Пошта редакції. Якщо при ліквідації підприємства обсяги операцій з постачання перевищили 300 тис. грн.

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Вересень, 2011/№ 76
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Якщо при ліквідації підприємства обсяги операцій з постачання перевищили 300 тис. грн.

 

У підприємства, яке ліквідується, при продажу основних засобів обсяги операцій з постачання перевищили 300 тис. грн. Чи потрібно в такому разі йому реєструватися платником ПДВ?

(м. Запоріжжя)

 

Питання, вочевидь, пов'язане з положеннями

п. 181.1 ПКУ, що стосується обов'язкової ПДВ-реєстрації. Як відомо, згідно з цим пунктом особа зобов'язана зареєструватися платником ПДВ у податковому органі за своїм місцезнаходженням, якщо обсяги операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, за останні 12 календарних місяців сукупно перевищують 300 тис. грн. Отже, у разі досягнення 300-тисячної межі може виникнути питання про необхідність ПДВ-реєстрації. І хоча відразу зауважимо, що ПДВ-реєстрація на стадії ліквідації підприємства виглядає не цілком логічною, для обґрунтованості такого висновку подивимося, що з цього приводу говорять норми законодавства.

Отже, спершу нагадаємо, що згідно із загальними правилами реєстраційної процедури:

— заява на обов'язкову ПДВ-реєстрацію подається податковому органу не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вперше було досягнуто граничний обсяг постачання в 300 тис. грн. (

п. 183.2 ПКУ);

— у свою чергу, податковий орган повинен видати особі Свідоцтво про реєстрацію платником ПДВ (з 01.01.2011 р. — безоплатно, як зазначалося в

листі ДПАУ від 14.02.2011 р. № 4021/7/16-1417 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 17, див. також консультацію в розділі 130.01 Єдиної бази податкових знань) протягом 10 робочих днів із дня надходження реєстраційної заяви (п. 183.9 ПКУ, п. 12 розд. III Положення № 978);

— при цьому

датою реєстрації особи платником ПДВ, яка вноситься до Реєстру платників податку на додану вартість (далі — Реєстр) та вказується у Свідоцтві, є дата, що відповідає даті здійснення запису в Реєстрі про таку ПДВ-реєстрацію (п. 13 розд. III Положення № 978). Відповідно, саме з цієї дати особа і вважається платником ПДВ.

Таким чином, насамперед, слід ураховувати, що за правилами реєстраційної процедури особа отримує статус платника ПДВ тільки з дати реєстрації, зазначеної у Свідоцтві (а не, скажімо, з моменту перевищення 300 тис. грн. або дати подання заяви на ПДВ-реєстрацію). А отже, тільки з цього моменту всі

подальші оподатковувані постачання супроводжуватимуться нарахуванням ПДВ-зобов'язань. Тому говорити про обов'язок нарахування та сплати ПДВ можна тільки з моменту реєстрації особи платником ПДВ. А от до цього моменту (тобто в період між перевищенням 300-тисячної межі і власне ПДВ-реєстрацією) нараховувати ПДВ-зобов'язання не потрібно (попутно нагадаємо, що «неприємний» п. 183.10 ПКУ, який вимагав у минулому від платників податків, які реєструвалися, нараховувати ПДВ-зобов'язання вже з 1 числа місяця, наступного за місяцем досягнення 300 тис. грн., тобто незалежно від фактичної дати ПДВ-реєстрації, зазначеної у Свідоцтві, — Законом № 3609 було скасовано і оновлена редакція цього пункту віднині обумовлює лише відповідальність за неподання заяви на ПДВ-реєстрацію. До речі, з цієї причини, для спокою, сумлінному платнику податків краще перестрахуватися та реєстраційну заяву в ситуації, що розглядається, у відведений строк усе ж подати).

Утім, слід зауважити, найімовірніше, підприємству, що ліквідується, у цьому випадку все ж

відмовлять у ПДВ-реєстрації . Адже, як передбачено п. 9 розд. III Положення № 978, при реєстрації платника ПДВ обов'язково проводиться перевірка відповідності його реєстраційних даних відомостям з Єдиного державного реєстру. При цьому з метою проведення такої перевірки відомостей про заявника податковий орган може звернутися до держреєстратора для отримання витягу з Єдиного державного реєстру, в якому, у свою чергу, при розпочатій ліквідаційній процедурі, як передбачено ч. 2 ст. 17 Закону № 755, міститиметься запис про те, що особа перебуває у процесі припинення — ліквідації (про це відповідно вказуватиметься й у витягу, п. 5.3 розд. 5 Положення про порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, затвердженого наказом Держкомпідприємництва від 20.10.2005 р. № 97).

Також нагадаємо, що за правилами ліквідаційної процедури в разі прийняття рішення про ліквідацію підприємства про це слід повідомити держреєстратора (негайно — протягом 3 днів із моменту призначення ліквідаційної комісії,

ч. 1 ст. 105 ЦКУ, ст. 20 Закону про госптовариства). У свою чергу, у день отримання таких відомостей держреєстратор повинен внести відповідний запис (щодо прийнятого рішення про припинення юридичної особи) до Єдиного державного реєстру (ст. 35 Закону № 755), а також того ж дня повідомити про це податкові органи, органи статистики та Пенсійного фонду (докладніше про ліквідаційну процедуру див. також тематичний випуск газети «Податки та бухгалтерський облік», 2010, № 18, і, зокрема, статтю «Процедура ліквідації юрособи»). Також про те, що в разі внесення будь-яких записів до Єдиного держреєстру держреєстратор повинен повідомити не пізніше наступного робочого дня про здійснення реєстраційних дій відповідні податкові органи, ідеться й у п. 68.1 ПКУ. А отже, про перебування суб'єкта господарювання у процесі ліквідації податковим органам буде відомо.

Таким чином, ураховуючи, що ліквідаційну процедуру супроводжує, як правило, зворотний процес «зняття» з обліку в податкових органах, ситуація з ПДВ-реєстрацією на цьому фоні виглядає вельми сумнівною. Адже, згідно з положеннями

п.п. «б» п. 184.1 ПКУ прийняття рішення про припинення (ліквідацію) та затвердження ліквідаційного балансу є, навпаки, однією з підстав анулювання реєстрації платника ПДВ. У свою чергу, як установлюють п. 183.8 ПКУ та п. 11 розд. III Положення № 978, за наявності обставин, що є підставою для анулювання реєстрації згідно зі ст. 184 ПКУ, податковий орган відмовляє особі в реєстрації платником податку на додану вартість. Отже, найімовірніше, у ПДВ-реєстрації підприємству, що ліквідується та подало реєстраційну заяву, у цьому випадку буде просто відмовлено.

 

Людмила Солошенко, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд