Теми статей
Обрати теми

Пошта редакції. ЄСВ у складі витрат підприємця-загальносистемника

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

ЄСВ у складі витрат підприємця-загальносистемника

 

Чи можна підприємцю, який працює на загальній системі оподаткування, включати до витрат суму ЄСВ, сплаченого за себе в поточному році за підсумками минулого року?

(м. Харків)

 

Так, можна. Обґрунтуємо свою позицію.

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою — підприємцем, яка працює на загальній системі оподаткування, від провадження нею господарської діяльності, установлено ст. 177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ).

Згідно зі ст. 177.4 ПКУ до складу витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності відповідно до розд. III ПКУ.

До витрат операційної діяльності, пов'язаних із господарською діяльністю підприємця, належать:

— собівартість реалізованої продукції (п. 138.8 ПКУ);

— адміністративні витрати (п.п. 138.10.2 ПКУ);

— витрати на збут (п.п. 138.10.3 ПКУ);

інші операційні витрати (п.п. 138.10.4 ПКУ).

У свою чергу, до інших операційних витрат на підставі п.п. «в» п.п. 138.10.4 ПКУ належать, зокрема, інші витрати операційної діяльності, пов'язані з господарською діяльністю, у тому числі, але не виключно суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ).

Крім того, ст. 143 ПКУ встановлено, що до складу витрат уключаються суми ЄСВ у розмірах та порядку, установленому Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464). У зв'язку з цим нагадаємо нашим читачам умови та порядок сплати ЄСВ підприємцями-загальносистемниками.

Згідно зі ст. 4 Закону № 2464 та п.п. 2.1.3 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-5 (далі — Інструкція № 21-5), фізичні особи — підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, є платниками ЄСВ не лише за найманих працівників, а й безпосередньо за себе.

Базою нарахування ЄСВ у підприємців-загальносистемників є чистий дохід (різниця між виручкою та витратами), що розраховується для сплати податку на доходи фізичних осіб (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).

Сплата ЄСВ такими підприємцями здійснюється протягом року до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада у вигляді авансових платежів, розмір яких становить 25 % річної суми ЄСВ, обчисленої від суми, визначеної податковим органом для сплати авансових сум податку на доходи підприємця (п.п. 4.5.2 Інструкції № 21-5).

Остаточний розрахунок з ЄСВ загальносистемники здійснюють до 1 квітня* року, наступного за звітним роком, на підставі даних річної податкової декларації.

* Звертаємо увагу, що 05.07.2012 р. Верховна Рада України прийняла Закон на базі законопроекту «Про внесення змін до статей 9 і 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 01.02.2012 р. № 9779, який, зокрема, установлює нові строки проведення остаточного розрахунку з ЄСВ підприємцями, які працюють на загальній системі оподаткування. Якщо цей Закон буде підписано Президентом України, то підприємці-загальносистемники зобов’язані будуть сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року. Зауважимо: необхідність сплати авансових внесків передбачена положеннями Інструкції № 21-5, а не Законом № 2464. Чи залишаться вони в разі набуття чинності новим Законом, залежатиме від рішення Пенсійного фонду.

Для наочності механізм сплати ЄСВ підприємцями на загальній системі наведемо в таблиці.

 

Крок

Опис послідовності дій підприємця-загальносистемника

Крок 1

На початку року підприємець розраховує для себе авансові платежі з ЄСВ таким чином:
 — якщо підприємець торік працював на загальній системі оподаткування, то авансовий платіж дорівнює ЄСВав = 25 % х (34,7 % х Чистий дохід минулого року);
 — якщо підприємець перейшов на загальну систему протягом року, то перший квартал він працює не сплачуючи ні авансового платежу з податку на доходи, ні авансового платежу з ЄСВ. Після закінчення ж першого кварталу роботи на загальній системі оподаткування авансовий платіж з ЄСВ розраховується так: ЄСВав = 34,7 % х Чистий дохід першого кварталу роботи на загальній системі оподаткування.
Примітка. Розрахувавши авансовий платіж з ЄСВ, підприємець не зобов'язаний подавати жодну звітність. Тобто повідомляти Пенсійний фонд про суму авансових платежів з ЄСВ не потрібно

Крок 2

Протягом року підприємець раз на квартал перераховує до Пенсійного фонду авансові платежі з ЄСВ:
 — за I квартал — до 15 березня;
 — за II квартал — до 15 травня;
 — за III квартал — до 15 серпня;
 — за IV квартал — до 15 листопада

Крок 3

Наприкінці року обчислюється сума ЄСВ, що підлягає сплаті до Пенсійного фонду за підсумками року. Ця сума визначається так: ЄСВріч = 34,7 % х Чистий дохід звітного року (п. 3.3 Інструкції № 21-5)

Крок 4

Визначається сума ЄСВ, яку слід доплатити до Пенсійного фонду
(або повернути з Пенсійного фонду, якщо була переплата):
ЄСВпідс = ЄСВріч - n х ЄСВав,
де ЄСВріч — сума ЄСВ, що підлягає сплаті до ПФ за звітний рік;
ЄСВав — авансові платежі з ЄСВ, здійснені протягом року;
n — кількість кварталів, за які підприємець сплачував авансові внески з ЄСВ (найчастіше — 4)

 

Отже, за наявності відповідних підтвердних документів підприємці-загальносистемники мають право включити до складу витрат суму ЄСВ, сплачену протягом звітного року у вигляді авансових платежів, та суму доплати ЄСВ за підсумками року.

На завершення зауважимо, що податківці також не заперечують проти включення до складу витрат сум ЄСВ, сплачених підприємцями за себе, у тому числі й сум доплати за рік (див. роз'яснення в Єдиній базі податкових знань за кодом 180.04, що розміщена на офіційному сайті ДПСУ www.sts.gov.ua).

 

Лілія УШАКОВА, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі