Теми статей
Обрати теми

Додаток ПЗ — Прибуток, звільнений від оподаткування

Редакція ПБО
Стаття

Додаток ПЗ — Прибуток, звільнений від оподаткування

 

Додаток ПЗ заповнюється платниками податків, які здійснюють один або декілька видів діяльності, звільнених від оподаткування відповідно до ст. 154, 156, 157, 158 і пп. 15 — 19 підрозд. IV розд. XX «Перехідні положення» ПКУ. Згідно з п. 152.11 цього Кодексу такі платники податків зобов'язані вести окремий облік:

— доходів, звільнених від оподаткування;

— витрат, понесених у зв'язку з отриманням таких звільнених доходів;

— сум амортизаційних відрахувань, нарахованих на відповідні об'єкти основних засобів, що використовуються для отримання таких звільнених доходів.

Необхідність існування додатка, що коментується, пояснюється тим, що описаний вище порядок ведення окремого податкового обліку пільгованої діяльності в діючій (так само, як і в торішній) декларації з податку на прибуток не реалізовано. Її форма, як і раніше, передбачає, що звільнені доходи та пов'язані з ними витрати, у тому числі амортизація, уключаються до ряд. 01 і 04 декларації разом із доходами та витратами від оподатковуваної діяльності. Як наслідок, у ряд. 07 зазначається загальний об'єкт оподаткування з урахуванням прибутку, звільненого від оподаткування, або збитку від діяльності, прибуток від якої звільняється від оподаткування. Виключення такого прибутку (збитку) із загального об'єкта оподаткування відбувається за ряд. 09 декларації. Заповнюється цей рядок на підставі даних Додатка ПЗ, який порівняно з попередньою формою не зазнав жодних змін. Як і раніше, він складається з двох таблиць:

таблиці 1 «Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування», в якій відображається інформація «окремого» обліку, необхідна для визначення суми прибутку в розрізі пільгованих видів діяльності;

таблиці 2 «Підстави для застосування пільги», де вказується підстава для застосування пільги з числа встановлених ПКУ (її заповнення не описуватимемо, оскільки воно жодних труднощів не викликає).

Звертаємо увагу на такий важливий момент: якщо платник податків здійснює декілька видів діяльності, звільнених від оподаткування, облік перелічених вище елементів (доходів, витрат, амортизації) ведеться за кожним пільгованим видом діяльності окремо. При цьому такий платник складає всього один Додаток ПЗ (судячи з тексту примітки 6 до самої декларації, лише Додатків ВП, ПН і СБ може подаватися декілька, а от усі інші додатки — одиничні), проте результати окремого обліку за кожною з наявних пільг мають відображатися в ньому окремо. Для цього, мабуть, таблицю 1 доведеться доповнити так, щоб на кожний із пільгованих видів діяльності припадав свій ряд. 09.Х (його текстова частина, наприклад, для другої пільги виглядатиме як «на підставі Б (рядок Б1 - рядок Б2 - рядок Б3)» і так далі за кількістю підстав для надання пільги), а також ще 3 рядки (відповідно Б1, Б2, Б3 і так далі по кількості пільг).

 

Таблиця 1. Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування

Код рядка

Назва рядка

1

2

09

Прибуток, звільнений від оподаткування, або збиток від діяльності, прибуток від якої звільняється від оподаткування, в тому числі:

У цьому рядку наводиться загальна сума прибутку, отриманого від усіх видів пільгованої діяльності. Вона визначається підсумовуванням рядків 09.1, 09.2, 09.3 тощо. Значення цього рядка з табл. 1 Додатка ПЗ переноситься до ряд. 09 декларації з податку на прибуток.

Зверніть увагу: ряд. 09 Додатка ПЗ може мати і від’ємне значення. Це відбувається в ситуації, коли результатом декількох видів пільгованої діяльності є збиток. Отримане значення також зі знаком «мінус» переноситься до ряд. 09 декларації, показник якого, у свою чергу, теж може бути як додатним, так і від’ємним (це передбачено самою формою декларації). При цьому збитки від пільгованої діяльності не повинні згортатися з прибутком, що обкладається податком, — це досягається за допомогою механізму, закладеного до ряд. 11 декларації (додатково див. коментарі до перелічених рядків у газеті «Податки і бухгалтерський облік», 2012, № 28, с. 16)

09.1

на підставі «А» (рядок А1 - рядок А2 - рядок А3)

У кожному з рядків 09.1, 09.2, 09.3 тощо Додатка ПЗ за формулою, наведеною в його назві, розраховується сума прибутку (збитку) від одного з видів пільгованої діяльності, що здійснюються підприємством.

Суб'єкти господарювання, які одночасно з іншими видами діяльності здійснюють пільговану діяльність, можуть зіткнутися з труднощами, пов'язаними з перенесенням збитків наступного року. У ситуації, коли прибуток від оподатковуваної діяльності за абсолютною величиною перевищує збиток від пільгованої, «згорнутий» показник ряд. 07 декларації вийде додатним. Виникає проблема з відображенням у декларації наступного року збитків від пільгованої діяльності, адже ряд. 06.5 декларації для цього не підходить (він призначений для відображення від’ємного значення ряд. 07 декларації попереднього року, а отже, в описаній вище ситуації заповненню не підлягає). Проте вирішення проблеми існує — ми говорили про нього, розглядаючи нюанси заповнення торішньої форми декларації («Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 58, с. 53). Воно полягає в тому, щоб уключити від’ємне значення ряд. 09.1 (09.2, 09.3 тощо) Додатка ПЗ до декларації за звітний рік у ряд. А3 (Б3, В3 тощо) Додатка ПЗ до декларації за наступний рік. На сьогодні з цим згодні і податківці (див. «Думка фахівців офіційних органів» в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 28, с. 46)

А1

Доходи, які не оподатковуються на підставі «А»

У кожному з таких рядків (з відповідною літерою, наприклад, А1, Б1, В1 тощо) Додатка ПЗ зазначається сума неоподатковуваних доходів, отриманих від певної пільгованої діяльності. При заповненні декларації ці суми повинні ввійти до показника ряд. 01 декларації, який є сумою ряд. 02 і 03. У свою чергу, ряд. 03 заповнюється на підставі Додатка IД, отримати дані для якого в розрізі окремих рядків буде значно легше, якщо такий же Додаток IД скласти «на чернетці» за кожним неоподатковуваним видом діяльності

А2

Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг), яка відноситься до діяльності «А»

У цих рядках (з відповідною літерою, наприклад, А2, Б2, В2 тощо) Додатка ПЗ відображається собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг), які належать до конкретного виду пільгованої діяльності. При цьому торік, щоб коректно заповнити загальний Додаток СВ, який інтегрував би в собі відомості про собівартість товарів (робіт, послуг), виготовлених (виконаних, наданих) у межах усієї діяльності платника податків, було б непогано заповнювати такий додаток у розрізі кожної пільги. Сьогодні, коли зазначений додаток скасовано, достатньо показники цих рядків Додатка ПЗ просто включити до ряд. 05.1 декларації

А3

Iнші витрати, які відносяться до діяльності «А»

У цих рядках (з відповідною літерою, наприклад, А3, Б3, В3 тощо) Додатка ПЗ за кожним пільгованим видом діяльності наводиться сума інших витрат, зокрема амортизаційних відрахувань, загальновиробничих та адміністративних витрат, витрат на збут тощо. При цьому знову ж таки має сенс «на чернетці» розшифрувати ті інші витрати, які перелічені в Додатку IB, щоб полегшити заповнення такого додатка, що міститиме показники, загальні для всієї (оподатковуваної та неоподатковуваної) діяльності платника податків

 

Якщо ті чи інші витрати є загальними як для оподатковуваної, так і для звільненої від оподаткування (пільгованої) діяльності, для їх розподілу можна скористатися такою формулою:

Вп = Взаг х Дп : Дзаг,

де Вп і Дп — сума витрат і доходів, що належать до пільгованої діяльності;

Взаг і Дзаг — загальна сума витрат і доходів, що належать як до оподатковуваної, так і до звільненої від оподаткування діяльності.

Приклад. Доходи підприємства — власника готелю за I квартал 2012 року склали: від готельних послуг (звільнена від оподаткування діяльність) — 240000 грн., від здавання в оренду устаткування, демонтованого під час реконструкції готелю (оподатковувана діяльність), — 10000 грн., разом сукупний дохід суб'єкта господарювання дорівнює 250000 грн. (тут і далі всі суми для спрощення наведено без урахування ПДВ). Собівартість наданих готельних послуг за даними податкового обліку за звітний період визначена на рівні 155000 грн. Крім того, підприємством було понесено адміністративні витрати (загальні для обох видів діяльності) у сумі 40000 грн. та витрати на збут (приймемо, що вони належать лише до звільненої діяльності) у сумі 15000 грн. Амортизація зданого в оренду устаткування за звітний період склала 500 грн.

Користуючись наведеною вище формулою, здійснимо розподіл адмінвитрат між пільгованим і непільгованим видами діяльності: 40000 х (240000 : 250000) = 38400 (грн.). Отже, інші витрати, що належать до пільгованої діяльності, сумарно становитимуть 53400 грн. (38400 + 15000). Тоді за даними прикладу табл. 1 Додатка ПЗ матиме такий вигляд:

На завершення зауважимо, що в підприємств паливно-енергетичного комплексу (див. п. 154.8 ПКУ) і суб'єктів господарювання водо-, теплопостачання та водовідведення (див. п. 154.9 ПКУ) звільняється від оподаткування прибуток у межах фактичних витрат. Як роз'яснюється в ЄБПЗ щодо перших із них (див. консультацію за кодом 110.23), оскільки в Додатку ПЗ не передбачено відображення відповідних витрат, у межах яких звільняється від оподаткування прибуток таких підприємств, то в ряд. А1, А2, А3 вони повинні поставити прокреслення. При цьому разом із декларацією їм слід надати розшифровку сум таких витрат.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі