Теми статей
Обрати теми

Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктами господарювання — фізичними особами, які здійснюють виробництво та продаж ювелірних виробів

Редакція ПБО
Наказ від 06.07.2012 р. № 596

Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктами господарювання — фізичними особами, які здійснюють виробництво та продаж ювелірних виробів

Наказ від 06.07.2012 р. № 596

(витяг)

 

Керуючись статтею 52 Податкового кодексу України, з метою забезпечення єдиного підходу до практичного застосування норм податкового законодавства

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Узагальнюючу податкову консультацію щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктами господарювання — фізичними особами, які здійснюють виробництво та продаж ювелірних виробів (додається).

<…>

 

Голова О. Клименко

 

 

Затверджено наказом ДПС України від 06.07.2012 р. № 596

Узагальнююча податкова консультація щодо застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єктами господарювання — фізичними особами, які здійснюють виробництво та продаж ювелірних виробів

 

У податковій консультації вживаються такі скорочення:

Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI — ПКУ;

Закон України від 4 листопада 2011 року № 4014-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування обліку та звітності» — Закон № 4014;

Закон України від 24 травня 2012 року № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» — Закон № 4834-VI.

 

Органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України та іншими нормативно-правовими актами органів державної влади.

Верховною Радою України 24 травня 2012 року прийнято Закон № 4834-VI, який набрав чинності з 1 липня 2012 року.

Враховуючи норми Закону № 4834-VI з 1 липня 2012 року суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, надається право обирати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.

При цьому передбачено, що такі суб’єкти господарювання відносяться виключно до третьої групи платників єдиного податку.

Для таких платників ставка єдиного податку встановлюється у розмірі 5 відсотків.

Також зазначаємо, що відповідно до внесених змін, передбачених Законом № 4834-VI, з 1 липня 2012 року подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування більше одного разу протягом календарного року не є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про відмову у видачі свідоцтва платника єдиного податку.

При цьому суб’єкти господарювання — фізичні особи, якщо є платниками інших податків і зборів, можуть здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Отже, з 1 липня 2012 року суб’єкт господарювання — фізична особа, яка є платником інших податків і зборів відповідно до ПКУ, може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування з видом діяльності виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, за умови дотримання платником вимог, встановлених ПКУ для платників єдиного податку, шляхом подання заяви до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.

У разі необхідності зміни групи фізичним особам — підприємцям, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (зокрема, діяльність яких пов’язана із здійсненням виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння), відповідно до п.п. 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 ПКУ (у редакції Закону № 4834-VI) з 1 липня 2012 року надано право самостійно подати заяву до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.

Також зазначаємо, що до набрання чинності Законом № 4834-VI абзацом четвертим п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Глави 1 розділу ХIV ПКУ (у редакції Закону № 4014) було визначено, що фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку, які здійснюють видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення, не можуть бути платниками єдиного податку.

 

Запитання 1. Фізична особа — підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування із січня 2012 року на другій групі з видом діяльності, що відповідає вимогам ст. 291 ПКУ. З якого періоду платник податку може змінити групу на спрощеній системі оподаткування з метою здійснення діяльності, що пов’язана з виробництвом, постачанням, продажем (реалізацією) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння?

Фізична особа — підприємець, платник єдиного податку, згідно з п.п. 298.1.5 п. 298.1 ст. 298 ПКУ у редакції Закону № 4834-VI з 1 липня 2012 року має право самостійно подати заяву до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу та змінити групу на спрощеній системі оподаткування. При цьому зазначаємо, що платники, які бажають здійснювати діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, можуть обрати лише третю групу платників єдиного податку зі ставкою єдиного податку у розмірі 5 відсотків.

Тобто, суб’єкт господарювання — фізична особа, платник єдиного податку, який бажає здійснювати діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння на спрощеній системі оподаткування, після 1 липня 2012 року, але не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного кварталу може подати відповідну заяву та обрати 3 групу із ставкою 5 відсотків з 1 жовтня 2012 року.



коментар редакції

Фізособа-єдиноподатник може
здійснювати ювелірну діяльність тільки
у складі групи 3 за ставкою 5 %

Як ви пам’ятаєте, у першому півріччі 2012 року з проведенням діяльності, пов’язаної з виробництвом, постачанням, продажем (реалізацією) ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння у фізосіб-єдиноподатників були складнощі (оскільки в податкових цілях вона охоплювалася виробництвом та реалізацією дорогоцінних металів та каміння). У всякому разі саме на такому трактуванні норм Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) наполягали податківці (про аргументи «за» і «проти» див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 4, с. 14; № 46, с. 15).

Завдяки ж змінам, унесеним Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» від 24.05.2012 р. № 4834-VI (далі — Закон № 4834) до ПКУ, з 1 липня 2012 року у зазначених платників з’явилося право здійснювати таку діяльність.

Проте слід мати на увазі, що податківці однозначно розглядають зміни, унесені Законом № 4834, як нововведення (тобто представники ювелірного бізнесу, на їх думку, отримали право перебувати на спрощенці тільки з 1 липня 2012 року, а у період з 1 січня 2012 року по 1 липня 2012 року вони повинні були або працювати на загальній системі, або обмежувати свою ювелірну діяльність побутовими послугами).

Отже, з 1 липня 2012 року скористатися правом застосовувати спрощену систему оподаткування підприємці, які бажають здійснювати виробництво і реалізацію ювелірних виробів, можуть, вибравши виключно групу 3 платників єдиного податку, причому за ставкою 5 % (див. абзац третій п. 293.3 ПКУ). Єдиноподатники першої і другої груп, як і раніше, мають право здійснювати лише діяльність з надання побутових послуг в ювелірній сфері — виготовлення за індивідуальним замовленням ювелірних виробів та/або їх ремонт (пп. 28 і 29 п. 291.7 ПКУ).

Таким чином, підприємець, який уже працює як платник єдиного податку першої або другої групи, для здійснення повноцінної ювелірної діяльності повинен добровільно перейти до третьої групи платників єдиного податку. Для такої міграції потрібно подати до податкового органу відповідну заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до того звітного кварталу, з якого планується перехід (п.п. 293.1.5 ПКУ). Нагадаємо, що форму Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджено наказом Міністерства фінансів Украины «Про затвердження форми свідоцтва платника єдиного податку та порядку видачі свідоцтва, форми та порядку подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування та форми розрахунку доходу за попередній календарний рік» від 20.12.2011 р. № 1675 (далі — наказ № 1675).

Підприємці-єдиноподатники, які мали намір здійснювати виробництво, постачання та реалізацію ювелірних виробів, сподівалися, що зможуть зайнятися цим уже з 1 липня 2012 року (тоді, за ідеєю, їм потрібно було б подати до податкового органу необхідну заяву до 15.06.2012 р.). Проте дозвіл на добровільну зміну групи почав діяти з 01.07.2012 р., тому приступити до здійснення своїх «ювелірних» планів вони зможуть тільки з 1 жовтня 2012 року. Про це і повідомили платників податків працівники податкової служби в Узагальнюючій податковій консультації, що коментується.

Граничний строк подання заяви фізособи-єдиноподатника про перехід з IV кварталу 2012 року до групи 3 платників єдиного податку за ставкою 5 % — 15.09.2012 р. (субота, тобто неробочий день). Працівники податкового відомства, на жаль, умовчують про те, чи буде така заява вважатися своєчасно поданою, якщо граничний строк подання припадає на неробочий день і вона подається до податкової служби в перший після нього робочий день. Тому настійно рекомендуємо подати цю заяву напередодні — у день, що передує неробочому (вихідному), тобто в ситуації, що розглядається, — не пізніше 14.09.2012 р.

 

Запитання 2. Приватний підприємець не перебуває на спрощеній системі оподаткування. Із січня 2012 року є платником інших податків і зборів відповідно до ПКУ та здійснює діяльність, пов’язану з виробництвом, постачанням, продажем (реалізацією) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. З якого періоду платник може перейти на спрощену систему оподаткування із зазначеним видом діяльності?

Суб’єкт господарювання — фізична особа, яка є платником інших податків і зборів відповідно до норм чинного законодавства, може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року (п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ) шляхом подання заяви до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.

Згідно з положеннями ПКУ та Закону № 4834 з 1 липня 2012 року платники, які бажають здійснювати діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, можуть обрати третю групу платників єдиного податку зі ставкою єдиного податку у розмірі 5 відсотків.

Отже, платник податку, який перебував на загальній системі оподаткування, може перейти на сплату єдиного податку із зазначеним видом діяльності з 1 жовтня 2012 року, при цьому обравши третю групу зі ставкою 5 відсотків.

 

Директор Департаменту
 оподаткування фізичних осіб
 В. Бусарєв



коментар редакції

Як підприємцю-загальносистемнику,
який провадить ювелірну діяльність,
стати єдиноподатником

Фахівці податкового відомства в Узагальнюючій податковій консультації, що коментується, дають рекомендації фізособам-загальносистемникам, які займаються виробництвом та реалізацією ювелірних виробів, щодо того, як їм отримати статус платника єдиного податку.

Зробити це, завдяки змінам, унесеним Законом № 4834 до ПКУ, з 1 липня 2012 року стало цілком можливим. Процедура тут стандартна: якщо підприємець «вписується» до єдиноподаткових критеріїв, установлених п. 291.4 ПКУ, він подає до податкового органу відповідну заяву за формою, затвердженою наказом № 1675, не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку звітного кварталу, з якого планується робота на єдиному податку.

При цьому податківці уточнюють, що такий суб’єкт підприємницької діяльності може вибрати виключно групу 3 платників єдиного податку зі ставкою 5 %. Опинитися ж у лавах єдиноподатників йому вдасться не раніше 1 жовтня 2012 року за умови подання заяви не пізніше 14.09.2012 р. Тобто III квартал 2012 року підприємцю-ювеліру доведеться відпрацювати на загальній системі оподаткування.

 

 Наталя Білова

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі