Теми статей
Обрати теми

Щодо оподаткування ПДФО вихідної допомоги

Редакція ПБО
Лист від 09.03.2011 р. № 4628/6/17-0715

Щодо оподаткування ПДФО вихідної допомоги

Лист Державної податкової адміністрації України від 09.03.2011 р. № 4628/6/17-0715

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — Кодекс), розглянула лист <…> щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб вихідної допомоги і повідомляє.

Статтею 44 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VII (далі — Кодекс про працю) встановлено, що при припиненні трудового договору з підстав, зазначених у пункті 6 статті 36 та пунктах 1, 2 і 6 статті 40 цього Кодексу, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку; внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (статті 38 і 39) — у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку.

Відповідно до підпункту 163.1.1 пункту 163.1 Розділу IV «Податок на доходи фізичних осіб» Кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний доход.

Згідно з підпунктом 164.2.18 пункту 164.2 статті 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім визначених у статті 165 цього Кодексу. Доходи у вигляді вихідної допомоги, яка виплачується працівнику згідно зі статтею 44 Кодексу про працю при припиненні трудового договору, не входять до переліку доходів, визначених статтею 165 Кодексу.

Враховуючи наведене,

вказана вихідна допомога включається до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку відповідно до підпункту 164.2.18 пункту 164.2 статті 164 Кодексу і оподатковується за ставками, встановленими пунктом 167.1 статті 167 Кодексу.

При цьому підпунктом 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 Кодексу встановлено, що податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

Застосування податкової соціальної пільги до інших доходів платника податку, ніж заробітна плата, Кодексом не передбачено.

Відповідно до підпункту «а» пункту 171.2 статті 171 Кодексу особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є податковий агент — для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.

Підпунктом 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Кодексу встановлено, що податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Згідно з підпунктом «б» пункту 176.2 статті 176 Кодексу особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Кодексу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи ні доходи платникам податку зазначена особа протягом звітного періоду.

 

Заступник голови комісії з проведення реорганізації ДПА України,
 заступник голови ДПС України С. Лекарь



коментар редакції

Оподаткування вихідної допомоги

Лист ДПАУ, який коментується, присвячено питанням оподаткування вихідної допомоги, що виплачується згідно зі ст. 44 Кодексу законів про працю від 10.12.71 р. в окремих випадках припинення трудового договору.

Окремої норми, яка б передбачала включення вихідної допомоги до загального оподатковуваного доходу фізичної особи, в Податковому кодексі України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) немає. Водночас згідно з п.п. 164.2.18 до складу загального оподатковуваного доходу платника податків включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ. У ст. 165 ПКУ серед доходів, звільнених від оподаткування, вихідну допомогу не зазначено.

Виходячи з цього, податківці роблять висновок:

вихідна допомога включається до загального оподатковуваного доходу працівника та оподатковується за ставками, встановленими п. 167.1 ПКУ (15 і 17 %). Не заперечуватимемо.

Однак у листі, що коментується, немає чіткої відповіді на запитання: чи належить вихідна допомога до доходів у вигляді зарплати для цілей оподаткування.

Нагадаємо: у період дії Закону України «Про податок на доходи фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV податківці наполягали на тому, що вихідна допомога — це заробітна плата (лист ДПАУ від 25.05.2004 р. № 9402/7/17-3117). Хоча згідно з п. 3.8 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, вихідна допомога не входить до фонду оплати праці. Незважаючи на те що вихідну допомогу розцінювали як зарплату, податкова соціальна пільга (далі — ПСП) до неї не застосовувалася, оскільки ця виплата нараховується в місяці звільнення.

Тепер же ситуація змінилася: ПСП застосовується і в місяці звільнення, що випливає з положень п.п. 169.3.4 ПКУ. Тобто відповідь на зазначене запитання украй важлива. Від неї залежить, застосовувати чи ні ПСП до вихідної допомоги, а також ураховувати чи ні цю виплату при визначенні права на ПСП.

Із роз'яснень, наведених у листі ДПАУ, можна зробити припущення, що тепер податківці не вважають вихідну допомогу зарплатою. Підтвердженням такого припущення може бути те, що вихідну допомогу податківці відносять до складу загального оподатковуваного доходу на підставі п.п. 164.2.18 ПКУ, тоді як доходи у вигляді зарплати включаються туди ж на підставі п.п. 164.2.1 ПКУ. У такому разі ПСП до вихідної допомоги не застосовується і ця виплата не враховується при визначенні права на ПСП.

Водночас у консультації в журналі «Вісник податкової служби України», 2011, № 9, с. 20 вихідну допомогу віднесено до доходів у вигляді зарплати. Можливо, фахівці ДПС не домовилися між собою при підготовці своїх консультацій.

У будь-якому разі сподіваємося на появу більш чітких роз'яснень щодо цього питання.

До бази обкладення ЄСВ сума вихідної допомоги не включається, оскільки ця виплата не входить до фонду оплати праці

.

 

Катерина Скрипкіна

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі