Теми статей
Обрати теми

Щодо округлення значення відсотка при розподілі ПДВ

Редакція ПБО
Лист від 06.04.2011 р. № 9496/7/16-1517-05

Щодо округлення значення відсотка при розподілі ПДВ

Лист Державної податкової адміністрації України від 06.04.2011 р. № 9496/7/16-1517-05

 

Державна податкова адміністрація України розглянула лист <…> щодо порядку округлення платником ПДВ отриманої величини при визначенні частки використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними (ввезеними) товарами (послугами) між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями і повідомляє.

Відповідно до пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні, до сум податку, які платник має право віднести до податкового кредиту, включається та частка сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг в оподатковуваних операціях.

Відповідно до пункту 199.2 статті 199 Кодексу частка використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними (ввезеними) товарами (послугами) між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.

Форма розрахунку (перерахунку) частки використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними (ввезеними) товарами/послугами, необоротними активами між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями затверджена наказом ДПА України від 25.01.2011 р. № 41 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість».

Відповідно до пункту 6 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість ДПА України від 25.01.2011 р. № 41 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» усі показники у податковій звітності проставляються у гривнях без копійок з відповідним округленням за загальновстановленими правилами.

Враховуючи викладене, при визначенні частки використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними (ввезеними) товарами (послугами) між оподатковуваними та неоподатковуваними операціями (визначається у відсотках)

платник ПДВ визначає значення відсотка, за яким здійснюється розподіл податкового кредиту, з урахуванням округлення результату за загальновстановленими правилами до двох знаків після коми. При цьому всі показники в податковій звітності з ПДВ проставляються у гривнях без копійок з відповідним округленням за загальновстановленими правилами.

Наприклад:

1) якщо значення колонки 3 таблиці 1 (Д7) (додаток 7) до податкової декларації з податку на додану вартість дорівнює 3000 грн., а значення колонки 4 таблиці 1 (Д7) (додаток 7) дорівнює 1400 грн., то значення колонки 5 таблиці 1 (Д7) (додаток 7) має дорівнювати

46,67 %;

2) якщо значення колонки 3 таблиці 1 (Д7) (додаток 7) дорівнює 7000 грн., а значення колонки 4 таблиці 1 (Д7) (додаток 7) дорівнює 2270 грн., то значення колонки 5 таблиці 1 (Д7) (додаток 7) має дорівнювати

32,43 %.

 

Заступник голови комісії з проведення реорганізації ДПА України,
заступник голови ДПА України
О. Любченко



коментар редакції

Коефіцієнт розподілу ПДВ округлюють до двох знаків після коми

Проблему округлення коефіцієнта розподілу (ЧВ) ми вже порушували на сторінках нашого видання — див. «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 40, с. 27. І саме там ми попереджали про необхідність округлення цього показника

до двох знаків після коми, зважаючи на появу в ЄБПЗ консультації, яку було опубліковано в цьому ж номері на с. 42.

Сам Порядок № 41 жодних вказівок із цього приводу не містить, але логіка підказувала, що відкидати соті не слід, адже округлення до цілих відсотків просто могло б «викинути за борт» розподільного процесу досить значні (в абсолютному значенні) суми «вхідного» ПДВ, а це чудовий привід для причіпок під час перевірки та донарахування податкових зобов’язань.

Нагадаємо: джерелом версії округлення ЧВ до цілих відсотків стало не що інше, як сама програма від податківців — «OPZ», яка використовується для заповнення податкової звітності. У цій програмі значення ЧВ (рядок 15.1 декларації з ПДВ) округлялося до цілого числа, такий приклад округлення було наведено й у листі ДПАУ від 16.03.2011 р. № 7273/7/16-1517 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 25, с. 6. Водночас формула розрахунку показників рядків 15.1 і 15.2 не була прив’язана до коефіцієнта ЧВ, який фіксувався у спецполі рядка 15.1 декларації. Тому ми рекомендували користувачам електронної версії «OPZ», незважаючи на ціле число у спецполі для ЧВ, розрахунок розподілу в додатку Д7 робити від дробового відсотка (за необхідності подати до ДПІ письмове пояснення), а тим, хто заповнював декларацію на папері, — і у спецполі для ЧВ ставити дробове значення відсотка.

У листі, що коментується, податківці чорним по білому написали, що

ЧВ потрібно округлювати до двох знаків після коми, наочно проілюструвавши це на числових прикладах. До речі, оновлена версія програми «OPZ» у спецполі для ЧВ тепер теж зазначає дробове значення.

 

Наталія Яновська

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі