Пошта редакції. Підприємець на єдиному податку та ПДВ

Редакція ПБО
Податки & бухоблік Вересень, 2011/№ 76
В обраному У обране
Друк
Відповідь на запитання

Підприємець на єдиному податку та ПДВ

 

Чи знято заборону на реєстрацію платниками ПДВ фізичних осіб — підприємців, які сплачують єдиний податок, у зв'язку з недавніми змінами, унесеними до ПКУ відомим Законом № 3609? Що з цього приводу передбачено законопроектом № 8521?

(м. Новоград-Волинський)

 

Ні, не знято.

Якщо говорити точніше, то власне прямої заборони реєструватися платниками ПДВ підприємцям — єдиноподатникам у

ПКУ ніколи й не було, але окремі його норми прописано так, що така заборона з них випливала та продовжує випливати.

Зокрема, з визначення терміна «особа»

стосовно ПДВ, яке міститься в п.п. 14.1.139 ПКУ, випливає, що для цілей розд. V «Податок на додану вартість» особою є:

— суб'єкт господарювання — юридична особа, у тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення таких інвестицій;

— інша юридична особа, яка не є суб'єктом господарювання;

— фізична особа (громадянин України, іноземець та особа без громадянства), яка здійснює діяльність, що належить згідно із законодавством до підприємницької (

крім фізичних осіб, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, суб'єктів малого підприємництва відповідно до законодавства), та/або ввозить товари на митну територію України;

— представництво нерезидента, що не має статусу юридичної особи;

— особа, утворена в результаті здійснення спільної діяльності без створення юридичної особи та облік результатів якої ведеться уповноваженим на це сторонами учасником.

Як бачимо,

до числа осіб у цьому випадку підприємці-єдиноподатники не потрапляють, а платниками ПДВ можуть бути тільки ті, хто охоплюється цим терміном (див. ст. 180 ПКУ).

Крім того, в

абз. «в» п.п. 1 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ зазначено, що з 1 січня 2011 року та до внесення змін* до розд. XIV цього Кодексу в частині оподаткування суб'єктів малого підприємництва платники єдиного податку не є платниками низки податків і зборів, у тому числі податку на додану вартість з операцій з постачання товарів та послуг, місце надання яких розташоване на митній території України, за винятком ПДВ, що сплачується юрособами, які обрали ставку оподаткування 6 %.

*Про деякі з таких очікуваних змін ітиметься далі.

На підставі викладеного можна зробити висновок, що з

01.01.2011 р. фізичні особи — підприємці, які сплачують єдиний податок, не є платниками ПДВ. Для тих же з них, хто до зазначеної дати був платником цього податку, ПДВ-реєстрація підлягала анулюванню на підставі п.п. «в» п. 184.1 ПКУ (додатково див. із цього приводу лист ДПАУ від 12.01.2011 р. № 674/7/16-1417 ), відповідно до якого таке анулювання відбувається в разі, якщо будь-яка особа, зареєстрована платником ПДВ, реєструється як платник єдиного податку, умови сплати якого не передбачають сплати ПДВ.

Таким чином, наразі

підприємці-єдиноподатники не можуть бути ні обов'язковими, ні добровільними платниками ПДВ. Додамо, що у зв'язку з прийняттям Закону № 3609 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 64) жодних змін, спрямованих на відновлення права зазначених фізосіб на отримання статусу платника ПДВ, до ПКУ не вносилося.

Водночас слід зауважити про

зміни, що плануються у зв'язку з цим, які містяться в законопроекті № 8521 (докладно про нього ми писали у статті «Нова «спрощенка»: готовність № 1» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 45). Нагадаємо: зазначеним законопроектом передбачається запровадження трьох категорій фізосіб-єдиноподатників залежно від їх обсягу доходу протягом календарного року, що передує періоду переходу на «спрощенку», у мінімальних зарплатах (МЗП) на 1 січня звітного року та кількості працівників.

Так-от,

для таких фізосіб III категорії (критерії для яких становлять 2000 МЗП доходу та 10 працівників відповідно) допускається можливість реєструватися платниками ПДВ та сплачувати його на загальних підставах, але тільки в разі вибору ними ставки єдиного податку 3 % від бази оподаткування (ця ставка передбачає окрему сплату ПДВ). Якщо фізична особа — підприємець цієї ж категорії вибере іншу ставку — 5 % від бази оподаткування з уключенням ПДВ до складу єдиного податку, то, зрозуміло, про її реєстрацію платником ПДВ мова йти не може.

На завершення зазначимо, що на сьогодні

законопроект № 8521, який планувалося ввести в дію з 1 липня цього року, пройшов тільки перше читання й остаточна його доля допоки невідома.

 

Ігор Хмелевський, економіст-аналітик

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд