РРО при продажу в кредит

В обраному У обране
Друк
Редакція ПБО
Податки & бухоблік Серпень, 2011/№ 66
Відповідь на запитання

РРО при продажу в кредит

Чи слід роздрібному торговельному підприємству проводити через РРО видачу покупцю товару, оформленого в кредит або розстрочку?

(м. Кіровоград)

Згідно з 

п. 1 ст. 3 Закону про РРО суб'єкти підприємництва, які здійснюють готівкові розрахунки при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції через РРО на повну суму покупки (надання послуги) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункової операції.

При відповіді на поставлене запитання слід зосередитися на тому, що ця вимога стосується, по-перше, проведення

готівкових розрахунків, а по-друге, реєстрації через РРО розрахункових операцій. Нагадаємо, що згідно зі ст. 2 Закону про РРО під розрахунковою операцією розуміють приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг). Тобто вимога про проведення через РРО повної суми придбання передбачає, щоб уся готівка , яка надійшла підприємству від покупців в оплату за товар, була (як розрахункова операція) своєчасно врахована та проведена через РРО.

Повертаючись до поставленого запитання, зазначимо, що

розрахунки за товари, що реалізуються в кредит, здійснюються підприємством роздрібної торгівлі, як правило, у два етапи та включають дві складові:

готівкову (внесення певної частини вартості товару покупцем; не виключений при цьому й продаж у кредит без авансового платежу);

безготівкову (перерахування частини вартості товару, що залишилася, банком/іншою фінансовою установою на розрахунковий рахунок підприємства).

Якщо говорити про

торгівлю у розстрочку (визначення див. в п.п. 14.1.249 ПКУ), то така операція передбачає передачу товарів у розпорядження покупця в момент здійснення першого внеску (завдатку) з передачею права власності на такі товари після остаточного розрахунку. При цьому згідно з п. 17 Правил торгівлі у розстрочку фізичним особам, затверджених постановою КМУ від 30.03.2011 р. № 383, погашення суми розстрочки здійснюється шляхом внесення готівки до каси суб'єкта господарювання або шляхом безготівкового перерахування через банківські установи.

Як бачимо, схеми розрахунків за товар в одному та в другому випадку дещо розрізняються між собою, але об'єднує їх те, що

в момент отримання першого внеску (авансу, завдатку) готівкою за товар, що реалізується у кредит або розстрочку, продавець зобов'язаний зареєструвати кошти, що надійшли, через РРО (підкреслимо: зареєструвати в повній сумі готівки, що надійшла, а не в повній вартості призначеного до відвантаження товару).

Що стосується

завершальної частини (частин) надходження оплати безготівкового перерахування банком грошових коштів на розрахунковий рахунок підприємства (у разі торгівлі у кредит) або безготівкового перерахування покупцем через банк грошових коштів у рахунок погашення суми розстрочки (у разі торгівлі у розстрочку) – то така операція виходить за межі Закону про РРО, оскільки не є розрахунковою, і вимоги цього Закону на неї не поширюються. Якщо ж при торгівлі у розстрочку покупець вважатиме за краще погашати свою заборгованість готівкою через касу продавця, то останній буде зобов'язаний застосовувати РРО при кожному надходженні таких коштів на погашення суми розстрочки.

Дещо осібно стоїть

торгівля у кредит без першого внеску. У цьому випадку слід керуватися прямою нормою п. 12 ст. 9 Закону про РРО, де зазначено, що реєстратори розрахункових операцій не застосовуються, якщо у місці отримання товарів операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються, але, на жаль, з її застосуванням віднедавна виникають певні проблеми (деталі див. «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 95, с. 18).

Річ у тім, що, як свідчить практика, що склалася на сьогодні, ні

податкові органи, ні різні судові інстанції не сприймають аргументи, висловлені вище. На їх думку, при продажу товарів згідно з кредитними договорами в момент передачі таких товарів покупцю необхідно застосовувати РРО для цілей обліку кількості реалізованих товарів та роздруковувати розрахункові документи на повну вартість таких товарів , оскільки застосування РРО не залежить від способу здійснення розрахунків (див. лист ДПАУ від 05.10.2010 р. № 20886/7/10-2017 // «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 95, с. 18; постанову Вищого адміністративного суду України від 22.07.10 р. № К-11728/09). Якщо визнати таку позицію (проводити через РРО просто факт відвантаження товарів незалежно від способу розрахунків за них) правильною, то виходить, що будь-яке відвантаження без грошей потребує реєстрації через РРО, навіть безоплатна роздача товару в роздробі.

Проте наразі обережним платникам податків варто все ж ураховувати ситуацію, що склалася. А для цього доведеться розібратися,

як пробивати проданий у кредит/розстрочку товар через РРО. Єдину згадку про це знаходимо в листі ДПАУ від 20.05.2006 р. № 5650/6/23-8019, в якому пропонується вчиняти так:

при отриманні часткової післяплати за проданий у кредит товар розрахункову операцію провести через РРО за відділом «погашення кредиту»;

при отриманні останнього платежу за проданий у кредит товар провести його через РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Зауважимо, що хоча в 

листі і говориться про продаж товару у кредит, але, найімовірніше, ідеться про торгівлю у розстрочку, оскільки при споживчому кредитуванні решта розрахунків покупця, крім сплати першого внеску, відбувається не з продавцем, а з банком (іншою фінансовою установою) та продавця абсолютно не зачіпає.

Крім того, рекомендації, наведені в зазначеному

листі ДПАУ, давалися ще тоді, коли податківці не вимагали вибивати чек РРО в момент відвантаження товару, проданого у кредит/розстрочку, на чому вони наполягають зараз. Проб­лема тут полягає в тому, що якщо пробити такий чек на повну суму у звичайному порядку, тобто із зазначенням форми оплати «Готівкою», виявиться нестача грошових коштів у скриньці РРО (на різницю між вартістю товару та першим внеском за нього, якщо такий внесок сплачувався). Якщо на всю вартість товару пробити чек за відділом «Кредит», то у скриньці РРО, навпаки, виявиться надлишок готівки (на суму першого внеску).

Як нам здається, вимоги податківців можна виконати, пробивши

два чеки із зазначенням відповідних часток товару: на суму першого внеску – через відділ «Готівкою», на суму, що залишилася, – через відділ «Кредит». Тоді в майбутньому зарахування банком (іншою фінансовою установою) частини вартості товару, що залишилася, на розрахунковий рахунок підприємства (у разі торгівлі в кредит) або зарахування банком безготівкових сум від покупця в рахунок погашення заборгованості за розстрочкою (у разі торгівлі у розстрочку) через РРО не проводитимуться. Якщо ж при торгівлі у розстрочку покупець вирішить кожного разу частково погашати свою заборгованість готівкою через касу продавця, то останній буде зобов'язаний застосовувати РРО під час надходження таких коштів у погашення суми розстрочки, проводячи їх через відділ «Погашення кредиту».

У будь-якому разі, оскільки чітких вказівок від контролюючих органів щодо застосування РРО для торгівлі у кредит або розстрочку досі немає, ми рекомендуємо використовувати наведений вище спосіб, але за умови обов'язкового його погодження з місцевою ДПІ.

Ігор Хмелевський, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд