Теми статей
Обрати теми

Ви нам писали. Проект будівництва передано на експертизу: чи є податкові наслідки в його розробника?

Редакція ПБО
Стаття

Проект будівництва передано на експертизу:
чи є податкові наслідки в його розробника?

 

До редакції надійшло запитання такого змісту: «Підприємство займається діяльністю з розроблення проектів будівництва. Деякі проекти підлягають експертизі. Підкажіть, у якому періоді нам слід відображати доходи та собівартість проекту, якщо відповідно до договору обов’язок з організації здійснення такої експертизи покладається на замовника проекту: у періоді складання накладної на передачу йому проектної документації з метою здійснення експертизи чи в періоді складання акта виконаних робіт?»

Далі відповімо на поставлене запитання.

Віталій СМЕРДОВ, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

Документи статті

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Закон про містобудування — Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. № 3038-VI.

Порядок № 560 — Порядок затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затверджений постановою КМУ від 11.05.2011 р. № 560.

Загальні умови — Загальні умови укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджені постановою КМУ від 01.08.2005 р. № 668.

 

Проект передано замовнику для проходження експертизи: чи вважається робота виконаною?

Відповідно до п. 1 ст. 31 Закону про містобудування проектна документація розробляється в належному порядку та затверджується замовником. Як установлено п. 5 Порядку № 560, до такого затвердження проекти будівництва окремих об’єктів підлягають обов’язковій експертизі (ознаки таких об’єктів наведено в п. 4 ст. 31 Закону про містобудування), у тому числі за рішенням замовника. При цьому замовником експертизи може виступати як безпосередній замовник будівництва, так і проектувальник, залежно від їх домовленості (п. 12 Порядку № 560). Причому якщо ним виступає замовник будівництва, то, вочевидь, проектувальник повинен передати йому відповідний проект будівництва. Водночас таку передачу документів в жодному разі не можна ототожнювати з передачею результатів робіт з розроблення проекту, оскільки остання підтверджується актом виконаних робіт (п. 91 Загальних умов), який має бути складено та підписано лише після експертизи проекту (згідно з п. 6 Порядку № 560 вона вважається завершальним етапом розроблення проекту будівництва).

 

Податковий облік розроблення проекту будівництва

Податок на прибуток. Відповідно до п. 137.1 ПКУ дохід від надання послуг/виконання робіт визнається за датою складання акта чи іншого документа, що підтверджує факт такого надання послуг/виконання робіт. При цьому, як уже зазначалося, підтвердженням факту виконання роботи з розроблення проекту будівництва є акт виконаних робіт, тоді як накладну, що складається при передачі проекту замовнику з метою експертизи, таким підтвердженням вважати не можна (по суті, вона підтверджує лише факт передачі «папера»). Отже, дохід від виконання роботи з розроблення проекту будівництва має бути відображено за датою складання акта , причому незалежно від тривалості здійснення експертизи. У цьому ж періоді відображаються і витрати в частині собівартості проектних робіт (п. 138.4 ПКУ).

Що стосується передачі документів замовнику будівництва для проходження експертизи, то жодних облікових наслідків ця операція не спричинить (як ми вже вказали, по суті, ця операція є передачею «папера»).

ПДВ. З точки зору ПДВ, операція з розроблення проекту будівництва підпадає під постачання послуг (п.п. 14.1.185 ПКУ), а отже, у загальному випадку є об’єктом обкладення ПДВ. Щоправда, для цього необхідно, щоб місце постачання такої послуги знаходилося на митній території України (п.п. «б» п. 185.1 ПКУ). Про проблеми, пов’язані з його визначенням, див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 23, с. 37. При цьому, судячи з останніх роз’яснень податківців, місце постачання послуг з розроблення проекту будівництва слід визначати згідно з п.п. 186.2.2 ПКУ, тобто за місцезнаходженням нерухомості (див. лист ДПСУ від 28.12.2011 р. № 10752/7/15-3417-05).

Щодо дати виникнення ПДВ-зобов’язань, то її в загальному випадку слід визначати за датою першої події (п. 187.1 ПКУ): надходження передоплати чи складання акта виконаних робіт. На цю дату проектувальнику доведеться скласти податкову накладну, у разі необхідності зареєструвавши її в Єдиному реєстрі податкових накладних (якщо сума ПДВ у ній перевищить 10 тис. грн.), та видати її замовнику (якщо той є платником ПДВ). Про порядок складання та реєстрації податкових накладних див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 8; № 35, с. 10; № 40.

При цьому, як і у випадку з податком на прибуток, передача проекту будівництва замовнику для проходження експертизи податкових наслідків проектувальника не змінює.

Далі наведемо викладену інформацію в таблиці.

 

Бухгалтерський та податковий облік виконання роботи
з розроблення проекту будівництва та його передачі замовнику

№ з/п

Зміст господарської операції

Сума,
грн.

Бухгалтерський облік

Податковий облік

Дт

Кт

Д

В

1

2

3

4

5

6

7

I. Здійснення проектних робіт

1

Отримано роботи/послуги, необхідні для здійснення проектних робіт

10000

23

631

2

Нараховано амортизацію за виробничими основними засобами

5000

23

131

3

Нараховано заробітну плату виробничому персоналу

25000

23

661

4

Нараховано ЄСВ на заробітну плату виробничого персоналу

9250
 (умовно)

23

651

...

...

...

...

...

...

...

II. Передача проекту замовнику будівництва для проведення експертизи

III. Передача результату проектних робіт замовнику та здійснення розрахунків

1

Передача результату проектних робіт згідно з актом виконаних робіт

72000
 (умовно)

361

703

60000
 (умовно)

55000
 (умовно)

2

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ

12000

703

641

3

Відображено витрати в розмірі собівартості проектних робіт

55000
(умовно)

903

23

4

Отримано оплату вартості проектних робіт

72000

311

361

 

Підсумовуючи, варто зазначити: незважаючи на те що діяльність з розроблення проектів у сфері будівництва має певну специфіку, у частині бухгалтерського та податкового обліку вона, найчастіше, підпорядковується загальним правилам.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі