Єдиний податок та ПДВ
У цій статті проаналізуємо, які платники єдиного податку та коли можуть працювати на єдиному податку за ставкою 3 % і зі сплатою ПДВ.
Наталія ДЗЮБА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
Переходимо на ЄП за ставкою 3 % з 01.01.2012 р.
Хто може перейти на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 3 % з 01.01.2012 р.?
Застосування ставки в розмірі 3 % пов'язане з обов’язковою сплатою ПДВ (п.п. 1 п. 293.3 ПКУ). Причому процентні ставки сплати єдиного податку можуть застосовуватися представниками груп 3 та 4. Умови, за яких платник єдиного податку груп 3 та 4 може вибрати ставку 3 %, визначено в п.п. 4 п. 293.8 ПКУ. Ключовою з них є те, що на момент переходу на сплату єдиного податку суб'єкта господарювання має бути зареєстровано платником ПДВ.
Тому з 1 січня 2012 року застосовувати ставку 3 % можуть лише ті, кого на 01.01.12 р. уже зареєстровано платниками ПДВ (звісно, із дотриманням ними усіх критеріїв щодо розміру річного доходу і середньооблікової чисельності працівників). Цьому було присвячено матеріал «Як з 1 січня подружити ПДВ з єдиним податком? (роздуми за мотивами Закону № 4014)» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 97, с.15.
Переходимо на ЄП за ставкою 3 % після 01.01.2012 р.
Чи можуть перейти на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 3 % після 01.01.2012 р. (протягом 2012 року):
а) загальносистемники;
б) платники єдиного податку груп 1, 2 та груп 3 і 4 (які працювали на ставці 5 %)?
Загальносистемники — платники ПДВ. Що стосується переходу на спрощену систему оподаткування загальносистемників — платників ПДВ, то тут проблем не буде. Бажаючим залишитися в лавах ПДВшників і на спрощеній системі, як випливає з абз. «а» п.п. 4 п. 293.8 ПКУ, достатньо подати заяву про перехід на єдиний податок (із зазначенням обраної ставки 3 %) не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, з якого вони планують розпочати роботу на спрощеній системі оподаткування.
Загальносистемники — неплатники ПДВ. Якщо ж загальносистемника не було раніше зареєстровано платником ПДВ, то в цьому випадку слід керуватися абз. «в» п.п. 4 п. 293.8 ПКУ, де зазначено, що ставку 3 % може бути обрано таким суб'єктом господарювання шляхом реєстрації як платника податку на додану вартість відповідно до розд. V цього Кодексу та подання заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, в якому здійснено реєстрацію платником податку на додану вартість.
Отже, у цьому випадку загальносистемнику — неплатнику ПДВ слід зареєструватися платником ПДВ, причому з того кварталу, з якого він планує розпочати роботу на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 3 %. Виходячи з вимог розд. V ПКУ підприємство або підприємця зареєструють платником ПДВ лише в тому випадку, якщо вони відповідають критеріям обов'язкової чи добровільної реєстрації платником ПДВ, визначеним пп. 181.1 та 182.1 ПКУ (про можливість застосування п. 181.1 ПКУ див. далі). Оскільки раніше загальносистемника не було зареєстровано платником ПДВ, то, судячи з усього, під умови обов'язкової реєстрації він не підпадає. Тому йому доведеться розраховувати тільки на відповідність хоча б одному з критеріїв добровільної реєстрації платником ПДВ (п. 182.1 ПКУ):
1) якщо обсяг оподатковуваних поставок товарів/послуг за останні 12 календарних місяців менше 300 тис., але обсяги поставок товарів/послуг іншим платникам ПДВ за останні 12 місяців сукупно перевищують 50 % загального обсягу поставок;
2) статутний капітал перевищує 300 тис. грн.
3) балансова вартість активів (основних засобів, нематеріальних активів, запасів) перевищує 300 тис. грн.
Причому зверніть увагу: перший критерій відповідності для добровільної реєстрації ПДВ застосовний як для юридичних осіб, так і для фізичних осіб —підприємців, а ось другий та третій критерії застосовні виключно для юридичних осіб.
Підпадаючи під умови добровільної реєстрації , суб'єкт господарювання повинен буде подати до податкової заяву на реєстрацію платником ПДВ не пізніше ніж за 20 календарних днів до бажаного дня реєстрації, тобто до початку кварталу, з якого підприємство або підприємець перейдуть на сплату єдиного податку, указавши в заяві як бажаний день ПДВ-реєстрації 1 число такого кварталу (п. 183.3 ПКУ, п.п. «б» п.п. 3.5.2 розд. III Положення № 1394).
Платники ЄП груп 1, 2 та груп 3 і 4 (які працювали на ставці 5 %). На нашу думку, такі єдиноподатники можуть перейти до групи 3 (фізичні особи — підприємці) та групи 4 (юридичні особи) на ставку 3 %. Хоча противники цієї позиції вбачають проблему у визначенні терміна «особа». Згідно з п.п. 14.1.139 ПКУ особами для цілей розд. V ПКУ в тому числі вважаються:
«…суб'єкт господарювання — юридична особа, у тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення таких інвестицій (крім юридичних осіб, якими застосовується ставка єдиного податку в розмірі 5 відсотків, за винятком юридичних осіб — платників єдиного податку, котрі здійснюють постачання послуг (робіт) платникам податку на додану вартість, і обсяг такого постачання за останні 12 календарних місяців сукупно перевищує обсяг, визначений пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу);
— фізична особа (громадянин України, іноземець та особа без громадянства), яка здійснює діяльність, що належить згідно із законодавством до підприємницької (крім фізичних осіб — підприємців, визначених у підпунктах 1 і 2 пункти 291.4 статті 291 цього Кодексу, та фізичних осіб — підприємців, визначених у підпункті 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, якими застосовується ставка єдиного податку в розмірі 5 %, за винятком фізичних осіб — підприємців, визначених у підпункті 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, які здійснюють постачання послуг (робіт) платникам податку на додану вартість, і обсяг такого постачання за останні 12 календарних місяців сукупно перевищує обсяг, визначений пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу)…».
Однак оскільки з кварталу переходу на ставку 3 % такі суб’єкти господарювання набувають статусу «особи», головне, щоб виконувалися критерії добровільної реєстрації та було подано заяву на реєстрацію платником ПДВ, тож не страшно, що в періоді подання заяви вони не відповідали визначенню «особа».
На жаль, із формальних підстав виходячи з норм п. 181.1 ПКУ, якщо такі «потенційні» особи відповідають критеріям для обов'язкової реєстрації (обсяг оподатковуваних операцій з продажу товарів/послуг за останні 12 календарних місяців у них перевищить 300 тис. грн.), вони не можуть навіть за власним бажанням зареєструватися платниками ПДВ. Хоча, звісно, це не можна назвати логічним на тлі можливості реєстрації на добровільних засадах.
Крім того, залишається нез’ясованим питання добровільної підстави для переходу з 5 на 3 % унаслідок досягнення обсягу 300 тис. грн. виключно щодо поставок послуг і робіт платникам ПДВ. Сподіваємося, ситуацію найближчим часом прояснить ДПСУ або новий Порядок реєстрації платників ПДВ.
Звітний період з ПДВ
Хто з єдиноподатників, які працюють за ставкою 3 %, може застосовувати квартальний податковий період з ПДВ?
Згідно з п.п. 202.2 ПКУ платники ПДВ, які сплачують єдиний податок, мають право обрати квартальний податковий період. Для цього їм потрібно разом із декларацією за останній податковий період календарного року (за грудень 2011 року) подати до податкового органу заяву про вибір квартального звітного (податкового) періоду. Форму заяви наведено в додатку 1 до Порядку № 41.
У цьому випадку згідно з п. 3 розд. II Порядку № 41 квартальний податковий період застосовується з першого податкового періоду наступного календарного року і до кінця такого року. Отже, платник ПДВ, який вирішив з 01.01.2012 р. бути платником єдиного податку за ставкою 3 % і до 20.01.2012 р. подав разом з останньою декларацією з ПДВ за 2011 рік зазначену вище заяву, має право у 2012 році звітувати з ПДВ поквартально.
Якщо ж зазначену вище заяву не буде подано, то платникові єдиного податку протягом 2012 року доведеться звітувати з ПДВ щомісяця. Це стосуватиметься й осіб, які стали платниками ПДВ з 01.01.2012 р., а також платників ПДВ, які перейдуть на ЄП за ставкою 3 % протягом року та, звичайно, не подавали заяву на квартальний період на 2012 рік. Їм потрібно буде звітувати з ПДВ щомісяця. Перейти на квартальний період вони зможуть лише у 2013 році (звичайно ж, за умови подання заяви).
Єдиноподатник — неплатник ПДВ перевищив 300 тис.
Якщо ПДВ-реєстрація платнику єдиного податку не потрібна і він обрав єдиний податок «без сплати ПДВ», але через деякий час обсяги оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) у нього перевищили 300 тис. грн., чи обов'язково йому потрібно в такому разі реєструватися платником ПДВ?
Ні, не потрібно. Адже п. 181.1 ПКУ, де встановлюються критерії для обов'язкової реєстрації платником ПДВ, на єдиноподатників не поширюється, на що прямо вказано в цьому пункті. Тому право несплати ПДВ за ними зберігається протягом усього періоду перебування на спрощеній системі оподаткування незалежно від досягнутих згодом обсягів операцій (звичайно, у межах гранично допустимих єдиноподатних обсягів стосовно доходів). На це звертали увагу й податківці в консультації, розміщеній у ЄБПЗ у розділі 130.02. Більше того, формально вони не можуть навіть добровільно стати платниками ПДВ на підставі п. 181.1 ПКУ.
Дещо інакше ситуація складається у випадку, описаному в абз. «г» п.п. 4 п. 293.8 ПКУ: коли платник єдиного податку на ставці 5 % перевищив обсяг постачання робіт (послуг) іншим платникам ПДВ у 300 тис. грн. У цьому випадку згідно з оновленим п.п. 14.1.139 ПКУ вони підпадають під визначення «особа» для цілей ПДВ, а це означає тільки те, що за бажання вони можуть зареєструватися платниками ПДВ та перейти на ставку 3 %. А от обов'язкової реєстрації платником ПДВ для таких єдиноподатників не передбачено. Адже п.п. 4 п. 293.8 ПКУ, де застерігаються випадки, за яких може бути обрано ставку єдиного податку 3 %, свідчить про те, що такі платники можуть (зверніть увагу: не зобов'язані, а можуть) перейти на ставку 3 %. На це звертали увагу й податківці в консультаціях, розміщених в ЄБПЗ у розділах 230.05, 240.05 і 130.02. Відповідно, якщо ПДВ-реєстрація такому платнику не потрібна, то він і далі може продовжувати безперешкодно працювати на ставці 5 % без ПДВ.
Визначаємо обсяг продажів щодо послуг платникам ПДВ
Як визначити 300 тис. щодо послуг за попередні 12 місяців, якщо до цього не уточнювали інформацію про те, чи був покупець послуг (робіт) платником ПДВ?
Платниками ПДВ зможуть стати: ФОП групи 3 та юридичні особи групи 4, які працювали за ставкою 5 %, але вирішили перейти на ставку 3 %, у разі якщо вони здійснюють постачання послуг і робіт платникам ПДВ та обсяг таких поставок за останні 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 тис. грн.
Для визначення 300 тис. обмеження щодо послуг ПДВшникам потрібно буде проаналізувати обсяг продажів за останні 12 календарних місяців, тобто до розрахунків можуть потрапити постачання 2011 року. Для тих, хто не прагне бути платником ПДВ і відповідно змінювати ставку з 5 на 3 %, обсяг продажів робіт і послуг платникам ПДВ відстежувати і підраховувати не обов'язково.
Якщо підприємство прагне стати платником ПДВ і надалі змінити ставку 5 % на 3 %, то для відстеження та підрахунку необхідного обсягу (300 тис. грн.) платнику нічого не залишиться, як дізнатися про ПДВ-статус покупців у них самих або скористатися інформацією, що розміщується на сайті ПСУ (www.sta.gov.ua. http://www.sta.gov.ua/control/uk/vat/search). Адже згідно з п. 183.13 ПКУ для інформування платників податку центральний орган державної податкової служби щодекади (кожні 10 днів) оприлюднює на своєму веб-сайті:
— дані з реєстру платників податків із зазначенням найменування або прізвища, імені та по батькові платника податків, дати податкової реєстрації, індивідуальний податковий номер, номер свідоцтва про реєстрацію платника податків, дату початку його дії;
— інформацію про осіб, позбавлених реєстрації як платники податків за заявою платника податків, з ініціативи органів державної податкової служби або за рішенням суду, а саме про анулювання свідоцтва про реєстрацію платника податків із зазначенням індивідуальних податкових номерів, дати анулювання, причини анулювання та підстави для анулювання свідоцтв.