Відображення у декларації з податку на прибуток сум безнадійної дебіторської заборгованості
Додатком ІВ декларації з податку на прибуток підприємства для включення сум безнадійної заборгованості до складу витрат передбачено два рядки:
— 06.4.35 «Суми списаної безнадійної дебіторської заборгованості»;
— 06.4.4 «Витрати на створення резерву сумнівної заборгованості».
Як слід заповнювати ці рядки?
Відповідно до п.п. 14.1.11 ПКУ безнадійна заборгованість — заборгованість, що відповідає одній з таких ознак:
а) заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності;
б) прострочена заборгованість, що не погашена внаслідок недостатності майна фізичної особи, за умови, що дії кредитора, спрямовані на примусове стягнення майна боржника, не призвели до повного погашення заборгованості;
в) заборгованість суб'єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв'язку з їх ліквідацією;
г) заборгованість, яка виявилася непогашеною внаслідок недостатності коштів, одержаних після звернення кредитором стягнення на заставлене майно відповідно до закону та договору, за умови, що інші дії кредитора щодо примусового стягнення іншого майна позичальника, визначені нормативно-правовими актами, не призвели до повного покриття заборгованості;
ґ) заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством;
д) прострочена заборгованість померлих фізичних осіб, а також осіб, які у судовому порядку визнані безвісно відсутніми, недієздатними або оголошені померлими, а також прострочена заборгованість фізичних осіб, засуджених до позбавлення волі.
Згідно з п.п. «г» п.п. 138.10.6 ПКУ витрати на створення резерву сумнівної заборгованості визнаються витратами з метою оподаткування в сумі безнадійної дебіторської заборгованості з урахуванням п.п. 14.1.11 ПКУ.
ПКУ не містить визначення терміна «резерв сумнівної заборгованості». Утім згідно з п.п. 14.1.84 ПКУ інші терміни для цілей розділу III використовуються у значеннях, визначених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та національними і міжнародними положеннями (стандартами) фінансової звітності, положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Згідно з п. 7 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 8 жовтня 1999 р. № 237, поточна дебіторська заборгованість, яка є фінансовим активом (крім придбаної заборгованості та заборгованості, призначеної для продажу), включається до підсумку балансу за чистою реалізаційною вартістю. Для визначення чистої реалізаційної вартості на дату балансу обчислюється величина резерву сумнівних боргів.
Визначення терміна «фінансовий актив» наведено у п. 4 П(С)БО 13 «Фінансові інструменти», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 2001 р. № 559. Під ним розуміється:
а) грошові кошти та їх еквіваленти;
б) контракт, що надає право отримати грошові кошти або інший фінансовий актив від іншого підприємства;
в) контракт, що надає право обмінятися фінансовими інструментами з іншим підприємством на потенційно вигідних умовах;
г) інструмент власного капіталу іншого підприємства.
Таким чином, якщо у платника податку на прибуток виникла безнадійна заборгованість (у розумінні п.п. 14.1.11 ПКУ), щодо якої створено резерв сумнівних боргів, то така заборгованість відображається у ряд. 06.4.4 «Витрати на створення резерву сумнівної заборгованості» додатка ІВ до декларації з податку на прибуток підприємства.
У той же час у платника податку на прибуток може виникнути безнадійна заборгованість (у розумінні п.п. 14.1.11 ПКУ), щодо якої не створено або не може бути створений резерв сумнівних боргів (наприклад, заборгованість з поставки товарів (робіт, послуг) у рахунок сплаченого авансу). Заборона включати суми такої заборгованості до складу витрат суперечить основним засадам податкового законодавства України. Тому для сум безнадійної заборгованості, щодо яких не створено резерв сумнівних боргів призначено ряд. 06.4.35 «Суми списаної безнадійної дебіторської заборгованості» додатка ІВ до декларації з податку на прибуток підприємства.
Заступник начальника управління адміністрування податку
на прибуток та податкових платежів Департаменту
оподаткування юридичних осіб ДПС України
О. Задорожний