Щодо застосування фінансових санкцій у разі сплати ЄСВ на неналежний рахунок

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Жовтень, 2011/№ 84
В обраному У обране
Друк
Лист від 06.09.2011 р. № 18726/03-2

Щодо застосування фінансових санкцій у разі сплати ЄСВ на неналежний рахунок

Лист Пенсійного фонду України від 06.09.2011 р. № 18726/03-2

(витяг)

 

Пенсійний фонд України розглянув лист щодо порядку нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і в порядку поставлених запитань повідомляє.

1. Відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов’язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску, регулюються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон).

Згідно з частинами 5 та 7 статті 9 Закону сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунка.

Платники єдиного внеску зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20-го числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць (частина 8 статті 9 Закону).

Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається

штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно з частинами 10 та 13 статті 25 Закону на суму недоїмки нараховується

пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Відповідно до пункту 1 частини 10 статті 9 Закону у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунка платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунка платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.

Механізм перерахування на належний рахунок коштів визначений Порядком зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів, який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 р. за № 955/18250 (далі — Порядок).

Згідно з пунктом 9 Порядку

помилково сплачені суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду перераховуються шляхом оформлення органом Пенсійного фонду розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такої заяви.

Враховуючи вищезазначене,

у разі сплати сум єдиного внеску на неналежні рахунки застосування фінансових санкцій є правомірним.

<…>

 

Директор департаменту надходження доходів В. Литвиненкокоментар редакції

Якщо сплатили ЄСВ не на той рахунок, буде штраф і пеня

У листі, що коментується, ідеться про ситуацію, коли роботодавець перерахував єдиний соціальний внесок (далі — ЄСВ) на неналежний рахунок, зокрема, про правомірність застосування в такому разі фінансових санкцій до платника.

Згідно з ч. 5 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464) сплата ЄСВ здійснюється виключно в національній валюті шляхом внесення відповідних сум ЄСВ на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Держказначейства для його зарахування. ЄСВ сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунка.

Слід зауважити, що після запровадження ЄСВ з 1 січня 2011 року органи Пенсійного фонду офіційно не доводили до відома страхувальників нові реквізити рахунків (були видані тільки роздруківки рахунків) та не надавали роз’яснень щодо необхідності сплачувати ЄСВ на відповідний рахунок. Ураховуючи, що рахунки для зарахування ЄСВ відкрито в розрізі категорій платників (а їх чимало) та класів професійного ризику виробництва, перерахувати внесок на «неправильний» рахунок неважко. Тому на практиці нерідко виникають ситуації, коли ЄСВ, утриманий з лікарняних за ставкою 2 %, потрапляє на рахунок, призначений для сплати ЄСВ із зарплати за ставкою 3,6 % тощо.

Виявивши таку помилку,

роботодавець повинен подати заяву до органу Пенсійного фонду з проханням переказати помилково перераховані суми ЄСВ на належний рахунок. На підставі заяви роботодавця орган Пенсійного фонду повинен перерахувати зазначені суми на відповідний рахунок не пізніше наступного робочого дня від дня надходження заяви (п. 9 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-1).

У ст. 25 Закону № 2464 таке порушення, як перерахування ЄСВ на неналежний рахунок, та відповідно штраф за нього не передбачено. Водночас, пенсійники вважають

правомірним застосування в такому разі штрафу, передбаченого п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464, який накладається на платників за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ у розмірі 10 % своєчасно несплачених сум, та пені в розмірі 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нагадаємо, що роботодавці зобов’язані сплачувати ЄСВ у частині нарахувань при кожній виплаті заробітної плати (доходу), на суми якої (якого) нараховується ЄСВ, одночасно з видачею зазначених сум. ЄСВ у частині утримань, а також ЄСВ з нарахованих, але не виплачених доходів, сплачується не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним місяцем (ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).

Виходить, що навіть якщо страхувальник-роботодавець у зазначені вище строки сплатив ЄСВ, але помилково перерахував його на неналежний рахунок, то йому загрожують фінансові санкції.

На наш погляд, це, щонайменше, несправедливо, оскільки суми ЄСВ було перераховано до органу Пенсійного фонду і фактично недоплати у страхувальника не виникло. А покарано його буде так само, як і тих страхувальників, які зовсім не перерахували ЄСВ або перерахували його з порушенням строків. Але ураховуючи наявність роз’яснень, наведених у листі, що коментується, довести відсутність порушення норм Закону № 2464 у разі перерахування ЄСВ на неналежний рахунок можна буде тільки в суді. Тому рекомендуємо бути дуже уважними при перерахуванні сум нарахованого та утриманого ЄСВ на відповідні рахунки.

 

Катерина Скрипкіна

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд