Теми статей
Обрати теми

Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо визначення суми пільги у зв’язку із звільненням прибутку від оподаткування

Редакція ПБО
Наказ від 05.07.2012 р. № 584

Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо визначення суми пільги у зв’язку із звільненням прибутку від оподаткування

Наказ від 05.07.2012 р. № 584

(витяг)

 

Керуючись статтею 52 Податкового кодексу України, з метою забезпечення єдиного підходу до практичного застосування норм податкового законодавства

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Узагальнюючу податкову консультацію щодо визначення суми пільги у зв’язку із звільненням прибутку від оподаткування (додається).

<…>

Голова О. Клименко

 

 

Затверджено наказом ДПС України від 05.07.2012 р. № 584

Узагальнююча податкова консультація щодо визначення суми пільги у зв’язку із звільненням прибутку від оподаткування

 

Відповідно до пункту 30.1 статті 30 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) податкова пільга — передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов’язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.

Згідно з пунктом 30.5 статті 30 ПКУ податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно цим Кодексом, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до цього Кодексу.

Суми податку та збору, не сплачені суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, обліковуються таким суб’єктом — платником податків. Облік зазначених коштів ведеться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (пункт 30.6 статті 30 ПКУ).

Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1233 (далі — Постанова КМУ № 1233), який є обов’язковим для виконання суб’єктами господарювання, які відповідно до ПКУ не сплачують податки та збори до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг.

Відповідно до Постанови КМУ № 1233 суб’єкт господарювання, що не сплачує податки та збори у зв’язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг та складає звіт про суми податкових пільг, який подається суб’єктом господарювання за місцем його реєстрації. У графах звіту зазначаються, зокрема, код та найменування податкової пільги за кожним видом податкових пільг відповідно до довідника пільг, форма та порядок ведення якого затверджуються Державною податковою службою, а також сума податкових пільг усього та до державного бюджету.

Звільнення від оподаткування прибутку визначено статтями 154, 158 розділу III «Податок на прибуток підприємств» ПКУ, а також підрозділом 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Відповідно до пункту 152.11 статті 152 ПКУ платники податку, дохід (прибуток) яких повністю та/або частково звільнено від оподаткування податком на прибуток, ведуть окремий облік доходу (прибутку), який звільняється від оподаткування згідно з нормами ПКУ, з урахуванням особливостей визнання витрат, визначених пунктом 152.11 цієї статті.

Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування, здійснюється у додатку ПЗ до рядка 09 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2011 р. № 1213, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20.10.2011 р. № 1215/19953 із змінами і допов­неннями.

 

Запитання: Яким чином здійснюється обчислення суми пільги у зв’язку зі звільненням прибутку від оподаткування?

Відповідь: Сума пільги у зв’язку із звільненням прибутку від оподаткування розраховується за таким алгоритмом:

Сума пільги = (Доходи від діяльності, прибуток якої звільняється від оподаткування - Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг), яка відноситься до діяльності, прибуток якої звільняється від оподаткування - Інші витрати, які відносяться до діяльності, прибуток якої звільняється від оподаткування) х розмір ставки податку.

 

Заступник директора Департаменту оподаткування юридичних осіб
 — начальник Управління адміністрування податку на прибуток
 та податкових платежів Н. Хоцянівська



коментар редакції

Як визначається сума пільги з податку на прибуток

Відповідно до п.п. 16.1.6 ПКУ платники податків зобов’язані надавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг — пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб’єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку).

При цьому під податковою пільгою ст. 30 ПКУ розуміє передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов’язку з нарахування та сплати податку і збору, сплату ним податку і збору в меншому розмірі за наявності певних підстав. Підставами ж для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об’єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Згідно з п. 30.6 ПКУ суб’єкти господарювання — платники податків, які не сплачують до бюджету суми податків і зборів у зв’язку з отриманням податкових пільг, зобов’язані вести облік цих сум.

Щодо платників податку на прибуток — пільговиків вимогу про ведення «окремого» обліку пільгової діяльності прямо передбачено п. 152.11 ПКУ. Так, на підставі цього пункту платники податку, прибуток (дохід) яких повністю та/або частково звільняється від оподаткування, повинні вести окремий облік «пільгових» доходів/прибутків (пільгової діяльності) у порядку, обумовленому цим пунктом.

Результати такого обліку відображають у спеціальному Додатку ПЗ до декларації з податку на прибуток підприємства (детальніше про його заповнення див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 30, с. 46), у рядку 09 якого при цьому виводять отриманий об’єкт оподаткування від пільгової діяльності — прибуток або збиток.

Крім того, для окремих категорій пільговиків (які користуються пільгами з податку на прибуток згідно з пп. 15 — 19 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ) передбачено ще одну «свою» форму «пільгової» звітності — Звіт про використання платниками податку на прибуток підприємств вивільнених коштів (його форму затверджено наказом Мінфіну України від 21.12.2011 р. № 1685).

Облік сум податків і зборів у зв’язку з отриманням податкових пільг здійснюється відповідно до Порядку № 1233, яким установлено необхідність складання суб’єктами господарювання — пільговиками Звіту про суми податкових пільг за формою, передбаченою додатком до цього Порядку. На підставі цього Звіту органи податкової служби ведуть облік податкових пільг.

У цьому Звіті платники податків наводять, зокрема, код і назву податкової пільги за кожним видом податкових пільг відповідно до Довідника податкових пільг (останнім із таких затверджених на сьогодні довідників є Довідник № 62 податкових пільг станом на 01.07.2012 р.), а також суму податкових пільг, тобто суму податку (збору), не сплачену до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг.

На підставі п. 9 Порядку № 1233 така сума повинна розраховуватися в порядку, установленому ДПСУ за погодженням з Міністерством фінансів України. Ідеться про Порядок № 167, проте він стосується виключно пільг з ПДВ. За всіма іншими податками і зборами, у тому числі з податку на прибуток, суму податкових пільг підприємства повинні визначати самостійно.

І хоча у принципі розрахувати таку суму нескладно — прибуток від пільгової діяльності просто помножується на діючу ставку податку на прибуток, ДПСУ в Узагальнюючій податковій консультації, що коментується, щоб запобігти будь-яким неправильним крокам платників-пільговиків, запропонувала їм чіткий алгоритм обчислення суми вивільнених коштів:

Сума пільги = (Доходи від діяльності, прибуток якої звільняється від оподаткування - Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг), що відноситься до діяльності, прибуток якої звільняється від оподаткування - Інші витрати, які відносяться до діяльності, прибуток якої звільняється від оподаткування) х розмір ставки податку.

Зауважимо: цей алгоритм подібний до того, який закладено в Додатку ПЗ до декларації з податку на прибуток.

При цьому слід також мати на увазі: якщо підприємство здійснює декілька видів пільгової діяльності, розраховувати суму пільги відповідно до наведеного алгоритму потрібно окремо за кожним видом пільгової діяльності.

 

Наталя Білова

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі