Щодо сплати пенсійного збору з купівлі-продажу нерухомого майна при купівлі земельної ділянки
Лист Пенсійного фонду України від 27.03.2012 р. № 7107/03-20
Пенсійний фонд України розглянув лист щодо сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна при купівлі земельної ділянки і повідомляє.
Згідно з пунктом 2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України збори (плата, внески), не встановлені цим Кодексом як загальнодержавні або місцеві, але встановлені законодавчими актами України як обов’язкові платежі до набрання чинності цим Кодексом, справляються за правилами, встановленими цими законодавчими актами України, до набрання чинності законом про адміністративні послуги та іншими законами, що регулюватимуть справляння відповідних зборів (плати, внесків).
Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон) платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетом і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з пунктом 8 статті 2 Закону передбачено, що об’єктом оподаткування при здійсненні операцій купівлі-продажу нерухомості є вартість майна, зазначеного у договорі купівлі-продажу.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об’єкт, що підпадає під визначення першої групи основних фондів згідно із Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Враховуючи вищезазначене, земельна ділянка не відноситься до нерухомого майна у визначенні Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», а отже, вартість земельної ділянки не є об’єктом оподаткування при здійсненні операцій купівлі-продажу нерухомості.
Директор департаменту
надходження доходів
В. Литвиненко
коментар редакції
Під час придбання земельної ділянки збір
до Пенсійного фонду не сплачується
Як ви знаєте, згідно зі ст. 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.97 р. № 400/97-ВР (далі — Закон № 400) та п. 9 ст. 4 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011 р. № 4282-VI при здійсненні окремих видів господарських операцій справляється збір на обов’язкове державне пенсійне страхування , а саме:
— при торгівлі ювелірними виробами із золота (крім обручок), платини та дорогоцінного каміння — у розмірі 5 % їх вартості;
— при відчуженні легкових автомобілів, крім автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та автомобілів, що переходять у власність спадкоємцям за законом, — у розмірі 3 % вартості автомобіля, зазначеної в договорі купівлі-продажу;
— при купівлі-продажу нерухомого майна — у розмірі 1 % вартості нерухомості, зазначеної в договорі купівлі-продажу;
— з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку — у розмірі 7,5 %.
За загальним правилом, установленим п. 9 ст. 1 Закону № 400, при здійсненні операції купівлі-продажу нерухомого майна платниками вказаного збору є набувачі нерухомості, за винятком державних підприємств, установ та організацій, які придбавають нерухомість за рахунок державних коштів, іноземних держав, що користуються імунітетом та привілеями відповідно до законів і міжнародних договорів України, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло вперше або перебувають у черзі на придбання житла.
При цьому під нерухомістю Закон № 400 розуміє житловий будинок або його частину, квартиру, садовий будинок, дачу, гараж, іншу постійно розташовану будівлю, а також інший об’єкт, що підпадає під визначення групи 1 основних фондів згідно із Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» у редакції від 22.05.97 р. № 283/97-ВР (далі — Закон про податок на прибуток).
Нагадаємо: до групи 1 основних фондів Закон про податок на прибуток у період своєї дії відносив будівлі, споруди, їх структурні компоненти та передавальні пристрої, у тому числі житлові будинки та їх частини (квартири й місця загального користування), вартість капітального поліпшення землі.
Що стосується земельних ділянок, то вони згідно із законом про податок на прибуток до основних фондів не належали та відповідно з позиції Закону № 400 як нерухоме майно не розглядалися. У той період і Пенсійний фонд (див. лист Міністерства юстиції України і Пенсійного фонду України від 13.12.99 р. № 34-1712/1851, № 06/6472), і податкові органи (див. консультацію, опубліковану в журналі «Вісник податкової служби України», 2010, № 14, с. 42) були одностайні в тому, що при здійсненні операцій купівлі-продажу земельних ділянок збір на обов’язкове державне пенсійне страхування не сплачується.
Проте з 01.04.2011 р. кермо влади у сфері регулювання порядку оподаткування прибутку перейшло до розділу III ПКУ, а Закон про податок на прибуток втратив чинність. Згідно ж із п. 145.1 ПКУ земельні ділянки стали класифікуватися як основні засоби групи 1. У зв’язку з цим виникає цілком закономірне запитання: чи повинен у нинішніх умовах справлятися збір до Пенсійного фонду при придбанні земельних ділянок? Причому це питання цікавить не лише набувачів таких об’єктів, а й нотаріусів, яким доводиться завіряти договори купівлі-продажу земельних ділянок. Останні за роз’ясненням ситуації звернулися безпосередньо до Пенсійного фонду (див. лист Української нотаріальної палати від 20.02.2012 р. № 571/6).
Відповіддю на запитання нотаріусів саме і є лист, що коментується, з якого випливає, що вартість земельної ділянки, як і раніше, не є об’єктом оподаткування при здійсненні операцій купівлі-продажу нерухомості.
Наталя Білова