Теми статей
Обрати теми

Пошта редакції. При придбанні бензину за готівку податкова накладна складається та видається в загальному порядку

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

При придбанні бензину за готівку податкова накладна складається та видається в загальному порядку

 

Водій нашого підприємства — платника ПДВ — придбав бензин на АЗС, але при цьому не став вимагати надання податкової накладної (на руках лише фіскальний чек). У зв'язку з цим у нас виникла проблема з відображенням податкового кредиту. Підкажіть, чи є в АЗС підстави для того, щоб скласти податкову накладну на це придбання, якщо ми подамо заяву та пред'явимо чек?

(м. Харків)

 

Відповідно до пп. 201.4 і 201.10 ПКУ податкова накладна складається постачальником у день виникнення його податкових зобов'язань (як правило, за датою першої події) та видається покупцю на його вимогу (виняток передбачено для податкових накладних, що підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, — такі накладні видаються лише після їх реєстрації). Причому зверніть увагу: постачальник зобов'язаний видати податкову накладну на вимогу покупця (а також при пред'явленні ним копії свідоцтва платника ПДВ, оскільки вона необхідна для коректного складання накладної), навіть якщо останній уже отримав фіскальний чек*, про що див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 59, с. 42. Зважаючи на те, що водій такої вимоги не висунув, в АЗС були підстави лише для видачі йому фіскального чека. При цьому, незважаючи на те, що окрема податкова накладна на це постачання не складалася, АЗС повинна була включити її до підсумкової податкової накладної** (з ознакою «11» у її верхній частині).

Таким чином, в АЗС немає підстав для складання податкової накладної на це постачання в майбутньому, навіть якщо покупець надасть заяву з додаванням чека. Більше того, у цьому випадку складання податкової накладної іншою датою, ніж дата виникнення податкових зобов'язань, може кваліфікуватися як порушення порядку її заповнення, що є підставою для визнання її недійсною. У зв'язку з цим покупець, вочевидь, позбавляється права на відображення податкового кредиту за таким придбанням.

Як можливе вирішення проблеми можемо запропонувати пред'явити АЗС прохання (але не вимогу!) скласти податкову накладну заднім числом (за датою виникнення зобов'язань з ПДВ). Попри те що реалізація цього варіанта, імовірно, призведе до порушення постачальником порядку заповнення Реєстру виданих та отриманих податкових накладних, цей факт, на нашу думку, не має бути підставою для визнання такої податкової накладної недійсною (хоча податківці, найімовірніше, наполягатимуть на цьому, про що, наприклад, див. у журналі «Вісник податкової служби України», 2011, № 46, с. 5). Водночас, вочевидь, реалізувати цей варіант вийде лише за умови, що з моменту придбання минув граничний термін реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки бензин є підакцизним товаром, а податкові накладні, складені на постачання таких товарів, підлягають обов'язковій реєстрації (крім тих, обидва примірники яких залишаються в постачальника).

Підсумовуючи, слід зазначити: постачальник подібні дії вчинює виключно на власний розсуд, особливо з урахуванням того, що за порушення порядку ведення Реєстру виданих та отриманих податкових накладних на нього можуть накласти адмінштраф за ст. 1631 КУпАП (див. «Вісник податкової служби України», 2011, № 46, с. 5).

 

Віталій Смердов, економіст-аналітик

 

* Нагадуємо: ДПСУ неправомірно наполягає на тому, що податковий кредит можна відображати лише за тими чеками, які містять суму до 200 грн. (без ПДВ) уключно (див. лист ДПАУ від 22.04.2011 р. № 7680/6/16-1515-20 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 45, с. 10).

** Для довідки: сьогодні ДПСУ змінила підхід до заповнення таких накладних. Віднині вона вимагає розподіляти підсумок продажів за день на групи: «звичайні» та підакцизні/імпортні (за кожним кодом). При цьому в частині останніх напроти кожної групи підакцизних/імпортних слід указувати у графі 4 код УКТ ЗЕД, що їй відповідає (див. Єдину базу податкових знань, розділ 130.21). Водночас нагадуємо, що такі податкові накладні не підлягають реєстрації (докладніше про це див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 40).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі