Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо оподаткування прибутку, отриманого в результаті спільної діяльності на території України без створення юридичної особи
Наказ від 05.07.2012 р. № 582
(витяг)
Керуючись статтею 52 Податкового кодексу України, з метою забезпечення єдиного підходу до практичного застосування норм податкового законодавства
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Узагальнюючу податкову консультацію щодо оподаткування прибутку, отриманого в результаті спільної діяльності на території України без створення юридичної особи (додається).
<…>
4. Наказ набирає чинності з дня оприлюднення.
<…>
Голова О. Клименко
Затверджено наказом ДПС України від 05.07.2012 р. № 582
Узагальнююча податкова консультація щодо оподаткування прибутку, отриманого в результаті спільної діяльності на території України без створення юридичної особи
У консультації використовуються такі скорочення:
Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI — ПКУ.
Оподаткування спільної діяльності на території України без створення юридичної особи визначається пунктом 153.14 статті 153 ПКУ.
Відповідно до підпункту 153.14.1 пункту 153.14 статті 153 ПКУ спільна діяльність без створення юридичної особи провадиться на підставі договору про спільну діяльність.
Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку (п.п. 153.14.2 п. 153.14 ст. 153 ПКУ).
Згідно з підпунктом 153.14.3 пункту 153.14 статті 153 ПКУ виплата (нарахування) частини прибутку, отриманого учасниками спільної діяльності, оподатковується за ставкою, встановленою пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу, особою, уповноваженою вести облік результатів спільної діяльності до/або під час такої виплати.
Запитання: чи включається до складу доходів учасника договору про спільну діяльність прибуток, отриманий таким учасником при розподілі суми прибутку від спільної діяльності між учасниками договору?
Відповідь: враховуючи, що прибуток від спільної діяльності оподатковується до або під час його виплати учасникам такої спільної діяльності, такий прибуток повторно не оподатковується і не включається до складу доходів учасників спільної діяльності.
Заступник директора Департаменту оподаткування юридичних осіб
— начальник Управління адміністрування податку
на прибуток та податкових платежів Н. Хоцянівська
коментар редакції
Дохід від СД в учасника податком на прибуток не обкладається
Насамперед нагадаємо, що всі аспекти спільної діяльності розглядалися нами зовсім недавно в тематичному номері «Спільна діяльність» («Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 50). Там же ми звертали увагу й на проблему, що порушується в цьому роз’ясненні.
Річ у тім, що в Законі про податок на прибуток були спеціальні норми, присвячені оподаткуванню в обліку учасника сум доходу, отриманого від спільної діяльності. Так, з одного боку, п.п. 4.1.4 зобов’язував уключати до складу валових доходів суми доходів від спільної діяльності, проте з іншого — п.п. 4.2.11 установлював: якщо доходи від СД було оподатковано при виплаті, то до складу валових доходів учасника вони не включалися. Саме остання норма звільняла від подвійного обкладення, оскільки прибуток СД було оподатковано завжди (пп. 7.7.3 та 7.7.4 Закону про податок на прибуток).
На жаль, ПКУ не містить норми, аналогічної звільняючому п.п. 4.2.11 Закону про податок на прибуток . Утім, він не містить і норми про включення доходу від СД до складу доходів учасника. Проте навряд чи цей аргумент можна розглядати серйозно на тлі всеосяжного п.п. 135.5.15 ПКУ, що приписує включати до оподатковуваних доходів усі інші доходи звітного періоду. Саме цей підпункт дозволив податківцям заявляти, що частина прибутку від СД, отримана платником податків — учасником СД, уключається до доходу такого платника податків як інші доходи за звітний період (консультація в розділі 110.21 ЄБПЗ). Безумовно, такий підхід важко назвати нормальним, адже одні і ті самі суми оподатковуються двічі.
На щастя, врешті-решт ДПСУ прийняла зважене рішення — у консультації, що коментується, зазначено, що учаснику повторно оподатковувати прибуток не потрібно (до речі, згадана консультація в ЄБПЗ значиться як така, що втратила чинність з 01.07.2012 р.).
Дмитро Костюк