Єдиний податок: виправляємо помилки
Якщо ви виявили, що до вже поданої вами декларації з єдиного податку закралася помилка, засмучуватися немає причин. Її цілком можна виправити. Про те, як це зробити правильно платникам єдиного податку — як фізособам, так і юрособам, та якими способами, поговоримо в цій статті.
Наталія ДЗЮБА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
Перелік документів
ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X.
Закон № 4834 — Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» від 24.05.2012 р. № 4834-VI.
Декларація єдиноподатника-фізособи — Податкова декларація платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця, затверджена наказом Мінфіну від 21.12.11 р. № 1688.
Декларація єдиноподатника-юрособи — Податкова декларація платника єдиного податку, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2011 р. № 1688.
Інструкція № 953 — Інструкція про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затверджена наказом ДПАУ від 17.12.2010 р. № 953.
1. Загальний принцип виправлення помилок
Способи виправлення. При виправленні помилок з єдиного податку слід керуватися загальним порядком виправлення помилок у податкових деклараціях, установленим п. 50.1 ПКУ, оскільки окремого механізму виправлення помилок для єдиноподатників не прописано.
Згідно із загальним принципом виправлення помилок, якщо платник податків у наступних податкових періодах (з урахуванням установленого ст. 102 ПКУ строку давності в 1095 днів) самостійно виявляє помилки, допущені ним у раніше поданій податковій декларації, він має можливість виправити такі помилки одним із двох способів:
1 спосіб — подати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою, що діє на момент його подання;
2 спосіб — указати відповідні уточнені показники у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки було самостійно виявлено.
Крім того, єдиноподатник для виправлення помилки може скористатися ще одним способом — подати податкову декларацію зі статусом «звітна нова». Проте скористатися цим способом можна тільки, якщо помилка виявлена в декларації та виправляється до закінчення граничного строку подання такої декларації. У цьому випадку (див. консультацію в розділі 020.04 ЄБПЗ) податкова декларація зі статусом «звітна нова» заноситься до бази даних адресата звітності, а подана раніше (помилкова декларація) набуває статусу «До відома». Зобов’язання за такою новою декларацією сплачуються в передбачені строки, штрафні санкції не нараховуються.
Штраф. Якщо в процесі виправлення помилок платник податків виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, то йому доведеться сплатити штраф (залежно від способу виправлення):
— у розмірі 3 % — при виправленні помилки через уточнюючу декларацію (1 спосіб). У цьому випадку штраф потрібно сплатити до подання уточнюючої декларації;
— у розмірі 5 % — при виправленні помилки через поточну декларацію, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання (2 спосіб). У цьому випадку штраф збільшує загальну суму грошового зобов’язання з єдиного податку, яке потрібно сплатити протягом 10 календарних днів після граничного строку подання такої декларації (тобто штраф сплачується разом з поточними зобов’язаннями з єдиного податку).
Водночас з 01.07.2012 р. набрав чинності Закон № 4834, яким внесені зміни до ПКУ. Серед змін (зокрема, змін до п. 7 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ) передбачено норму, що звільняє платників єдиного податку від сплати штрафних санкцій за порушення, вчинені у 2012 році щодо:
— порядку обчислення єдиного податку;
— правильності заповнення податкових декларацій;
— повноти сплати єдиного податку.
Так, у разі виправлення помилок, допущених єдиноподатниками в податковій звітності за періоди 2012 року, самоштаф за заниження податкового зобов’язання (3 % і 5 %) не нараховується та не сплачується.
Також «Перехідними положеннями» Закону № 4834 передбачено звільнення платників єдиного податку від адміністративної відповідальності за ст. 1641 КпАП за неправильне заповнення в період з 1 січня по 31 грудня 2012 року Книги обліку доходів та Книги обліку доходів і витрат.
Пеня. У разі заниження податкового зобов’язання з єдиного податку слід нарахувати пеню на суму заниження за весь період заниження (п.п. 129.1.2 ПКУ). Причому зверніть увагу: «звільняючі» норми Закону № 4834 на пеню не поширюються, оскільки вона не охоплюється поняттям фінансової (штрафної) санкції (див. п.п. 14.1.265 ПКУ).
Пеня нараховується в розмірі 120 % річної облікової ставки НБУ, що діє на день заниження (абз. 2 п. 129.4 ПКУ). Порядок її розрахунку описано в Інструкції № 953.
Пеня нараховується та сплачується й у випадку, якщо платник податків помилився при визначенні суми податкового зобов’язання в податковій декларації у бік його заниження та самостійно виправляє таку помилку (див. листи ДПАУ від 03.06.2011 р. № 15666/7/16-1517-26 // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 55 та від 20.10.2011 р. № 1646/5/20-3116).
Для розрахунку пені при самостійному виправленні помилки податківці радять керуватися прикладом нарахування пені, наведеним у додатку 2 до Інструкції № 953. Сума пені розраховується за такою формулою:
П = (Сзан х Кзан : 100 % х Унбу х 1,2) : Крік,
де Сзан — фактично занижена сума недоплати податкового зобов’язання;
Кзан — кількість календарних днів заниження. Виходячи з прикладу Інструкції № 953 такий строк обчислюється з останнього дня строку сплати податкового зобов’язання за декларацією і закінчується днем, що передує сплаті пені. Проте, на наш погляд, кількість календарних днів заниження слід обчислювати з першого дня, наступного за днем сплати податкового зобов’язання за декларацією, показники якої уточнюються, до дня фактичної сплати донарахованого податкового зобов’язання (включно)*;
Унбу — облікова ставка НБУ, що діяла на день заниження податкового зобов’язання, % (з 23.03.2012 р. облікова ставка становить 7,5 %, постанова НБУ від 21.03.2012 р. № 102);
1,2 — коефіцієнт, що дозволяє розрахувати 120 % від облікової ставки НБУ;
Крік — кількість календарних днів у році.
* У цьому випадку кількість календарних днів заниження залишається однаковою (як за розрахунком, запропонованим податківцями, так і за розрахунком, запропонованим нами), тільки зі зміщенням на один день.
Штраф та пеня при самостійному виправленні помилки нараховуються в разі виявлення заниження податкового зобов’язання незалежно від того, значилася на момент заниження в особовому рахунку платника переплата чи ні.
Сплатити штраф та пеню при поданні уточнюючої декларації необхідно до подання такої декларації, а при виправленні помилки в поточній декларації — не пізніше граничного строку сплати податкового зобов’язання за поточною декларацією, в якій відображено виправлення.
За роз’ясненнями податківців (див. розділи 240.08 і 020.04 ЄБПЗ), суми єдиного податку, штрафних (фінансових) санкцій та пені, самостійно нараховані юрособою — платником єдиного податку (у разі уточнення сум єдиного податку за попередні звітні періоди), сплачуються без розділення цих сум за тим самим кодом бюджетної класифікації, за яким здійснюється зарахування єдиного податку.
А тепер детальніше розглянемо окремо порядок виправлення помилок у єдиноподатників-фізосіб (група 1, 2 і 3) та окремо порядок виправлення помилок у єдиноподатників-юросіб (група 4).
2. Виправлення помилок єдиноподатником-фізособою
Для єдиноподатників груп 1 і 2 в результаті виправлення помилок сума єдиного податку не змінюється, оскільки він сплачується за фіксованою ставкою. Отже, для таких платників виправлення помилки, що не вплинула на суму податкових зобов’язань, не так уже і важливо. Роз’яснення контролюючих органів щодо порядку виправлення подібних помилок наразі відсутні. Водночас не виключено, що податкові органи в цій ситуації підуть назустріч платникам податків та, позбавляючи їх від необхідності повторного подання дублюючих документів (оскільки недоплати/переплати єдиного податку при цьому не виникає), дозволять здійснити виправлення помилок безпосередньо при складанні чергової поточної декларації. У такому разі, не вдаючись до загальновстановленого механізму самовиправлення, єдиноподатникам групи 1 і 2 достатньо буде відобразити правильні показники в декларації за наступний податковий (звітний) період.
У єдиноподатників-фізосіб немає необхідності виправляти помилки за періоди роботи на старій спрощеній системі (до 01.01.2012 р.), адже за старою спрощенкою вони сплачували фіксовану ставку єдиного податку (залежно від виду діяльності) і фактично заниження чи завищення суми нарахованого податку підприємцями допущено не було.
Починаючи з 01.01.2012 р. виправлення помилок має значення для:
— фізосіб груп 1 і 2, які порушили правила роботи на спрощенці (наприклад, перевищили допустимий дохід), що тягне нарахування єдиного податку за ставкою 15 % (тобто коли заповнюється розділ V «Визначення податкових зобов’язань з єдиного податку», а саме додатково до фіксованої ставки нараховується єдиний податок);
— єдиноподатників групи 3.
У декларації єдиноподатника-фізособи для цих цілей передбачено розділ VI «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок» декларації (рядки 23 — 28). Порядок заповнення рядків цього розділу наведемо в табл. 1. Нагадаємо: декларація єдиноподатника-фізособи заповнюється у гривнях без копійок, тому і самостійне виправлення помилок слід здійснювати у гривнях без копійок.
Таблиця 1
Порядок заповнення розділу VI
«Визначення податкових зобов’язань у зв’язку
з виправленням самостійно виявлених помилок»
Код рядка | Назва рядка |
23 | «Сума єдиного податку, яка підлягала перерахуванню до бюджету, за даними звітного (податкового) періоду, в якому виявлена помилка (рядок 22 відповідної декларації)» |
Відображаємо суму єдиного податку з рядка 22 декларації, що виправляється | |
24 | «Уточнена сума податкових зобов’язань за звітний (податковий) період, у якому виявлена помилка» |
Зазначаємо правильну суму єдиного податку, яку потрібно було б сплатити за підсумками періоду, що виправляється | |
25 | «Розрахунки у зв’язку з виправленням помилки: збільшення суми, яка підлягала перерахуванню до бюджету (рядок 24 - рядок 23, якщо рядок 24 > рядка 23)» |
Заповнюється, якщо помилка спричинила заниження податкового зобов’язання з єдиного податку. Тут указуємо збільшення податкового зобов’язання звітного періоду, що виправляється, — додатне значення різниці між сумою виправленого (правильного) податкового зобов’язання та сумою податкового зобов’язання звітного періоду, при розрахунку якого виявлено помилку. | |
26 | «Розрахунки у зв’язку з виправленням помилки: зменшення суми, яка підлягала перерахуванню до бюджету** (рядок 24 - рядок 23, якщо рядок 24 < рядка 23)» |
Заповнюється, якщо помилка спричинила завищення податкового зобов’язання з єдиного податку. Тут відображаємо зменшення податкового зобов’язання звітного періоду, що виправляється, — позитивне значення різниці між сумою податкового зобов’язання звітного періоду, при розрахунку якого виявлено помилку, та сумою виправленого (правильного) податкового зобов’язання | |
27 | «Сума штрафу, яка нарахована платником податку самостійно у зв’язку з виправленням помилки, ___ % (рядок 25 х 3 % або 5 %)» |
При заповненні цього рядка до спеціального поля його назви слід вписати розмір штрафу: у разі виправлення через уточнюючу декларацію — «3 %»; у разі виправлення через поточну декларацію — «5 %» від суми недоплати єдиного податку, указаного в рядку 25. Якщо недоплати не було, тобто заповнено рядок 26 цього розділу, то тут проставляємо прокреслення | |
28 | «Сума пені, яка нарахована платником податку самостійно відповідно до підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 глави 12 розділу II Податкового кодексу України» |
Указуємо суму пені, розраховану за формулою, наведеною на с. 16. |
2.1. Виправляємо помилки в уточнюючій декларації
Якщо підприємець виправляє помилку через уточнюючу декларацію, то для цього в полі 1 вступної частини він просто проставляє позначку «Х» у комірці напроти рядка «уточнююча». Така уточнююча декларація подається за той період, в якому було допущено виявлені помилки: цей період, що «виправляється», указується в полі 2 вступної частини декларації. Інші поля вступної частини уточнюючої декларації заповнюються в загальному порядку (докладніше див. «Порядок заповнення декларації платника єдиного податку — фізособи» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 31, с. 26).
В основній частині уточнюючої декларації в розділах II — V (залежно від групи платників єдиного податку, до якої належить підприємець) зазначаються правильні значення сум доходів та об’єкта оподаткування, на що також звертають увагу і податківці в консультації, розміщеній у розділі 230.08 ЄБПЗ. Далі, порівнюючи показники податкового зобов’язання цієї декларації та декларації, в якій було допущено помилки, визначаються суми збільшення або зменшення податкового зобов’язання, а також «самоштрафу» 3 % та пені, які відображаються в розділі VI уточнюючої декларації.
Майте на увазі: в одній уточнюючій декларації можна виправити помилки тільки одного звітного періоду. Якщо виникає необхідність виправлення помилок, допущених у декількох деклараціях, платнику податків слід подати окрему уточнюючу декларацію до кожної окремої декларації.
Розглянемо порядок виправлення на прикладі.
Приклад 1. Фізособа — єдиноподатник групи 3, платник ЄП за ставкою 5 %, у декларації єдиноподатника-фізособи за I квартал 2012 року вказав у рядку 12 отриманий дохід у сумі 300000 грн. За результатами I кварталу 2012 року єдиний податок було нараховано (відображено в рядку 22 декларації) та сплачено в сумі 15000 грн. 11 червня підприємець виявив помилку: у декларації не враховано дохід у сумі 20000 грн., з якого не сплачено єдиний податок у розмірі 1000 грн. Підприємець прийняв рішення виправити помилку через уточнюючу декларацію єдиноподатника-фізособи за I квартал 2012 року, подавши її 15 червня. До подання уточнюючої декларації в цей же день було сплачено штраф та пеню (до набрання чинності Законом № 4834).
Заповнюючи уточнюючу декларацію єдиноподатника-фізособи за I квартал 2012 року:
(1) у розділах IV і V слід навести правильні показники (без помилок):
— у рядках 12 і 16 указуємо дохід — 320000 грн.;
— у рядках 19, 20 і 22 указуємо правильно нарахований єдиний податок — 16000 грн. (320000 х 5 %);
(2) у розділі VI потрібно показати донарахування єдиного податку. Для цього:
— у рядку 23 зазначаємо суму раніше помилково нарахованого єдиного податку, відображеного в рядку 22 декларації за I квартал 2012 року, — 15000 грн.;
— у рядку 24 зазначаємо правильну суму єдиного податку — 16000 грн.;
— у рядку 25 указуємо суму донарахованого єдиного податку — 1000 грн.;
— у рядку 27 указуємо нарахований штраф у розмірі 3 % : 1000 х 3 % = 30 грн.;
— у рядку 28 указуємо нараховану пеню (обчислюємо з 21 травня (граничний строк сплати єдиного податку за I квартал 2012 року — 20 травня) по 15 червня, тому кількість календарних днів заниження — 26):
(1000 х 26 : 100 % х 7,5 % х 1,2) : 366 = 6,39 (грн.).
Зверніть увагу: сума недоплати з єдиного податку (рядок 25), сума нарахованого штрафу (рядок 27) і пені (рядок 28) сплачуються на один код бюджетної класифікації, тому перерахування можна здійснити однією платіжкою (1000 + 30 + 6,39* = 1036,39 грн.). Зробити це необхідно до подання уточнюючої декларації до органів ДПС.
* Хоча в уточнюючій декларації сума пені (у зв’язку з округленням) буде показана в розмірі 6 грн. (без копійок), проте сплатити її слід у повній сумі з копійками.
Фрагмент заповнення уточнюючої декларації єдиноподатника-фізособи за I квартал 2012 року наведемо на рис. 1 на с. 20 цього номера.
Заповнення поточної декларації після подання уточнюючої декларації. Виправлення, проведені в межах року за допомогою уточнюючої декларації, має бути враховано при складанні наступної поточної декларації. Тобто в разі подання уточнюючої декларації єдиноподатника-фізособи за I квартал 2012 року наступну за нею поточну декларацію єдиноподатника-фізособи за півріччя 2012 року має бути заповнено так:
— рядки, в яких було допущено помилки, заповнюють правильно;
— результати виправлень, відображені в уточнюючій декларації, ураховують при заповненні рядка 21, тобто, по суті, у рядку 21 наводиться показник рядка 22 уточнюючої декларації єдиноподатника-фізособи за I квартал 2012 року (16000 грн.). І хоча в назві рядка 21 не вказано, що в ньому мають ураховуватися коригування податкового зобов’язання з єдиного податку** (згідно з поданими у звітному періоді уточнюючими деклараціями), проте такі коригування тут обов’язково потрібно врахувати, в іншому разі розмір податкового зобов’язання звітного періоду, що підлягає сплаті до бюджету, буде визначено неправильно.
** Як, наприклад, це зроблено в аналогічному рядку декларації з податку на прибуток за формою, затвердженою наказом МФУ від 28.09.2011 р. № 1213.
2.2. Виправляємо помилки в поточній декларації
Якщо ж для виправлення помилки вибрано поточну декларацію, то для цього в полі 1 вступної частини «Тип податкової декларації» біля «звітна» або «звітна нова» проставляємо відмітку «Х». У полі 2 «Звітний (податковий) період, за який подається або уточнюється податкова декларація:» указуємо поточний звітний період. А от для зазначення періоду, за який виправляються помилки, місця в поточній декларації фізособи-єдиноподатника немає. У зв’язку з цим рекомендуємо додати до поточної декларації з виправленими показниками пояснювальну записку, в якій слід указати період, за який уточнюються дані. Інші поля вступної частини декларації заповнюються в загальному порядку.
При виправленні помилок у межах року в основній частині поточної декларації в розділах II — V (залежно від групи платників єдиного податку, до якої належить підприємець) податківці хочуть бачити (див. розділ 230.08 ЄБПЗ) показники за поточний період. Ураховуючи, що показники декларації складаються наростаючим підсумком, при виправленні помилок за період, який уключається до поточного, у відповідних рядках розділів II — V, слід ураховувати за уточнювані періоди правильні показники, тобто з урахуванням виправлень. При цьому підприємцям групи 3 вказувати в рядку 21 значення рядка 20 декларації попереднього періоду слід з урахуванням виправлення помилки. Далі, порівнюючи показники податкового зобов’язання цієї декларації і декларації, в якій було допущено помилки, визначаються суми збільшення або зменшення податкового зобов’язання, а також «самоштрафу» 5 % і пені, які відображаються в розділі VI.
Якщо ж виправлятимуться показники минулого року, наприклад, у 2013 році виправлятимуться показники 2012 року (зверніть увагу, при виправленні помилок з єдиного податку, що виникли до 01.01.2012 р., є свої особливості, їх ми розглянемо далі окремо), то розділи II — V (залежно від групи платників єдиного податку, до якої належить підприємець) заповнюються без урахування торішніх помилок. У них зазначаються виключно показники поточного податкового звітного періоду. Тобто в рядку 21 указується значення рядка 20 декларації попереднього періоду, без урахування виправлення помилки. Виправлення торішньої помилки показуємо тільки в розділі VI. У рядку 23 цього розділу зазначаємо неправильну (помилкову) суму єдиного податку за торішній період, що виправляється, а в рядку 24 вказуємо вже уточнену (правильну) суму єдиного податку за торішній період, що виправляється (з урахуванням виправлення помилки). Далі, порівнюючи показники цих рядків, визначаємо суму збільшення або зменшення податкового зобов’язання, а також «самоштраф» 5 % та пеню.
Якщо виникає необхідність виправлення відразу декількох помилок, допущених у різних звітних періодах, то одну з таких помилок можна виправити в поточній декларації, а решту — через уточнюючі декларації. Згортати такі помилки в поточній декларації не можна.
Розглянемо порядок виправлення на прикладі.
Рис. 1. Фрагмент уточнюючої декларації єдиноподатника-фізособи за I квартал 2012 року
Приклад 2. Фізособа — єдиноподатник групи 3, платник ЄП за ставкою 5 %, у декларації єдиноподатника-фізособи за I квартал 2012 року вказав у рядку 12 отриманий дохід у сумі 300000 грн. За результатами I кварталу 2012 року єдиний податок було нараховано (відображено в рядку 22 декларації) та сплачено в сумі 15000 грн. Підприємець виявив помилку: у декларації не враховано дохід у сумі 20000 грн., з якого не сплачено єдиний податок у розмірі 1000 грн. Підприємець прийняв рішення виправити помилку в декларації єдиноподатника-фізособи за півріччя 2012 року та сплатити поточні зобов’язання, недоплату і пеню 16 серпня 2012 року. У II кварталі дохід підприємця склав 180000 грн.
У розділі IV показуємо дохід за півріччя наростаючим підсумком із правильними показниками за I квартал (неначе в декларації за I квартал помилку не допущено). З урахуванням цього в рядку 12 указуємо дохід 500000 грн. (300000 + 20000 + 180000).
У Розділі V у рядку 16 зазначаємо отриманий дохід за півріччя (правильну суму) 5000000 грн. До рядків 19, 20 вписуємо правильно нарахований єдиний податок за півріччя 25000 грн. (500000 х 5 %). До рядка 21 вписуємо суму податку, яку має бути сплачено з урахуванням виправлення помилки, — 16000 грн. (320000 х 5 %).
У розділі VI відображаємо донарахування єдиного податку:
— у рядку 23 зазначаємо суму раніше помилково нарахованого єдиного податку, відображену в рядку 22 декларації за I квартал 2012 року, — 15000 грн.;
— у рядку 24 вказуємо правильну суму єдиного податку — 16000 грн.;
— у рядку 25 указуємо суму донарахованого єдиного податку — 1000 грн.;
— у рядку 27 ставимо прокреслення;
— у рядку 28 зазначаємо нараховану пеню (обчислюємо з 21 травня по 16 серпня (включно), тому кількість календарних днів заниження — 88):
(1000 х 88 : 100 % х 7,5 % х 1,2) : 366 = 21,64 (грн.).
Фрагмент декларації єдиноподатника-фізособи за півріччя 2012 року, у якій виправляється помилка, допущена в декларації за І квартал 2012 року, наведемо на рис. 2 на с. 23 цього номера.
Як уже зазначалося, суми єдиного податку звітного періоду (рядок 22), сума недоплати з єдиного податку (рядок 25), та пеня (рядок 28) сплачуються на один код бюджетної класифікації, тому перерахування можна провести однією платіжкою (9000 + 1000 + 22* = 10022 грн.). Сплату здійснюємо 16 серпня 2012 року.
* У зв’язку з тим, що суму рядка 28 податківці проведуть за особовим рахунком, щоб не виникла недоплата (внаслідок округлення 21,64 грн. до 22 грн.), указану в рядку 28 суму 22 грн. слід і сплатити.
3. Виправлення помилок єдиноподатником-юрособою
Механізм виправлення помилок, допущених у декларації єдиноподатника-юрособи, залежить від варіанта виправлення:
1 спосіб — шляхом подання уточнюючої декларації;
2 спосіб — виправлення здійснюється в поточній декларації.
У декларації єдиноподатника-юрособи для цих цілей передбачено:
— розділ «Самостійне виявлення помилок» декларації (рядки 10 — 15). Порядок заповнення рядків цього розділу залежно від вибраного способу виправлення наведемо в табл. 2;
— додаток — Розрахунок податкового зобов’язання єдиного податку за минулий період, що уточнюється (далі — Розрахунок ЄП уточнюваного періоду).
Крім того, для єдиноподатників — юридичних осіб формою декларації передбачено можливість виправляти помилки, допущені при обчисленні єдиного податку, що справляється за старими правилами, — до 01.01.2012 р.
Нагадаємо: декларація єдиноподатника-юрособи заповнюється у гривнях з копійками, тому і самостійне виправлення помилок слід проводити у гривнях з копійками.
Рис. 2. Фрагмент декларації єдиноподатника-фізособи за півріччя 2012 року,
в якій виправляється помилка, допущена
в декларації за I квартал 2012 року
Таблиця 2
Порядок заповнення розділу «Самостійне виявлення помилок» (рядки 10 — 15)
Показник | Код рядка | Виправлення через уточнюючу декларацію | Виправлення через звітну декларацію |
1 | 2 | 3 | 4 |
«Сума єдиного податку за даними раніше поданої декларації, що уточнюється, усього (р. 92 декларації, що уточнюється)3» | 10 | Зазначаємо суму єдиного податку з помилкової декларації єдиноподатника-юрособи, що уточнюється | Не заповнюється (ставиться прокреслення) |
«Сума єдиного податку (недоплата), яка збільшує податкове зобов’язання у зв’язку з виправленням помилки (р. 9 - р. 10, якщо | 11 | Вписуємо додатну різницю: | Указуємо показник рядка 11 Розрахунку ЄП уточнюваного періоду. Якщо одночасно виправляється декілька періодів — сума рядків 11 з усіх доданих до декларації Розрахунків ЄП уточнюваного періоду |
«Сума податку, яка зменшує податкове зобов’язання у зв’язку з виправленням помилки (р. 10 - р. 9, якщо | 12 | Вписуємо додатну різницю: | Указуємо показник рядка 12 Розрахунку ЄП уточнюваного періоду. Якщо одночасно виправляється декілька періодів — сума рядків 12 |
«Сума штрафу в розмірі 3 % суми недоплати (нараховується платником відповідно до підпункту «а» пункту 50.1 статті 50 глави 2 розділу II Податкового кодексу України (р. 11 х 3 %))» | 13 | Заповнюється тільки в разі виправлення помилки, що стала причиною недоплати єдиного податку: При виправленні помилок, допущених у 2012 році, цей рядок не заповнюється (у ньому ставиться прокреслення). | Не заповнюється (ставиться прокреслення) |
«Сума штрафу в розмірі 5 % суми недоплати (нараховується платником відповідно до підпункту «б» пункту 50.1 статті 50 глави 2 розділу II Податкового кодексу України (р. 11 х 5 %))» | 14 | Не заповнюється (ставиться прокреслення) | Заповнюється тільки в разі виправлення помилки, що стала причиною недоплати єдиного податку: рядок 11 х 5 % При виправленні помилок, допущених у 2012 році, цей рядок не заповнюється (у ньому ставиться прокреслення). |
«Сума пені (нараховується платником самостійно відповідно до підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 глави 12 розділу II Податкового кодексу України)» | 15 | Заповнюється тільки в разі виправлення помилки, | |
«Додаток(ки) щодо розрахунку податкового зобов’язання податку за минулий(і) період(и)» | Не заповнюється (ставиться прокреслення) | Указується кількість аркушів Розрахунків ЄП уточнюваного періоду, що подаються |
3.1. Виправлення помилок за допомогою уточнюючої декларації
Якщо вибрано спосіб виправлення помилок «в уточнюючій декларації», то до декларації Розрахунок ЄП уточнюваного періоду не заповнюється і не подається (цей додаток заповнюється виключно в разі уточнення показників раніше поданої податкової декларації у складі «звітної» або «нової звітної» податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки було самостійно виявлено платником).
Уточнюючу декларацію складають за формою звичайної декларації, проставляючи в її вступній частині в полі 1 відмітку «уточнююча», в полі 2 — указується період, в якому подається уточнююча декларація, у полі 3 — період, за який виправляються помилки. Інші поля вступної частини уточнюючої декларації заповнюються в загальному порядку (докладніше див. «Порядок заповнення декларації платника єдиного податку — юрособи» // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 31, с. 36).
При цьому рядки 1 — 9 такої уточнюючої декларації за помилковий період заповнюють так, нібито в ньому не було допущено помилки (рядки, в яких було допущено помилки, заповнюються правильно). На це звертають увагу і податківці в консультації, розміщеній у розділі 240.08 ЄБПЗ.
У рядку 10 уточнюючої декларації вказується сума єдиного податку, що береться з помилкової декларації, яка уточнюється (з рядка 9).
Далі, порівнюючи показники рядків 9 і 10, визначаємо або недоплату, або переплату єдиного податку, яка відображається відповідно в рядку 11 або рядку 12 уточнюючої декларації. Якщо в результаті виправлення помилки виникає недоплата єдиного податку, то сума штрафу (3 % від суми недоплати єдиного податку) відображається в рядку 13, а сума пені — в рядку 15 уточнюючої декларації.
В одній уточнюючій декларації можна виправити помилки тільки одного звітного періоду. Якщо виникає необхідність виправлення помилок, допущених в декількох деклараціях, платнику податків слід подати окрему уточнюючу декларацію до кожного періоду, що виправляється.
Розглянемо порядок виправлення на прикладі.
Приклад 3. У червні 2012 року підприємство — платник єдиного податку за ставкою 3 % виявило помилку, допущену в декларації за I квартал 2012 року: при заповненні рядка 2 декларації підприємство замість 580000 грн. указало 520000 грн. Це стало причиною того, що в рядку 7.1. і рядку 7 декларації нараховано податок у сумі 15600 грн., тоді як потрібно було 17400 грн. Уточнюючу декларацію за I квартал 2012 року подано 11.06.2012 р. того ж дня, до її подання було сплачено штраф та пеню (до набрання чинності Законом № 4834).
Рядки 1 — 9 за помилковий період заповнюємо правильно, тобто так, нібито в ньому не було допущено помилок (рядки, в яких були допущені помилки, заповнюємо правильно);
— у рядку 10 зазначаємо єдиний податок, відображений у рядку 9 помилкової декларації єдиноподатника-юрособи за I квартал 2012 року — 15600 грн.;
— у рядку 11 указуємо суму недоплати єдиного податку за I квартал 2012 року — 1800 грн. (17400 - 15600);
— у рядку 13 нараховуємо штраф у розмірі 3 %, оскільки виявлено недоплату єдиного податку й уточнення здійснюється через уточнюючу декларацію, — 54 грн. (1800 х 3 %);
— у рядку 15 указуємо нараховану пеню (обчислюємо з 21 травня (граничний строк сплати єдиного податку за I квартал 2012 року — 20 травня) по 11 червня, тому кількість календарних днів заниження — 22):
(1800 х 22 : 100 % х 7,5 % х 1,2) : 366 = 9,74 (грн.).
Зверніть увагу: сума недоплати з єдиного податку (рядок 11), сума нарахованого штрафу (рядок 13) та пені (рядок 15) сплачуються на один код бюджетної класифікації: (1800 + 54 + 9,74 = 1863,74 грн.). Зробити це необхідно до подання уточнюючої декларації до органів ДПС.
Фрагмент заповнення уточнюючої декларації єдиноподатника-юрособи за I квартал 2012 року наведемо на рис. 3 на с. 28 цього номера.
Заповнення поточної декларації після подання уточнюючої декларації. При заповненні декларації єдиноподатника-юрособи за півріччя 2012 року з урахуванням принципу наростаючого підсумку в рядках 1 — 9 ураховуємо показники, наведені в уточнюючій декларації єдиноподатника-юрособи за I квартал 2012 року, тобто сума нарахованого єдиного податку (рядок 7) та сума податку за рядком 8 наводиться з урахуванням уточнюючої декларації, тобто заповнюємо неначе помилки не було. При цьому рядки 10 — 15 не заповнюємо (якщо, звісно, не виправляємо в такій декларації вже нові помилки), в них ставимо прокреслення.
3.2. Виправлення помилок у поточній декларації
У цьому випадку в полі 1 вступної частини декларації стоїть відмітка «Звітна» або «Звітна нова» (якщо декларація згідно з останнім абзацом п. 50.1 ПКУ повторно переподается платником податків до закінчення граничного строку подання). У полі 2 зазначається поточний звітний період. У рядках 1 — 9 декларації єдиноподатника-юрособи наводяться правильні показники за звітний період, тобто суму нарахованого єдиного податку (рядок 7) та суму податку за рядком 8 указуємо з урахуванням коригувань, що проводяться в Розрахунку ЄП уточнюваного періоду (додатку до такої декларації).
Заповнення Розрахунку ЄП уточнюваного періоду. Виправляючи помилку раніше поданої декларації у складі звітної або звітної нової декларації, до декларації заповнюють Розрахунок ЄП уточнюваного періоду. Цей додаток є невід’ємною частиною декларації, в якій проводиться виправлення, і складається до кожного періоду, що виправляється. А от при поданні звичайної декларації, в якій виправлення помилок не здійснюється, цей додаток не подається, а у відповідних рядках декларації, призначених для самовиправлення, ставиться прокреслення (див. консультацію в розділі 240.08 ЄБПЗ).
Отже, виправляючи помилку, у вступній частині цього додатка вказуються:
порядковий номер, що відповідає порядковому номеру за рік, указаному в податковій; тип декларації — «звітна» або «звітна нова»; період, за який подається поточна декларація, а в шапці (під назвою додатків) вказується період, за який виправляється помилка.
Основна частина Розрахунку ЄП уточнюваного періоду практично повторює рядки декларації, тому труднощів з її заповненням виникнути не повинно. У рядках 1 — 9 Розрахунку ЄП уточнюваного періоду вказуються правильні показники за період, що виправляється (тобто так, нібито в ньому не було допущено помилок). При цьому, якщо раніше вже уточнювалися показники за цей період, наводимо показники з урахуванням усіх коригувань. До рядка 10 переноситься сума єдиного податку з рядка 9 помилкової декларації (тобто вказується неправильний показник).
Порівнюючи правильне значення єдиного податку, наведене в рядку 9, з «помилковим» показником, указаним у рядку 10 Розрахунку ЄП уточнюваного періоду, визначається сума збільшення/зменшення податкового зобов’язання, що заноситься відповідно до рядка 11 або рядка 12 додатка.
Далі сума недоплати/переплати єдиного податку з Розрахунку ЄП уточнюваного періоду переноситься відповідно до рядків 11 або 12 декларації єдиноподатника-юрособи . Коли виправляються помилки декількох періодів, тобто подається декілька Розрахунків ЄП уточнюваного періоду, то враховуються (підсумовуються) окремо показники рядків 11 усіх Розрахунків та окремо показники рядків 12 усіх Розрахунків (див. розділ 240.08 ЄБПЗ). Тобто рядки 11 і 12 не згортаються.
Якщо в результаті виправлення помилки виникла недоплата єдиного податку (заповнено рядок 11 декларації єдиноподатника-юрособи), то сума «самоштрафу» (5 % від суми заниженого податкового зобов’язання) уноситься до рядка 14, а пеня — до рядка 15 декларації.
Розглянемо порядок виправлення на прикладі.
Рис. 3. Фрагмент уточнюючої декларації єдиноподатника-юрособи за I квартал 2012 року
Приклад 4. Припустимо, що за умовами розглянутого вище прикладу помилку I кварталу 2012 року підприємство — платник єдиного податку за ставкою 3 % вирішило виправити в декларації єдиноподатника-юрособи за півріччя 2012 року (строк подання — не пізніше 09.08.2012 р.) та сплатити поточні зобов’язання, недоплату, і пеню 16 серпня 2012 року. При цьому в II кварталі 2012 року підприємство отримало дохід 100000 грн.
У рядку 15 указуємо нараховану пеню (обчислюємо з 21 травня по 16 серпня, тому кількість календарних днів заниження — 88):
(1800 х 88 : 100 % х 7,5 % х 1,2) : 366 = 38,95 (грн.).
Сума єдиного податку звітного періоду (рядок 9), сума недоплати з єдиного податку (рядок 11) і пеня (рядок 15) сплачуються 16 серпня 2012 року на один код бюджетної класифікації: (3000 + 1800 + 38,95 = 4838,95 грн.).
Фрагмент декларації єдиноподатника-юрособи за півріччя 2012 року, в якій виправляється помилка, допущена в декларації за I квартал 2012 року, наведемо на рис. 4 на с. 30 цього номера.
Заповнення наступної поточної декларації. Наростаючий принцип складання декларації до рядків розділу «Самостійне виявлення помилок» (рядки 10 — 15) не застосовується. Тому в наступній декларації (після поточної декларації, в якій здійснювалися виправлення) рядки, призначені для самовиправлення, не заповнюються — у них ставиться прокреслення, і Розрахунок ЄП уточнюваного періоду не подається, якщо, звісно, у цьому ж періоді не виправляється нова помилка (див. розділ 240.08 ЄБПЗ).
4. Виправлення юрособою помилок за період до 01.01.2012 р.
Для єдиноподатників — юридичних осіб формою декларації єдиноподатника-юрособи передбачено можливість виправляти помилки, допущені при обчисленні єдиного податку, що справляється за старими правилами, — до 01.01.2012 р.
Декларація єдиноподатника-юрособи (див. поле 3 та виноску до цього поля) передбачає можливість виправляти помилки, допущені при обчисленні єдиного податку, що справляється за старими правилами, — до 01.01.2012 р. — у ній для цього окремо виділено періоди: I квартал, II квартал, III і IV квартали. Причому, за словами податківців, можна це зробити як в уточнюючій, так і в поточній декларації за формою, затвердженою наказом № 1688 (див. розділ 240.08 ЄБПЗ).
При цьому в рядку 2 уточнюючої декларації або рядку 2 звітної (звітної нової) декларації платник єдиного податку вказує всю виручку (правильний показник), що оподатковувалася за обраною до 01.01.2012 р. ставкою єдиного податку (6 % або 10 %).
У рядку 7.1 уточнюючої декларації або в рядку 7.1 додатка до звітної (нової звітної) декларації визначає суму єдиного податку за обраною до 01.01.2012 р. ставкою єдиного податку (6 % або 10 %). Зверніть увагу: рядок 7.2 взагалі не використовується.
При обчисленні значення рядка 11 і рядка 12 уточнюючої декларації або додатка (Розрахунку ЄП уточнюваного періоду) до звітної (нової звітної) декларації здійснюється порівняння суми виправленого (правильного) податкового зобов’язання та суми податкового зобов’язання звітного періоду, при розрахунку якого виявлено помилку (рядок 8 Розрахунку сплати єдиного податку суб’єктом малого підприємництва — юридичною особою, форму якого затверджено наказом ДПАУ від 28.02.2003 р. № 98 (далі — Розрахунок єдиного податку)). Так зазначили податківці в ЄБПЗ у розділі 240.08. При цьому ми вважаємо, що цю неправильну суму з рядка 8 Розрахунку єдиного податку потрібно перенести до рядка 10 уточнюючої декларації або додатка «Розрахунок ЄП уточнюваного періоду».
Якщо в результаті виправлення помилки виникає недоплата єдиного податку, то суму штрафу (3 % від суми недоплати єдиного податку) показати в рядку 13, а суму пені — у рядку 15 уточнюючої декларації. В інших рядках ставиться прокреслення.
Причому, зверніть увагу, сума податкового зобов’язання за старими помилками повинна розраховуватися виходячи зі старої ставки єдиного податку, за якою єдиноподатник нараховував свої зобов’язання до 1 січня 2012 року (платник ПДВ за ставкою — 6 %, неплатник ПДВ — за ставкою 10 %). І тут слід мати на увазі, що з 01.01.2011 р. єдиноподатники сплачували єдиний податок не в повному розмірі, а лише ту його частину, що належить бюджету, тобто 43 % від ставки єдиного податку (підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ). Докладніше див на с. 44 цього номера.
Розглянемо порядок виправлення на прикладі.
Рис. 4. Фрагмент декларації єдиноподатника-юрособи за півріччя 2012 року,
в якій виправляється помилка, допущена в декларації за I квартал 2012 року.
Приклад 5. Підприємство у 2011 році працювало на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 10 %. З 01.01.2012 р. підприємство перейшло на нову спрощенку, ставши платником єдиного податку за ставкою 5 %. У червні 2012 року було виявлено помилку, допущену при розрахунку єдиного податку за IV квартал 2011 року: при заповненні рядка 2 Розрахунку сплати єдиного податку юридичної особи підприємство замість 130000 грн. указало 145000 грн., унаслідок чого сума податкових зобов’язань з єдиного податку виявилася завищеною на 1500 грн. Прийнято рішення виправити помилку в уточнюючій декларації.
Так, підприємство, заповнюючи уточнюючу декларацію, у полі 1 повинно поставити відмітку Х — указуючи, що вона саме уточнююча. У полі 2 зазначається період подання уточнюючої декларації — у цьому випадку це півріччя (оскільки червень входить саме в цей період), де і слід поставити відмітку Х. У полі 3 вказуємо уточнюваний період: IV квартал 2011 року. Інші поля вступної частини уточнюючої декларації заповнюються в загальному порядку.
В основній частині уточнюючої декларації єдиноподатника-юрособи:
— у рядку 1 і 2 зазначаємо правильну суму виручки — 130000 грн.;
— у рядках 7.1 і 7 наводимо правильно розраховану суму єдиного податку — 13000 грн. (130000 х 10 %) та переносимо її до рядка 9.
Порівнюючи показники правильно розрахованої суми податкових зобов’язань за рядком 9 (13000 грн.) з єдиного податку із показником рядка 8 Розрахунку єдиного податку (по суті, рядка 10 уточнюючої декларації — 14500 грн.), заповнюється рядок 12 (відбувається зменшення податкового зобов’язання єдиного податку уточнюваного податкового звітного періоду на 1500 грн.).
Суму, зазначену в рядку 12, податковий орган проведе за особовим рахунком (найімовірніше в розмірі 43 %). Суму переплати, що виникла, можна зарахувати в рахунок майбутніх платежів або повернути (також найімовірніше в розмірі 43 %).
При цьому до уточнюючої декларації можна додати:
1) копію Розрахунку сплати єдиного податку суб’єктом малого підприємництва — юридичною особою за IV квартал 2011 року;
2) копію платіжки про сплату ЄП за IV квартал 2011 року.
У графі «Доповнення до податкової декларації (заповнюється і додається відповідно до пункту 46.4 статті 46 глави 2 розділу II Податкового кодексу Україні) на:» уточнюючої декларації потрібно вказати дані (кількість аркушів) про наявність доповнень, що подаються до декларації, або пояснень.
При поданні уточненки за помилками, допущеними при сплаті єдиного податку до 01.01.2012 р., та пояснень до неї податківці не мають права відмовити в її прийнятті. Як консультують податківці (див. ЄБПЗ у розділі 020.02), орган ДПС не має права відмовити у прийнятті звітності, що не має інструкції з порядку її заповнення, і суб’єкт господарювання вважає, що ця форма звітності збільшує або зменшує його зобов’язання, про що вказано у спеціально відведеному місці декларації.
Фрагмент заповнення уточнюючої декларації єдиноподатника-юрособи за IV квартал 2011 року наведемо на рис. 5 на с. 33 цього номера.
Рис. 5. Фрагмент уточнюючої декларації єдиноподатника-юрособи за IV квартал 2011 року