Фінзвітність держреєстратору — до 1 червня!
Чи змінилися вимоги та строки подання фінзвітності державному реєстратору у зв’язку з набуттям чинності Податковим кодексом України?
(м. Харків)
Тема подання фінансової звітності цього року актуальна як ніколи. Це пов’язане, по-перше, з тим, що тепер фінзвітність подається також і платниками податку на прибуток до органів державної податкової служби, по-друге, зі зміною форм фінансової звітності і, зокрема, появою їх спрощених варіантів. Проте зазначені зміни жодним чином
не позначилися на поданні фінансової звітності державному реєстратору: вона подається в ті самі строки і цього року за старими формами, на що ми вже вказували в коментарі до листа Мінфіну від 12.04.2011 р. № 31-08410-06-5/9545, № 04/4-7/214 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 33, с. 17).Нагадаємо:
Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV передбачає для всіх підприємств, крім бюджетних установ, обов’язок подавати (надсилати цінним листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи не пізніше ніж до 1 червня року, наступного за звітним періодом, фінансову звітність про господарську діяльність у складі балансу та звіту про річні фінансові результати (ч. 3 ст. 14). З наведеної вище норми Закону випливає, що до 01.06.2011 р. підприємство повинне подати держреєстратору фінзвітність за 2010 рік, отже, останній день подання — 31 травня 2011 року (вівторок) (див. «Календар бухгалтера на травень 2011 року» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 34, с. 47). Юридичні особи, які належать до категорії суб’єктів малого підприємництва, повинні здавати звітність у складі форми № 1-м (Баланс) та форми № 2-м (Звіт про фінансові результати). Решта юросіб — у складі форми № 1 (Баланс) та форми № 2 (Звіт про фінансові результати). Не забувайте про доцільність оформлення опису вкладення в разі, якщо звітність надсилається рекомендованим листом, а не подається держреєстратору особисто. При цьому нотаріальне посвідчення підписів на звітності або відмітка органу держстатистики про дату отримання ним цієїй звітності не потрібні.Для
новостворених юридичних осіб особливості подання фінзвітності держреєстратору, як і раніше, обумовлено тим, що згідно з ч. 2 ст. 13 Закону про бухоблік перший звітний період для них може бути менше 12 місяців, але не повинен бути більшим ніж 15 місяців. Якщо, наприклад, юрособа була зареєстрована в листопаді 2010 року, то результати її діяльності за листопад та грудень може бути відображено у звітності за 2010 рік. Відповідно, перший річний звіт така юридична особа подає державному реєстратору до 01.06.2011 р.Отже, як бачимо, зміни податкового законодавства в цій частині зобов’язання, покладені на суб’єктів господарювання, не зачепили — подати фінзвітність держреєстратору слід і цього року.
Наостанок зауважимо: як і раніше, будь-які негативні наслідки за неподання фінзвітності держреєстратору
реально суб’єктам господарювання не загрожують (див. статтю «Подання фінзвітності держреєстратору, або Чи працюють норми без санкцій?» // «Податки та бухгалтерський облік», 2008, № 56). Визнавав це і сам Держкомпідприємництва, наприклад, у листі від 16.03.2007 р. № 1897. Однак, незважаючи на всю ілюзорність застосування до суб’єкта господарювання штрафних санкцій або більш серйозних заходів відповідальності за неподання фінзвітності держреєстратору, рекомендуємо все ж підкорятися вимогам законодавства, ураховуючи хоча б те, що з держреєстратором у світлі останніх змін законодавчих вимог доведеться спілкуватися частіше, ніж це було за часів свідоцтва про державну реєстрацію.
Олена Уварова, юрист