Теми статей
Обрати теми

ПДФО та ЄСВ. Підприємець-пенсіонер: чи сплачувати ЄСВ?

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

Підприємець-пенсіонер: чи сплачувати ЄСВ?

 

Жінка-підприємець, яка працює на єдиному податку, є пенсіонером (пішла на пенсію у 45 років як працівниця, зайнята на роботах за Списком № 1). Чи можна їй не сплачувати єдиний соціальний внесок «за себе»?

(м. Одеса)

 

Відповідно до

п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 фізичні особи — підприємці, у тому числі ті, хто обрав спрощену систему оподаткування, є платниками єдиного соціального внеску (далі — ЄСВ), тобто зобов'язані сплачувати ЄСВ «за себе».

З 06.08.2011 р. набрав чинності

Закон № 3609-VI, яким було внесено зміни, зокрема, до Закону № 2464. Статтю 4 цього Закону було доповнено новою ч. 4, згідно з якою підприємці — пенсіонери за віком та інваліди, які отримують пенсію або соціальну допомогу, котрі вибрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати ЄСВ «за себе». Такі особи можуть брати лише добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У зв'язку з тим, що страховий стаж особам для призначення пенсії обчислюється в місяцях, підприємців-спрощенців

звільнено від сплати «за себе» єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком чи інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, починаючи із серпня 2011 року (див. роз'яснення ПФУ від 18.08.2011 р.).

Згідно з

п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 р. № 1788-XII на пенсію за віком на пільгових умовах мають право працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці — за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою КМУ від 16.01.2003 р. № 36:

— чоловіки — після досягнення 50 років та при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки — після досягнення 45 років та при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Таким чином, у цьому випадку жінка є пенсіонером за віком. Тому як підприємець, який перебуває на спрощеній системі оподаткування, вона має право не сплачувати ЄСВ «за себе» на підставі

ч. 4 ст. 4 Закону № 2464.

У разі якщо підприємець-єдиноподатник використовує працю фізичних осіб, то ЄСВ із виплат таким особам (із зарплати, лікарняних, винагород за договорами цивільно-правового характеру) він сплачує на загальних підставах.

Зауважимо, що у зв'язку зі скасуванням обов'язкової сплати ЄСВ для підприємців-спрощенців, які є пенсіонерами за віком та інвалідами, податківці вимагають сплати єдиного податку до бюджету за повною ставкою замість 43 % від установленої ставки, як це передбачено

п. 3 підрозд. 8 глави ХХ ПКУ та Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.98 р. № 727/98 (далі — Указ № 727). Відповідну консультацію розміщено в Єдиній базі податкових знань на сайті ДПСУ www.sta.gov.ua.

Нагадаємо:

Указ № 727 передбачав, що 57 % від єдиного податку повинні спрямовуватися на соціальне страхування підприємців, тобто ці кошти не зараховувалися до бюджету. Крім того, як зазначено вище, від обов'язкового соціального страхування спрощенців, які є пенсіонерами за віком та інвалідами, на сьогодні звільнено. Тому вважаємо вимогу податківців незаконною.

 

Катерина Скрипкіна, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі