Пошта редакції. Придбання товару: коли утримувати ПДФО

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Травень, 2011/№ 38
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Придбання товару: коли утримувати ПДФО

 

Підприємець — платник єдиного податку займається оптовою торгівлею. Товар було придбано у підприємців та фізосіб до 01.04.2011 р. Чи слід під час продажу такого товару обкладати його податком на доходи (ПДФО) за ставкою 15 %? Яка вартість обкладається — купівельна чи продажна?

 

Під час продажу товару ПДФО нараховувати не потрібно.

Утримати цей податок і перерахувати його до бюджету слід було ще під час купівлі товару (та й то, ПДФО утримується не з кожного продавця).

Отже, якщо єдиноподатник

придбавав товари у підприємця, то ПДФО можна було не утримувати. До 07.05.2011 р. документами, наявність яких дозволяла не утримувати податок з доходів продавця, були копія його Свідоцтва про держреєстрацію як підприємця, а також:

1) копія Свідоцтва про сплату єдиного податку, в якому зазначено вид діяльності «оптова торгівля» (якщо продавець — єдиноподатник);

2) копія чинного фікспатенту (якщо продавець працює на фікспатенті);

3) довідка з податкової із зазначенням системи оподаткування та видів діяльності, серед яких є «оптова торгівля» (якщо продавець працює на загальній системі оподаткування) або витяг із Держреєстру із зазначенням видів діяльності, у тому числі оптової торгівлі.

Зараз ситуація суттєво змінилася (див. с. 3).

У тому разі, коли

жодних документів у єдиноподатника немає, покупець (єдиноподатник) повинен був утримати з продавця ПДФО під час купівлі товарів за ставками:

— 15 % від вартості товару, що не перевищує 10 мінзарплат**;

— 17 % від вартості товару, що перевищує 10 мінзарплат (

пункт 167.1 ПКУ).

** З 01.01.2011 р. по 31.03.2011 р. розмір мінзарплати дорівнював 941 грн. (стаття 22 Закону про Держбюджет на 2011 рік). Отже,

10 мінзарплат — 9410 грн.

Так само

слід було діяти і в разі купівлі товару в громадянина-фізособи. Зрозуміло, ПДФО розраховувався б, виходячи з купівельної вартості товару, і утримувався з оплати, належної продавцю (тобто суму ПДФО потрібно було не доплатити продавцю, а утримати з нього і перерахувати до бюджету).

Що ж робити, коли ПДФО вчасно не було утримано?

Відповідальність за це покладається тільки на покупця (податкового агента, яким у цьому випадку є єдиноподатник). Він повинен сплатити ПДФО уже за свій рахунок, а також внести штраф у розмірі 25 % від суми ПДФО, яка підлягає сплаті до бюджету (пункт 127.1 ПКУ).

Але тут є один

нюанс: якщо у підприємця взагалі немає документів на товар, то невідома і купівельна вартість товару, а отже, неможливо визначити суму ПДФО, яку належало утримати з продавця (так само як і суму штрафу). Утім, у такому разі краще сказати, що товар було куплено до 01.01.2011 р., коли ще не було вимоги щодо обов'язкового документального підтвердження показників податкової звітності (стаття 44 ПКУ набрала чинності з 01.01.2011 р.).

 

Олеся Александрова, консультант газети «Податки та бухгалтерський облік»

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд