Наслідки порушення критеріїв перебування на єдиному податку
Питання про наслідки порушення критеріїв перебування на єдиному податку заслуговує на окрему увагу, особливо зважаючи на те, що порівняно зі старою спрощенкою вони істотно змінилися.
Віталій СМЕРДОВ, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
З метою мінімізації ризику єдиноподаткової розреєстрації платників слід постійно моніторити дотримання критеріїв, установлених для спрощенців відповідної групи (про них див. у попередніх статтях цього номера). При цьому не варто недооцінювати важливість такого моніторингу, адже якщо порушення критеріїв виявлять податківці, то вони без зайвих слів знімуть платника зі спрощенки за актом перевірки у періоді, в якому він був зобов'язаний зробити це сам, після чого донарахують відповідні податкові зобов'язання/штрафи/пеню (при цьому розширене тлумачення п. 299.16 ПКУ може наштовхнути на думку, що свідоцтво може бути анульоване в результаті виявлення будь-якого порушення гл. 1 розд. XIV ПКУ, проте ми вважаємо, що таке анулювання може мати місце лише внаслідок порушень, перелічених у п.п. 298.2.3 і п. 299.15 ПКУ).
Водночас практика свідчить, що навіть дотримання всіх необхідних запобіжних заходів не завжди рятує від порушення єдиноподаткових критеріїв. У зв'язку з цим платникам варто ознайомитися з порядком дій, установленим законодавством для подібних ситуацій.
Це питання найзручніше розглядати одночасно в розрізі I — II і III — IV груп єдиноподатників та категорій порушень. У свою чергу, порушення залежно від наслідків логічно класифікувати на:
1) «перевищення граничного доходу» (про особливості його визначення див. статтю «Доходи єдиноподатника, їх облік та звітність» у цьому номері);
2) «інші порушення», до яких, у свою чергу, належать:
а) перевищення максимальної чисельності найманих працівників;
б) негрошові розрахунки* (як для підприємців, так і для юросіб);
в) здійснення діяльності, не сумісної зі сплатою єдиного податку (про такі види діяльності див. у статті «Хто не може бути платником єдиного податку» в цьому номері);
г) здійснення діяльності, не зазначеної у свідоцтві про сплату єдиного податку (актуально для єдиноподатників I, II і III груп). У цій частині нагадуємо, що з 01.01.2012 р. набув чинності новий КВЕД-2010, тому суб'єктам господарської діяльності впродовж 2012 року, протягом якого паралельно продовжує діяти КВЕД-2005, доведеться «перекодувати» свою діяльність (див. матеріал з цього питання в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 99, с. 45). У зв'язку з цим варто зауважити, що внаслідок такого перекодування у деяких єдиноподатників може утворитися невідповідність за видами діяльності. На наш погляд, цей факт не може бути підставою для анулювання свідоцтва (особливо зважаючи на п. 299.13 ПКУ).
* Формальний підхід до прочитання ПКУ не дозволяє враховувати це порушення. Цей висновок пов’язаний із тим, що в абз. 4 п.п. 298.2.3 ПКУ і п.п. 7 п. 299.15 ПКУ є посилання на спосіб розрахунків, передбачений п. 291.7 ПКУ, тоді як у цьому пункті йдеться про перелік побутових послуг. Незважаючи на це, ми рекомендуємо єдинникам не користуватися цією друкарською помилкою та дотримуватися лише грошової форми розрахунків (особливо у світлі того, що в Єдиній базі податкових знань уже з’явилося відповідне роз’яснення).
Перевищення граничного доходу
Єдиноподатники груп I і II
(для групи I — 150 тис. грн., для групи II — 1 млн грн.)
1. Суму перевищення необхідно оподаткувати за ставкою 15 %. Вона відображається окремо від іншого доходу у квартальній декларації єдиноподатника (для групи I — ряд. 02 розд. II, а для групи II — ряд. 07 розд. III), яку, у тому числі, повинні подати і спрощенці групи I (при цьому вони звільняються від подання річної декларації). Суму єдиного податку з перевищення слід сплатити протягом 10 календарних днів після граничного строку подання декларації за квартал.
Крім того, єдиноподатники-порушники у кварталі перевищення не звільняються від сплати єдиного податку за встановленою для них ставкою — така сплата здійснюється в загальному порядку (не пізніше 20 числа поточного місяця).
2. Порушнику необхідно вирішити, чи бажає він і далі залишатися в лавах «спрощенців» .
2.1 . Якщо рішення позитивне, то вже з наступного кварталу він повинен перейти до «старшої» групи єдиноподатників:
1) єдиноподатник групи I може перейти до групи II або III (на власний розсуд, а також з урахуванням суми перевищення);
2) єдиноподатник групи II може перейти до групи III.
Для такого переходу підприємець повинен не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, в якому відбулося перевищення граничного доходу, подати до податкової інспекції відповідну заяву (пп. 1 і 2 п. 293.8 ПКУ). Зокрема, ідеться про Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, форму якої затверджено наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. № 1675, де в п. 5.2 для цієї мети передбачені відповідні поля.
Причому зверніть увагу, якщо 20 число припадає на вихідний/неробочий день, то заяву доведеться подати в робочий день, що йому передує. Стосовно 2012 року: якщо перевищення граничного доходу утворилося в I кварталі (у січні, лютому, березні), то заяву про перехід до іншої групи єдиноподатників має бути подано не пізніше 20 квітня; якщо у II кварталі (у квітні, травні, червні) — не пізніше 20 липня; у III кварталі (у липні, серпні, вересні) — не пізніше 19 жовтня; у IV кварталі (у жовтні, листопаді, грудні) — не пізніше 18 січня 2013 року.
2.2. Якщо рішення негативне , то, вочевидь, єдиноподатник повинен перейти на загальну систему (пп. 1 і 2 п. 293.8 ПКУ). Формально для такого переходу необхідно не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку наступного кварталу подати Заяву (п.п. 298.2.1 ПКУ), затверджену наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. № 1675, із зазначенням в її п. 5.4 відповідних даних. Водночас цей варіант можна реалізувати і шляхом бездіяльності — для цього достатньо пропустити строки для подання заяви про перехід до іншої групи єдиноподатників (див. вище). У будь-якому разі підприємець вважатиметься загальносистемником уже з 1 числа місяця, наступного за звітним кварталом, в якому було перевищено граничний дохід (абз. 1 п.п. 298.2.3 ПКУ). Таким особам може стати у пригоді матеріал, присвячений загальній системі оподаткування, у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 81, с. 16 (ним слід користуватися крізь призму останніх змін — зокрема стосовно того, що з 01.01.2012 р. витрати за придбаннями у підприємців-єдиноподатників дозволяється включати до витрат).
Крім того, підприємцям, які вибувають із лав єдиноподатників, слід урахувати ще три моменти. По-перше, вони повинні здати Свідоцтво платника єдиного податку протягом 10 календарних днів, наступних за звітним кварталом, в якому утворилося перевищення (п.п. 299.15.1 ПКУ).
По-друге, якщо з урахуванням перевищення сума постачання товарів/послуг, що обкладаються ПДВ (згідно з пп. 14.1.185 і 14.1.191 ПКУ), протягом останніх 12 календарних місяців перевищила 300 тис. грн., то при переході зі спрощенки підприємцю доведеться зареєструватися платником ПДВ* (п. 183.4 ПКУ). Для цього він повинен не пізніше 10 числа місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему, подати до податкової заяву за формою № 1-ПДВ (затверджено наказом Мінфіну від 07.11.2011 р. № 1394). Якщо цього не зробити, то підприємець вважатиметься платником ПДВ уже з 11 числа (див. лист ДПСУ від 01.11.2011 р. № 4800/7/15-3317 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 91, с. 6) без права виписки податкових накладних та формування податкового кредиту до моменту відповідної реєстрації.
* Підприємцю, який знімається з єдиного податку у зв’язку з перевищенням річного доходу в 1 млн грн., зовсім не обов’язково доведеться реєструватися платником ПДВ — адже далеко не все, що формує дохід єдиноподатника, є постачанням з точки зору ПДВ (наприклад, отримання поворотної фіндопомоги).
По-третє , якщо платник здійснив сплату єдиного податку наперед (але не більше ніж до кінця року), то він може повернути переплачену суму в порядку, передбаченому ПКУ (п. 295.6 ПКУ), — зокрема, за заявою в довільній формі, в якій слід указати напрям перерахування коштів: на поточний рахунок, на погашення грошових зобов'язань за іншими платежами або готівкою (ст. 43 ПКУ).
Єдиноподатники груп III і IV
(для групи III — 3 млн грн., для групи IV — 5 млн грн.)
1. Порушник повинен перейти на загальну систему оподаткування . Для такого переходу слід подати Заяву з проставлянням у п. 5.4 відповідних відміток, проте можна обійтися і без неї. У будь-якому випадку суб'єкт господарювання вважатиметься загальносистемником уже з 1 числа місяця, наступного за кварталом, в якому утворилося перевищення (абз. 3 п.п. 298.2.3 ПКУ).
2 . Cуму доходу в допустимих для «спрощенців» межах слід оподаткувати за загальною ставкою (3 % або 5 %), а суму перевищення — за підвищеною: для групи III — 15 %, а для групи IV — подвійна ставка від базової (тобто 6 % або 10 %). У квартальній декларації сума такого перевищення відображається окремо: для групи III — у ряд. 13 розд. IV, а для групи IV — ряд. 4. Сума єдиного податку, у тому числі з перевищення, сплачується в загальні строки — протягом 10 календарних днів, наступних за граничним днем подання декларації за квартал (п. 295.7 ПКУ).
3 . Порушник повинен здати Свідоцтво про сплату єдиного податку протягом 10 календарних днів, наступних за кварталом, в якому було допущено порушення (п.п. 299.15.1 ПКУ).
4 . Єдиноподатник-порушник за ставкою 5 % за необхідності повинен зареєструватися платником ПДВ (якщо сума постачання товарів/послуг, що обкладаються ПДВ, за останні 12 календарних місяців перевищує 300 тис. грн.). Для цього не пізніше 10 числа місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему, слід подати заяву за формою № 1-ПДВ.
5. Єдиноподатник-порушник за ставкою 3 %, який застосовував квартальний період з ПДВ (наші зауваження щодо права застосування квартального періоду з ПДВ див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 95, с. 26), повинен самостійно перейти на місячний період з ПДВ з місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему оподаткування (п. 202.2 ПКУ), інакше кажучи, з місяця, наступного за кварталом, в якому було допущено перевищення. Для реалізації такого переходу жодних заяв до податкової подавати не потрібно — для цього достатньо в першій місячній декларації проставити відмітку у відповідному полі. Зазначеним особам також слід мати на увазі, що ні зміна системи оподаткування, ні перехід на місячний період з ПДВ не спричинюють необхідності ПДВ-перереєстрації (п. 4.1 розд. IV Положення № 1394).
Інші порушення
Нагадуємо, що до таких порушень належать: (1) перевищення максимальної чисельності найманих працівників, (2) негрошові розрахунки, (3) здійснення діяльності, не сумісної зі сплатою єдиного податку, (4) здійснення діяльності, не зазначеної у Свідоцтві про сплату єдиного податку (актуально для груп I, II і III).
Єдиноподатники груп I і II
1. Єдиноподатник-порушник повинен перейти на загальну систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за звітним періодом, у якому допущено порушення (єдиноподатник групи ІІ за необхідності також повинен зареєструватися платником ПДВ).
Зверніть увагу, що в п.п. 298.2.3 ПКУ законодавець оперував терміном «звітний період», який у випадку з єдиноподатниками групи I має особливе значення. Річ у тім, що в п. 294.1 ПКУ встановлено, що для таких платників звітний період становить календарний рік. Крім того, у п.п. 296.5.1 ПКУ зазначено, що єдиноподатник групи I подає квартальну декларацію лише при перевищенні граничного доходу та/або при самостійному переході до іншої групи єдиноподатників — як бачите, про інші порушення, крім перевищення граничного доходу, тут не йдеться. Отже, формальний підхід до прочитання ПКУ дозволяє говорити, що при порушенні умов перебування на спрощеній системі оподаткування (крім перевищення граничного доходу) єдиноподатники групи I можуть продовжувати сплачувати єдиний податок аж до кінця календарного року.
Причому не виключено, що податківці також підтримають цю позицію. Наприклад, в одній із консультацій в Єдиній базі податкових знань (див. розділ 230.12) на запитання про дату переходу на загальну систему внаслідок здійснення негрошових розрахунків податківці відповіли, що такий перехід потрібно здійснити в наступному звітному періоді та зазначили, що такий період для єдиноподатників I групи становить один рік. Звісно, не можна з упевненістю сказати, що ця консультація відображає дійсну думку податківців з цього питання, проте певну надію вона все ж вселила.
2. Суму доходу, отриману у зв'язку з порушеннями, необхідно оподаткувати за ставкою 15 % (не стосується перевищення максимальної кількості найманих працівників). У декларації цю суму слід відобразити окремо. Щодо звітного періоду, за який подається така декларація, то для єдиноподатників групи II — це квартал. Для групи I поки що безпечніше також орієнтуватися на квартал, проте, як зазначалося вище, текст ПКУ дозволяє говорити про те, що періодом для подання декларації в цьому випадку буде рік. Остаточне слово в цьому питанні залишається за податківцями.
Сплатити суму податку (у частині доходу, оподаткованого за ставкою 15 %) необхідно впродовж 10 календарних днів, наступних за граничною датою для подання декларації з єдиного податку за звітний період.
Також зверніть увагу, що єдиноподатники-порушники у кварталі (чи в році для групи I — див. вище) порушення не звільняються від сплати єдиного податку за встановленою для них ставкою — така сплата здійснюється в загальному порядку (не пізніше 20 числа поточного місяця).
3. Порушник повинен здати свідоцтво платника єдиного податку протягом 10 календарних днів, наступних за звітним періодом, в якому було допущено порушення. Як уже зазначалося, для єдиноподатників групи II таким періодом є квартал, а для групи I — виходячи з тексту ПКУ та згаданої вище думки податківців, рік.
4. Якщо «спрощенець» сплатив єдиний податок наперед (але не більше ніж до кінця року), то він може повернути переплачену суму в порядку, передбаченому ст. 43 ПКУ (п. 295.6 ПКУ).
Єдиноподатники груп III і IV
1. Порушник повинен перейти на загальну систему оподаткування. При цьому він вважатиметься загальносистемником уже з 1 числа місяця, наступного за кварталом, в якому було допущено порушення.
2. Суму доходу, отриманого у зв'язку з порушеннями (крім перевищення чисельності найманих працівників, а також діяльності, не зазначеної у свідоцтві*), оподаткувати за підвищеною ставкою: для групи III — 15 %, а для групи IV — подвійна ставка від базової (тобто 6 % або 10 %). При цьому згідно з п.п. 296.5.5 ПКУ у квартальній декларації єдиноподатника сума таких доходів відображається окремо. Сума єдиного податку, у тому числі отриманого у зв'язку з порушеннями, сплачується в загальний строк — протягом 10 календарних днів, наступних за граничною датою подання квартальної декларації з єдиного податку.
* На жаль, положення абз. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ дають формальні підстави для зняття зі «спрощенки» єдиноподатників групи III за здійснення діяльності, не зазначеної у Свідоцтві. Хоча логічною таку підставу назвати не можна, адже в них ставка прив’язана до виручки, а не фіксована залежно від виду діяльності, як наприклад, це зроблено для груп I і II. Не рятує від формалізму і відсутність такого «порушення» в переліку причин для анулювання (п. 299.15 ПКУ). Тому, якщо податківці не роз’яснять в офіційній формі інакше або положення ПКУ не буде змінено, єдиноподатникам із групи III доведеться працювати у межах видів діяльності, зазначених у Свідоцтві.
3. Порушник повинен здати свідоцтво про сплату єдиного податку протягом 10 календарних днів, наступних за кварталом, в якому було допущено порушення.
4. ПДВ-наслідки аналогічні тим, що були наведені вище в частині наслідків перевищення граничного доходу: єдиноподатникам за ставкою 5 % за необхідності слід зареєструватися платниками ПДВ, а єдиноподатникам за ставкою 3 %, які застосовують квартальний звітний період з ПДВ, перейти на місячний період (у першій декларації за місяць необхідно зробити відмітку про такий перехід).
Для спрощення розуміння та засвоєння викладеної інформації систематизуємо її в табличній формі:
Наслідки порушення критеріїв перебування на єдиному податку
Порушення
Платник | Перевищення граничного доходу | Інші порушення: |
1 | 2 | 3 |
I група | У такому разі необхідно: | У такому разі необхідно: |
II група | У такому разі необхідно: | У такому разі необхідно: |
III група | У такому разі необхідно: | У такому разі необхідно: |
| 4) для єдиноподатників за ставкою 5 % — за необхідності зареєструватися платником ПДВ; 5) для єдиноподатників за ставкою 3 %, які застосовують квартальний звітний період з ПДВ, — самостійно перейти на місячний період з місяця, в якому здійснюється перехід на загальну систему | 3) здати свідоцтво платника єдиного податку протягом 10 календарних днів, наступних за кварталом, в якому було допущено порушення; |
IV група | У такому разі необхідно: | У такому разі необхідно: |