Теми статей
Обрати теми

Пошта редакції. Індивідуальна консультація суперечить листу ДПСУ: як бути?

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

Індивідуальна консультація суперечить листу ДПСУ: як бути?

 

Підприємство на свій запит до районної ДПІ з питання про оподаткування дивідендів, нарахованих фізособі-засновнику за 2010 рік після 06.08.2011 р., отримало письмову відповідь про застосування ставки ПДФО в розмірі 5 %. Проте після цього в листопаді 2011 року з'явився лист ДПСУ, з якого випливає, що такі дивіденди мають оподатковуватися за ставкою 15 %. Як бути підприємству — чи можемо ми і далі виплачувати дивіденди, що нараховуються зараз за періоди, які передували 01.01.2011 р., обкладаючи їх ПДФО за ставкою 5 %?

(м. Донецьк)

 

Питання про ставку ПДФО, що застосовується до дивідендів, які нараховуються починаючи з 06.08.2011 р. за результатами діяльності за періоди до 01.01.2011 р., стало одним з найбільш спірних. І до того як свою думку щодо цієї проблеми висловила ДПСУ, місцеві податкові служби давали на нього неузгоджені та такі, що часто суперечать одна одній, відповіді.

Нагадаємо: за загальним правилом, дивіденди, нараховані платнику податку емітентом корпоративних прав — резидентом, що є юридичною особою, обкладаються ПДФО за ставкою, передбаченою п. 167.2 ПКУ, тобто 5 % (п.п. 170.5.3 ПКУ). Виняток становлять дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб (у тому числі нерезидентів) за акціями чи іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих або інший статус, який передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів або суми більше суми виплат, розрахованої на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку (п.п. 170.5.3 ПКУ). Згідно з п.п. 153.3.7 ПКУ такі дивіденди для цілей обкладення ПДФО прирівнюються до заробітної плати з відповідним оподаткуванням. Тому вони оподатковуються за ставками, передбаченими п. 167.1 ПКУ: до доходу, сума якого не перевищує 10-кратного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня звітного податкового року, застосовується ставка 15 % (абз. перший п. 167.1), до частини доходу, що перевищує зазначену суму, застосовується ставка 17 % (абз. другий п. 167.1).

Проте Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» від 07.07.2011 р. № 3609-VI («Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 64) до Перехідних положень ПКУ було включено норму такого змісту: «Оподаткування доходів платника податку, нарахованих за наслідками податкових періодів до 1 січня 2011 року, здійснюється за ставками та згідно з нормами, що діяли до 1 січня 2011 року, незалежно від дати їх фактичної виплати(надання)» (п. 6 підрозд. 1 розд. ХХ ПКУ). Вона викликала суперечливі тлумачення. Як би там не було, ДПСУ, як відомо, у своєму листі від 18.11.2011 р. № 5929/6/17-1115 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 5) дійсно висловилася на користь позиції, згідно з якою до дивідендів, що нараховуються починаючи з 06.08.2011 р. за результатами діяльності з 01.01.2004 р. і до 01.01.2011 р., застосовується ставка 15 % (відповідно до Закону № 889), дивіденди, що виплачуються за результатами діяльності до 01.01.2004 р., — не обкладаються ні ПДФО, ні прибутковим податком (згідно з Декретом Кабміну «Про прибутковий податок з громадян»).

У тих платників податків, які бажаної для себе індивідуальної податкової консультації до появи згаданого вище листа ДПСУ отримати не встигли, вибір варіантів дій невеликий:

— або керуватися озвученою позицією ДПСУ (і якщо дивіденди вже було виплачено із застосуванням 5-відсоткової ставки, то доведеться провести самовиправлення допущеного заниження зобов'язань з ПДФО зі сплатою самоштрафу та пені);

— або, пам'ятаючи про те, що лист ДПСУ не має сили нормативного акта, виходити з оподаткування дивідендів за ставкою 5 %, налаштовуватися на необхідність доведення своєї правоти в суді (вимушені попередити, перші негативні для платників податків судові рішення вже з'явилися // див., наприклад, постанову Окружного адмінсуду м. Києва від 10.11.2011 р. № 2а-14075/11/2670).

Слід зауважити, що у платників податків, які встигли озброїтися індивідуальною податковою консультацією про оподаткування дивідендів за ставкою 5 %, простір для дій не буде ширшим. Їм так само, як і іншим платникам податків, які виплатили дивіденди, нараховані починаючи з 06.08.2011 р. за результатами податкових періодів до 1 січня 2011 року, із застосуванням до них ставки в розмірі 5 %, загрожує виявлення податковим органом факту заниження податкових зобов'язань з ПДФО. Тому перспективи ті самі:

— або доплатити до бюджету різницю, якої не вистачає (самостійно, але без самоштрафу, чи дочекавшись відповідного податкового повідомлення-рішення від податкового органу);

— або оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення з вимогою про доплату.

Єдиний плюс положення таких платників податків — до них не може бути застосовано штрафні санкції, зокрема передбачений ст. 127 ПКУ штраф. А от від нарахування пені на суму заниження наявність індивідуальної податкової консультації не рятує.

Побоюватися того, що у зв'язку з виходом листа ДПСУ втрачають силу індивідуальні податкові консультації, які йому суперечать, причин немає. Так, згідно з п. 53.1 ПКУ не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до податкової консультації, наданої в письмовій або електронній формі, а також узагальнюючої податкової консультації, зокрема на підставі того, що в майбутньому таку податкову консультацію або узагальнюючу податкову консультацію було змінено або скасовано. При цьому видання листа ДПСУ або навіть опублікування узагальнюючої податкової консультації Податковий кодекс України не називає підставою для скасування або зміни раніше наданих податковими органами індивідуальних податкових консультацій*. Отже, платники податків, які отримали індивідуальні письмові консультації, і в подальшому можуть ними керуватися у своїй діяльності, знаючи про звільнення як мінімум від штрафних санкцій.

* Щоправда, сама ДПАУ намагалася таку підставу запровадити, указуючи в п. 4.1 своїх Методрекомендацій, викладених у листі від 21.01.2011 р. № 1600/7/10-1017/220, на те, що консультація може відкликатися або скасовуватися листом податкового органу, який її надав. Проте такі рекомендації ДПАУ, по-перше, не мають обов’язкової сили, по-друге, вступають у протиріччя з нормами ПКУ.

 

Олена Уварова, юрист

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі