Пошта редакції. Курсові різниці за заборгованістю при зміні систем з ЄП на загальну

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

Курсові різниці за заборгованістю при зміні систем з ЄП на загальну

 

У 2011 році, у період роботи на спрощеній системі оподаткування, у підприємства виникла заборгованість за відвантаженими, але не оплаченими товарами в іноземній валюті. З 1 січня 2012 року підприємство перейшло на загальну систему оподаткування. Чи потрібно розраховувати курсові різниці за такою заборгованістю в податковому обліку підприємства?

(м. Харків)

 

Згідно з п.п. 153.1.3 ПКУ визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

Згідно з абзацом першим п. 8 П С)БО 21 визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті здійснюється:

на дату проведення розрахунків (під датою розрахунків щодо операцій руху валютних коштів на банківських рахунках та в касі підприємства слід розуміти дату зарахування (надходження) або списання (видачі) грошових коштів в іноземній валюті, а за монетарною інвалютною заборгованістю — дату її погашення);

на дату балансу (у цілях податкового обліку — це останній календарний день звітного (податкового) періоду, тобто 31 березня, 30 червня, 30 вересня і 31 грудня).

Відповідно до п. 4 П С)БО 21 до монетарних статей належать грошові кошти (готівкові та безготівкові) та їх еквіваленти, а також заборгованість (як дебіторська, так і кредиторська), яка погашатиметься грошовими коштами або їх еквівалентами.

Причому зверніть увагу: спершу податківці виступали проти перерахунку заборгованості за поставлені товари (виконані роботи, надані послуги) в іноземній валюті, що виникла до 01.04.2011 р., та визначення за нею в податковому обліку курсових різниць за правилами п.п. 153.1.3 ПКУ (див. лист ДПАУ від 07.04.2011 р. № 6823/6/15-0315 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 84). Тобто виходило, що при погашенні будь-якого «перехідного» інвалютного боргу (не важливо, є він при цьому монетарним чи немонетарним) до «податкових» доходів/витрат повинна була включатися сума заборгованості за курсом НБУ на момент її виникнення.

Проте не так давно податківці переглянули свою позицію та погодилися з тим, що курсові різниці за «перехідною» заборгованістю за поставлені товари (виконані роботи, надані послуги) в іноземній валюті визначаються в порядку, установленому п.п. 153.1.3 ПКУ (див. лист ДПСУ від 30.12.2011 р. № 10953/7/15-1217 // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 7, с. 19).

Таким чином, підприємство, що з 1 січня 2012 року стало платником податку на прибуток, повинно буде наприкінці кожного звітного періоду (кварталу) розраховувати курсові різниці за заборгованістю нерезидента, що виникла ще в період роботи на спрощеній системі оподаткування. Причому такий розрахунок слід здійснювати до моменту її погашення (у тому числі й на дату погашення), або до моменту визнання її безнадійною.

При цьому курсові різниці, що виникають, можуть бути як додатними, так і від’ємними. Відповідно до п.п. 153.1.3 ПК:

прибуток (додатне значення курсових різниць) ураховується у складі доходів платника податку (у податковій звітності для цієї мети передбачено рядок 03.19 додатка ІД до Декларації з податку на прибуток підприємства і рядок 03 самої Декларації*);

збиток (від’ємне значення курсових різниць) відображається у складі витрат платника податку (у звітності з податку на прибуток для цього призначено рядок 06.4.12 додатка ІВ до Декларації з податку на прибуток підприємства і рядок 06.4 Декларації*).

Наприклад, у підприємства на 01.01.2012 р. значиться заборгованість нерезидента $15000, що виникла на 04.09.2011 р. (за курсом НБУ — 7,9727 грн./$). На 01.01.2012 р. курс НБУ становив 7,9898 грн./$. Таку заборгованість не буде погашено 31.03.2012 р. (наприклад, курс НБУ на цю дату становитиме 7,9897 грн./$).

Отже, на кінець I звітного кварталу 2012 року сума курсової різниці буде від’ємною і дорівнюватиме 1,5 грн. [$15000 х (7,9897 - 7,9898)]. Її слід урахувати в рядку 06.4.12 додатка ІВ до Декларації з податку на прибуток за I квартал 2012 року і рядку 06.4 самої Декларації.

 

Наталія Дзюба, економіст-аналітик

 

* Форму податкової декларації з податку на прибуток підприємства затверджено наказом Мінфіну від 28.09.2011 р. № 1213. За цією новою формою підприємства звітуватимуть з податку на прибуток за I квартал 2012 року.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі