Теми статей
Обрати теми

Щодо права на податковий кредит за податковими накладними, які надійшли не в періоді їх виписки

Редакція ПБО
Лист від 13.01.2012 р. № 1120/7/15-3417-22

Щодо права на податковий кредит за податковими накладними, які надійшли не в періоді їх виписки

Лист Державної податкової служби України від 13.01.2012 р. № 1120/7/15-3417-22

 

Державна податкова служба України розглянула лист <…> щодо права платника ПДВ на податковий кредит по податкових накладних, які надійшли в іншому податковому періоді, ніж дата їх виписки <…>, та на часткову зміну листа ДПА України від 02.11.2011 р. № 4810/6/23-50.01/4 повідомляє.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі — Кодекс) податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку — продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Кодексу не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.

Платники податку, що застосовували касовий метод до набрання чинності цим Кодексом або застосовують касовий метод, мають право на включення до податкового кредиту сум податку на підставі податкових накладних, отриманих протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку.

Отже, платник ПДВ має право включити до складу податкового кредиту звітного періоду отримані податкові накладні, з дати виписки яких не минуло 365 календарних днів, а для платників, які застосовують касовий метод, — 60 календарних днів з дати оплати отриманих товарів незалежно від дати їх отримання від постачальника товарів/послуг.

Таким чином, до податкового кредиту платник податку може включити суми податку на додану вартість по тих податкових накладних, щодо яких одночасно виконані такі умови (у разі дотримання інших правил формування податкового кредиту, визначених Кодексом):

— оформлені відповідно до вимог Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 01.11.2011 р. № 1379;

— зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних;

— отримані в порядку, визначеному Кодексом;

— взяті на облік згідно з правилами податкового та бухгалтерського обліку.

 

Заступник Голови А. Ігнатов

 



коментар редакції

Запізнілість ПН більше не потрібно підтверджувати!

Лист, що коментується, не може не радувати своїм висновком. У ньому ДПСУ нарешті, видавши раніше десятки фіскальних листів та роз'яснень, не вимагає для обліку запізнілих ПН наявності документального підтвердження факту запізнення. Нагадаємо: традиційно як таке підтвердження податківці воліли бачити лист з рекомендованим повідомленням про вручення з відбитком календарного штемпеля (див. лист ДПАУ від 22.02.2011 р. № 4905/7/16-1517-10).

Таким чином, покупці, які отримують ПН (правильно заповнені та за необхідності зареєстровані в ЄРПН) у періодах, наступних за їх складанням, можуть без будь-яких побоювань уключати їх до податкового кредиту при дотриманні загальних вимог до його формування. Додаткових умов до відображення таких ПН в обліку контролери більше висувати не повинні.

Водночас до листа є й певні нарікання. Так, ДПСУ все ще продовжує наполягати на тому, що запізнілі ПН може бути враховано лише в межах 365 (60) календарних днів з моменту їх складання (дати оплати товарів/послуг), що, на наш погляд, некоректно (докладніше див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 89, с. 23). Крім того, є кілька незначних зауважень до висновку листа. Зокрема:

— запізнілі ПН зовсім не обов'язково має бути оформлено відповідно до Порядку № 1379, оскільки вимоги цього Порядку поширюються тільки на ПН, що були виписані з 16.12.2011 р.;

— ПН повинні бути внесені до ЄРПН лише у випадку, якщо вони підпадали під критерії реєстрації в момент їх складання.

Водночас ці недоробки, вочевидь, не в змозі затьмарити безумовно позитивний тон сьогоднішнього листа .

 

Віталій Смердов

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі