Теми статей
Обрати теми

Щодо строків подання податкової декларації з ФСП

Редакція ПБО
Лист від 11.01.2012 р. № 04-39/10-25

Щодо строків подання податкової декларації з ФСП

Лист Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики від 11.01.2012 р. № 04-39/10-25

 

У Комітеті Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики розглянуто запит редакції <…>, у якому порушуються питання щодо строків подання податкової декларації на поточний рік з фіксованого сільськогосподарського податку та набуття статусу платника такого податку.

Порядок та строки подання податкової декларації на поточний рік з фіксованого сільськогосподарського податку визначено статтею 306 Податкового кодексу України.

Пунктом 306.1 цієї статті встановлено, що сільськогосподарські товаровиробники самостійно обчислюють суму податку щорічно станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням платника податків та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, установленою в порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожен квартал від річної суми податку (пункт 306.2 статті 306 Податкового кодексу України).

Порядок набуття та скасування статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку визначено статтею 308 Податкового кодексу України.

Пунктом 308.1 цієї статті встановлено, що сільськогосподарські товаровиробники для набуття та підтвердження статусу платника податків подають до 1 лютого поточного року :

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень)), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), — органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки — органу державної податкової служби за місцем розташування такої земельної ділянки;

розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва — органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади з питань державної аграрної політики за погодженням з центральним органом державної податкової служби;

відомості (довідку) про наявність земельних ділянок — органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

При цьому строк сплати податку при поданні до 1 лютого податкової декларації на поточний рік залишається незмінним, тобто протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, як це визначено пунктом 306.2 статті 306 Податкового кодексу України.

Отже, є неузгодженість між пунктом 306.1 статті 306 і пунктом 308.1 статті 308 Податкового кодексу України в підходах до строків подання податкових декларацій на поточний рік з фіксованого сільськогосподарського податку.

Одним з принципів податкового законодавства є презумпція правомірності рішень платника податків у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, унаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (підпункт 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України). При цьому в разі, коли норми Кодексу суперечать одна одній і допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, рішення приймається на користь платника податків (пункт 56.21 статті 56 Податкового кодексу України).

За таких обставин указані неузгодженості вимагають подальшого законодавчого вдосконалення шляхом унесення відповідних змін до Податкового кодексу України.

До законодавчого врегулювання норм пункту 306.1 статті 306 і пункту 308.1 статті 308 Податкового кодексу України, з урахуванням норм підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, норм пункту 56.21 статті 56 цього Кодексу, а також того, що сплата податку не прив'язана до строку подання податкової декларації на поточний рік та здійснюється у строки, установлені Податковим кодексом України, вважаємо, що відповідна податкова декларація на поточний рік з фіксованого сільськогосподарського податку, розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва, відомості (довідка) про наявність земельної ділянки можуть подаватися платником податків у строки, установлені пунктом 306.1 статті 306 Податкового кодексу Україна.

Зважаючи на викладене, Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики відповідно до статей 14, 17 і 24 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» (зі змінами) просить ураховувати зазначене роз'яснення при підготовці податкових консультацій платникам податків з аналогічних питань та врахувати в подальшій роботі.

 

Голова Комітету В. Хомутинник



коментар редакції

Комітет ВР: декларацію з ФСП можна подати не пізніше 20 лютого

Нарешті в такому актуальному питанні про граничний строк подання податкової декларації з ФСП з'явилося прояснення. Комітет ВР з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики листом, що коментується, першим висловився щодо колізії норм ПКУ, яка полягає в неузгодженості між його п. 306.1 та п. 308.1 щодо строку подання податкових декларацій з ФСП на поточний рік. Як відомо, у першому з названих пунктів ідеться про подання декларацій не пізніше 20 лютого, а в другому — до 1 лютого.

Відрадно відмітити, що законодавці зазначеного комітету (можливо, навіть з усвідомленням власної вини щодо виникнення проблемної ситуації) зайняли лояльну позицію. Адже саме цей профільний комітет ініціював законопроект № 8217, згодом прийнятий як Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» від 07.07.2011 р. № 3609-VI. На жаль, удосконалення виявилося не зовсім вдалим, оскільки після набуття чинності цим Законом (з 06.08.2011 р.) у ПКУ й виникла згадана вище колізія норм.

Комітет визнає, що кардинальне вирішення проблеми вимагає подальшого законодавчого вдосконалення шляхом унесення відповідних змін до ПКУ. Мабуть, не даремно говорять: досконалості немає меж…

А до цього, тобто до законодавчого врегулювання неузгодженості норм ПКУ, згадавши про п. 56.21 ПКУ (у разі, коли норми Кодексу суперечать одна одній та допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податку або контролюючих органів, рішення приймається на користь платника податку), у питанні строку подання декларації комітет вказує на п. 306.1 ПКУ. Це означає, що сільгосптоваровиробники (під якими згідно з п.п. 14.1.235 ПКУ розуміються юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, які займаються виробництвом сільгосппродукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснюють операції з її постачання) податкову декларацію з ФСП на поточний рік, а разом із нею Розрахунок так званої сільгосп-частки та Відомості (довідку) про наявність земельних ділянок можуть подати не пізніше 20 лютого.

Сподіватимемося, що до думки законодавців дослухаються й податківці. Комітет просить ураховувати його роз'яснення при підготовці податкових консультацій. Проте поки що ДПСУ відмовчується, тобто вона ще не висловила своєї позиції з цього приводу.

Принагідно зазначимо, що в питанні подання декларації з ФСП на 2012 рік існує ще й інша проблема, а саме — відсутність нової форми Розрахунку сільгосп-частки. Нагадаємо: наказ Мінагрополітики від 17.12.2010 р. № 837 (яким було затверджено попередню форму та Методрекомендації з її заповнення) скасовано згідно з наказом Мінагрополітики від 11.08.2011 р. № 401. Нової форми Розрахунку сільгосп-частки досі не встановлено, на веб-сайті Мінагрополітики www.minagro.gov.ua розміщено лише проект наказу. Зауважимо, що судячи з нього (проекту), форма Розрахунку хоча й змінена, проте здебільшого залишилася колишньою.

 

Анатолій Бобро

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі