ЄСВ у складі витрат підприємця-загальносистемника
Чи можна підприємцю, який працює на загальній системі оподаткування, включати до витрат суму ЄСВ, сплаченого за себе в поточному році за підсумками минулого року?
(м. Харків)
Так, можна. Обґрунтуємо свою позицію.
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою — підприємцем, яка працює на загальній системі оподаткування, від провадження нею господарської діяльності, установлено ст. 177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ).
Згідно зі ст. 177.4 ПКУ до складу витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності відповідно до розд. III ПКУ.
До витрат операційної діяльності, пов'язаних із господарською діяльністю підприємця, належать:
— собівартість реалізованої продукції (п. 138.8 ПКУ);
— адміністративні витрати (п.п. 138.10.2 ПКУ);
— витрати на збут (п.п. 138.10.3 ПКУ);
— інші операційні витрати (п.п. 138.10.4 ПКУ).
У свою чергу, до інших операційних витрат на підставі п.п. «в» п.п. 138.10.4 ПКУ належать, зокрема, інші витрати операційної діяльності, пов'язані з господарською діяльністю, у тому числі, але не виключно суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ).
Крім того, ст. 143 ПКУ встановлено, що до складу витрат уключаються суми ЄСВ у розмірах та порядку, установленому Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464). У зв'язку з цим нагадаємо нашим читачам умови та порядок сплати ЄСВ підприємцями-загальносистемниками.
Згідно зі ст. 4 Закону № 2464 та п.п. 2.1.3 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-5 (далі — Інструкція № 21-5), фізичні особи — підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, є платниками ЄСВ не лише за найманих працівників, а й безпосередньо за себе.
Базою нарахування ЄСВ у підприємців-загальносистемників є чистий дохід (різниця між виручкою та витратами), що розраховується для сплати податку на доходи фізичних осіб (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).
Сплата ЄСВ такими підприємцями здійснюється протягом року до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада у вигляді авансових платежів, розмір яких становить 25 % річної суми ЄСВ, обчисленої від суми, визначеної податковим органом для сплати авансових сум податку на доходи підприємця (п.п. 4.5.2 Інструкції № 21-5).
Остаточний розрахунок з ЄСВ загальносистемники здійснюють до 1 квітня* року, наступного за звітним роком, на підставі даних річної податкової декларації.
* Звертаємо увагу, що 05.07.2012 р. Верховна Рада України прийняла Закон на базі законопроекту «Про внесення змін до статей 9 і 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 01.02.2012 р. № 9779, який, зокрема, установлює нові строки проведення остаточного розрахунку з ЄСВ підприємцями, які працюють на загальній системі оподаткування. Якщо цей Закон буде підписано Президентом України, то підприємці-загальносистемники зобов’язані будуть сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року. Зауважимо: необхідність сплати авансових внесків передбачена положеннями Інструкції № 21-5, а не Законом № 2464. Чи залишаться вони в разі набуття чинності новим Законом, залежатиме від рішення Пенсійного фонду.
Для наочності механізм сплати ЄСВ підприємцями на загальній системі наведемо в таблиці.
Крок | Опис послідовності дій підприємця-загальносистемника |
Крок 1 | На початку року підприємець розраховує для себе авансові платежі з ЄСВ таким чином: |
Крок 2 | Протягом року підприємець раз на квартал перераховує до Пенсійного фонду авансові платежі з ЄСВ: |
Крок 3 | Наприкінці року обчислюється сума ЄСВ, що підлягає сплаті до Пенсійного фонду за підсумками року. Ця сума визначається так: ЄСВріч = 34,7 % х Чистий дохід звітного року (п. 3.3 Інструкції № 21-5) |
Крок 4 | Визначається сума ЄСВ, яку слід доплатити до Пенсійного фонду |
Отже, за наявності відповідних підтвердних документів підприємці-загальносистемники мають право включити до складу витрат суму ЄСВ, сплачену протягом звітного року у вигляді авансових платежів, та суму доплати ЄСВ за підсумками року.
На завершення зауважимо, що податківці також не заперечують проти включення до складу витрат сум ЄСВ, сплачених підприємцями за себе, у тому числі й сум доплати за рік (див. роз'яснення в Єдиній базі податкових знань за кодом 180.04, що розміщена на офіційному сайті ДПСУ www.sts.gov.ua).
Лілія УШАКОВА, економіст-аналітик