підприємницької діяльності з підприємством, на якому вона також працює найманим працівником, здалося б дивним, адже відповідь очевидна: «Звісно, може!».

Але, як з’ясувалося, очевидна не для всіх. З початку цього року стали з’являтися консультації податкових органів, що завжди ставилися з певною недовірою до таких договорів, в яких зазначалося: «

для самозайнятих осіб не передбачена можливість бути найманими працівниками в межах своєї господарської діяльності». Ідеться про ситуацію, коли з підприємцем укладається цивільно-правовий договір, у межах якого він виконує функції, схожі з тими, що входять до кола його трудових обов’язків. Такий договір, на думку податківців, автоматично має прирівнюватися до трудової діяльності особи, а отриманий за ним дохід — до заробітної плати.

Ми, безумовно, з такою позицією погодитися не могли. Аргументи «проти» було викладено у спеціально присвяченій цій проблемі статті («Чи може фізособа-підприємець бути найманим працівником?» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 17), в якій відстоювався висновок про те, що фізособа у вільний від виконання трудових обов’язків час цілком може виконувати роботи або надавати послуги в межах своєї підприємницької діяльності, у тому числі за договорами, укладеними з підприємством, на якому така особа працює найманим працівником. Єдине, про що слід пам’ятати:

виконання робіт або надання послуг за цивільно-правовим договором не повинні мати ознак трудових відносин (основні ознаки було розкрито в згаданій статті). Якщо ж відносини фактично є трудовими, то положення Податкового кодексу щодо оподаткування доходу самозайнятої особи до виплат, що здійснюються в межах таких відносин, дійсно не застосовуються.

Як бачимо, Держкомпідприємництва також не залишився осторонь від проблеми, що виникла. У листі, що коментується, хоча й досить нечітко, він усе ж висловився на користь можливості надання послуг або виконання робіт у межах підприємницької діяльності фізособою-спрощенцем за договором, укладеним з тим самим підприємством, на якому він працює також і як найманий працівник.

 

Олена Уварова

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі