Теми статей
Обрати теми

Податковий облік у замовника експедиторських послуг

Редакція ПБО
Стаття

Податковий облік у замовника експедиторських послуг

 

 

У цій статті розглянемо облік придбання послуг в експедитора. Особливостей у ньому небагато, при цьому на окрему увагу в межах такого обліку заслуговують питання про документальне підтвердження витрат (якщо експедитор купує послуги/роботи у третіх осіб) та ПДВ-наслідки при придбанні послуг в експедитора-нерезидента.

Віталій ПОРОЛЛО, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

I. Податок на прибуток

У ситуації зі збутом продукції витрати за транспортно-експедиторськими послугами (а також перевізними та іншими послугами, обумовленими договором) уключаються до складу витрат на збут — у періоді їх здійснення згідно з правилами бухгалтерського обліку (зокрема, у періоді підписання акта за експедиторськими послугами) з відображенням у ряд. 06.2 декларації з податку на прибуток. Подібний порядок обліку випливає з абз. «е» п.п. 138.10.3 ПКУ та п. 19 П(С)БО 16. Водночас, якщо перевезення вантажу не пов'язане зі збутом продукції, то витрати, що розглядаються, необхідно враховувати за напрямом, у тому числі у складі собівартості продукції.

Документальним підтвердженням понесених витрат є договір транспортного експедирування та акти наданих послуг. Водночас, якщо експедитор на виконання договору купував послуги/роботи у третіх осіб, для замовника підтвердженням витрат у цій частині можуть бути також копії відповідних документів.

Сума витрат визначається за загальними правилами (у певних ситуаціях — на рівні не нижче звичайних цін). При цьому якщо оплата послуг експедитора здійснюється в іноземній валюті, то такі витрати слід перерахувати за курсом НБУ на дату (п.п. 153.1.2 ПКУ):

1) передоплати — у частині передоплати, перерахованої експедитору;

2) отримання послуги (складання акта) — у частині, не оплаченій раніше.

Детальніше про облік податку на прибуток транспортних та експедиторських послуг у ситуації, коли їх постачальником виступає нерезидент (зокрема, щодо податку на репатріацію тощо), див. на с. 28 цього номера.

У ситуації зі збутом продукції у кореспонденції з бухгалтерським обліком ці витрати слід відображати одночасно з віднесенням вартості відповідної послуги до дебету рахунка 93 «Витрати на збут» зі збільшенням кредиторської заборгованості за субрахунком 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» або 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками».

 

II. ПДВ

Податкові зобов'язання. При отриманні послуг від експедитора питання про податкові зобов'язання у замовника-резидента (юрособи або підприємця незалежно від ПДВ-реєстрації) виникає лише в частині:

1) експедиторської послуги (експедиторської винагороди) — якщо експедитором є нерезидент. Нагадуємо, що в такому разі експедиторська послуга є об'єктом обкладення ПДВ (п.п. «ж» п. 186.3 ПКУ). Водночас якщо така послуга пов'язана з транзитним перевезенням, то вона не обкладається ПДВ;

2) транспортно-допоміжних послуг (крім транспортного експедирування) та інших послуг, пов'язаних з перевезенням, — якщо їх постачальником є нерезидент, за умови, що таке постачання здійснюється на митній території України (абз. «а» і «в» п.п. 186.2.1 ПКУ).

В описаних випадках відповідальним за нарахування та сплату ПДВ вважається замовник (п. 180.2 і ст. 208 ПКУ). При цьому залежно від того, є такий замовник платником ПДВ чи ні, механізм такого нарахування має свої особливості.

Якщо замовник є платником ПДВ , то за датою першої події (перерахування передоплати або складання акта) він повинен відобразити зобов'язання з ПДВ «зверху» та скласти податкову накладну в одному примірнику (при цьому замовник залишає її в себе):

1) у її верхній частині проставляється відмітка «14» (виписана покупцем (отримувачем) послуг від нерезидента);

2) у найменуванні продавця вказується найменування постачальника-нерезидента;

3) у полі, призначеному для відображення індивідуального податкового номера продавця, у загальному випадку зазначається «300000000000» або ж «200000000000» (якщо придбані послуги не призначаються для використання в господарській діяльності або куплені з метою їх використання для постачання послуг, місце постачання яких знаходиться за межами митної території України);

4) у полі, призначеному для зазначення номера свідоцтва, проставляється нуль.

Докладніше про заповнення податкової накладної див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 35, с. 10; № 8. При цьому реєструвати таку накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних не потрібно. До Реєстру виданих та отриманих податкових накладних і декларації з ПДВ така накладна заноситься без особливостей. Водночас у процесі заповнення декларації варто пам'ятати, що послуги, отримані від нерезидента, указуються у графі 7.

У наступному звітному періоді отримувач такої послуги зможе віднести цю суму до складу податкового кредиту (за умови, що придбавалися такі послуги для здійснення постачань, що обкладаються ПДВ, у межах господарської діяльності), зокрема, зі включенням відповідної податкової накладної до розділу II Реєстру та відображенням за ряд. 12.4 декларації.

Якщо замовник не є платником ПДВ (у тому числі це стосується і підприємців*), то за датою першої події він повинен скласти Розрахунок отримувача послуг від нерезидента за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 25.11.2011 р. № 1492. Цей розрахунок подається до органів ДПС у порядку, передбаченому для місячного звітного періоду. Сплатити суму ПДВ при цьому необхідно протягом 10 календарних днів, наступних за граничним строком для подання звітності за місяць. Про його заповнення див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 28, с. 63.

* Формально, п. 208.1 ПКУ не зобов’язує підприємця — неплатника ПДВ нараховувати податкові зобов’язання при отриманні послуги від нерезидента. Водночас відповідно до форми Розрахунку отримувача послуг від нерезидента зробити він це зобов’язаний — на цьому ж наполягають і податківці (див. Єдину базу податкових знань, розділ 130.33).

Податковий кредит . Відображення замовником податкового кредиту при придбанні транспортно-експедиторських та пов'язаних з ними послуг відбувається за датою першої події (перерахування передоплати або складання акта) та при дотриманні загальних умов для його формування, зокрема, про використання послуги в операціях, що обкладаються ПДВ, у межах господарської діяльності за наявності податкової накладної. У свою чергу, про податковий кредит при придбанні послуг у нерезидента див. вище.

 

Бухгалтерський та податковий облік придбання замовником
транспортно-експедиторських послуг у резидента

№ з/п

Зміст господарської операції

Сума,
грн.

Бухгалтерський облік

Податковий облік

Дт

Кт

дохід

витрати

1

Перераховано передоплату експедитору:

1.1

за послугу міжнародного перевезення

12000

377

311

1.2

за вантажно-розвантажувальні роботи на території України

6000

377

311

1.3

за вантажно-розвантажувальні роботи за межами митної території України

7000

377

311

2

Відображено податковий кредит за вантажно-розвантажувальні роботи на території України

1000

641

644

3

За датою складання акта наданих експедиторських послуг отримано від експедитора:

3.1

послуги міжнародного перевезення

12000

93*

631

12000

3.2

вантажно-розвантажувальні послуги на митній території України

5000

93

631

5000

3.3

вантажно-розвантажувальні роботи за межами митної території України

7000

93

631

7000

3.4

експедиторські послуги (експедиторська винагорода)

2500

93

631

2500

4

Відображено податковий кредит у частині експедиторських послуг

500

641

631

5

Списано суму раніше відображеного податкового кредиту в частині вантажно-розвантажувальних робіт на митній території України

1000

644

631

6

Відображено залік заборгованостей

25000

631

377

7

Перераховано оплату експедитору за надані послуги (експедиторську винагороду)

3000

631

311

* При кваліфікації таких витрат як збутових ми виходимо з того, що експедиторська послуга придбавалася з метою збуту товарів. Водночас, як уже зазначалося, на практиці не виключені й інші варіанти обліку таких витрат.

 

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі