Теми статей
Обрати теми

Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо окремих питань, пов'язаних із реєстрацією осіб, які переходять на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, як платників податку на додану вартість та повторної реєстрації осіб як платників податку на додану вартість

Редакція ПБО
Наказ від 20.02.2012 р. № 131

Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо окремих питань, пов'язаних із реєстрацією осіб, які переходять на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, як платників податку на додану вартість та повторної реєстрації осіб як платників податку на додану вартість

Наказ від 20 лютого 2012 року № 131

(витяг)

 

Керуючись статтею 52 Податкового кодексу України, наказую:

1. Затвердити Узагальнюючу податкову консультацію щодо окремих питань, пов'язаних із реєстрацією осіб, які переходять на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, як платників податку на додану вартість та повторної реєстрації осіб як платників податку на додану вартість (додається).

<…>

 

Голова О. Клименко

 

 

Затверджено наказом ДПС України від 20.02.2012 р. № 131

Узагальнююча податкова консультація щодо окремих питань, пов'язаних із реєстрацією осіб, які переходять на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, як платників податку на додану вартість та повторної реєстрації осіб як платників податку на додану вартість

 

В Узагальнюючій податковій консультації вживаються такі скорочення:

Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI — Кодекс;

Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 № 1394, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.11.2011 за № 1369/20107, — Положення.

Порядок реєстрації осіб як платника податку на додану вартість регулюється статтями 180 — 183 Розділу V Кодексу. Реєстрація особи як платника податку на додану вартість відбувається у встановленому Положенням порядку.

Статті 181 та 182 Розділу V Кодексу визначають умови, за яких особи можуть або зобов'язані зареєструватись як платники податку на додану вартість.

Реєстрація особи як платника податку на додану вартість може здійснюватись як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

У разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з Розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 тис. грн. (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку в органі державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку (п. 181.1 ст. 181 Кодексу).

Згідно з абзацом першим пункту 182.1 статті 182 Розділу V Кодексу добровільно зареєструватися як платник податку на додану вартість може особа, яка провадить оподатковувані операції і відповідно до пункту 181.1 статті 181 Розділу V Кодексу не є платником податку на додану вартість у зв'язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій є меншими від встановленої статтею 181 Розділу V Кодексу суми (300 тис. грн.) та обсяги постачання товарів/послуг іншим платникам податку на додану вартість за останні 12 календарних місяців сукупно становлять не менше 50 відсотків загального обсягу постачання.

Крім цього, згідно з абзацом другим пункту 182.1 статті 182 Розділу V Кодексу за добровільним рішенням зареєструватися як платник податку на додану вартість також можуть особи, у яких статутний капітал або балансова вартість активів (основних засобів, нематеріальних активів, запасів) перевищує 300 тис. гривень.

Для цілей Розділу V Кодексу під визначення «особа» підпадають, зокрема (п.п. 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 Розділу I Кодексу):

— суб'єкт господарювання — юридична особа, в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення таких інвестицій (крім юридичних осіб, якими застосовується ставка єдиного податку у розмірі 5 відсотків, за винятком юридичних осіб — платників єдиного податку, які здійснюють постачання послуг (робіт) платникам податку на додану вартість і обсяг такого постачання за останні 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 тис. грн.);

— фізична особа (громадянин України, іноземець та особа без громадянства), яка здійснює діяльність, що належить згідно із законодавством до підприємницької (крім фізичних осіб — підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та віднесені до першої та другої групи (п.п. 1 і п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Розділу XIV Кодексу), та фізичних осіб — підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та віднесені до третьої групи (п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Розділу XIV Кодексу) і застосовують ставку єдиного податку у розмірі 5 відсотків, за винятком фізичних осіб — підприємців, визначених у п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Розділу I Кодексу, які здійснюють постачання послуг (робіт) платникам податку на додану вартість і обсяг такого постачання за останні 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 тис. грн.), та/або ввозить товари на митну територію України.

У разі добровільної реєстрації особи як платника податку відповідно до п.п. 183.3 Кодексу, реєстраційна заява подається до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на податковий кредит і виписку податкових накладних.

У разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до органу державної податкової служби не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу (п.п. 183.2 Кодексу).

Відповідно до п.п. 183.4 Кодексу у разі зміни ставки єдиного податку відповідно до підпункту «г» підпункту 4 пункту 293.8 статті 293 цього Кодексу, реєстраційна заява подається у строк, визначений пунктом 183.2 цієї статті.

Згідно з п.п. 183.5 Кодексу особи, зазначені у пунктах 183.3 та 183.4 цієї статті (у разі добровільної реєстрації), можуть навести у заяві бажаний (запланований) день реєстрації як платника податку, що відповідає даті початку податкового періоду (календарний місяць), з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на виписку податкових накладних.

Відсоткова ставка єдиного податку для третьої і четвертої груп платників єдиного податку встановлюється у розмірі відповідно до пункту 293.3 статті 293 Розділу XIV Кодексу:

1) 3 відсотки доходу — у разі сплати податку на додану вартість згідно з Кодексом;

2) 5 відсотків доходу — у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

Платник податків, якого виключено з реєстру платників податку на додану вартість та реєстрацію якого як платника податку на додану вартість анульовано за ініціативою податкового органу, може, а в окремих випадках зобов'язаний, знову подати реєстраційну заяву платника податку на додану вартість за формою 1-ПДВ та зареєструватись як платник податку на додану вартість при умові, якщо такий платник відповідає вимогам, визначеним статтями 180 — 183 Розділу V
Кодексу (тобто, як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням), та в такого платника усунено підстави, які призвели до анулювання реєстрації його як платника податку на додану вартість.

Реєстраційна заява про реєстрацію особи як платника податку на додану вартість подається такою особою у загальновстановленому порядку та може бути подана платником одразу після усунення підстав, що призвели до анулювання його реєстрації як платника податку на додану вартість.

 

 

Запитання 1. Чи підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку на додану вартість платники єдиного податку третьої і четвертої групи за ставкою 5 відсотків при перевищенні обсягів постачання товарів/послуг за останні 12 календарних місяців 300 тис. гривень?

Відповідь 1

При перевищенні сукупних обсягів постачання товарів/послуг за останні 12 календарних місяців 300 тис. грн. платники єдиного податку третьої і четвертої груп, що застосовують ставку 5 відсотків, обов'язковій реєстрації як платники податку на додану вартість не підлягають.



коментар редакції

Єдиноподатник не зобов'язаний реєструватися платником ПДВ

У запитанні йдеться про обов'язкові критерії реєстрації платником ПДВ (п. 181.1 ПКУ), які, чітко кажучи, до платника єдиного податку взагалі не може бути застосовано ні в добровільному, ні у примусовому порядку. Тому цілком справедливо, що податківці не зобов'язують єдиноподатників реєструватися платниками ПДВ при перевищенні цих обсягів. Додамо, що немає обов'язку такої реєстрації і при перевищенні критеріїв, спеціально передбачених для єдиноподатників (абз. «г» п. 4 п. 293.8 ПКУ). 

Дмитро Костюк

 

 

Запитання 2. З якого моменту платники єдиного податку третьої і четвертої груп, які обрали відсоткову ставку єдиного податку 5 відсотків, можуть перейти на ставку єдиного податку 3 відсотки?

Відповідь 2

Платники єдиного податку третьої або четвертої групи (крім тих, які здійснюють постачання послуг (робіт) платникам податку на додану вартість, обсяги яких за останні 12 календарних місяців сукупно перевищують 300 тис. гривень) можуть обрати відсоткову ставку єдиного податку у розмірі 3 відсотки за умови, що вони відповідають вимогам, визначеним п. 181.1 ст. 181 для обов'язкової реєстрації (загальна сума від здійснення оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 тис. грн.) або п. 182.1 ст. 182 для добровільної реєстрації (обсяги постачання товарів/послуг є меншими ніж 300 тис. грн. та обсяги постачання іншим платникам податку на додану вартість за останні 12 календарних місяців сукупно становлять не менше 50 відсотків загального обсягу постачання; статутний капітал або балансова вартість активів (основних засобів, нематеріальних активів, запасів) перевищує 300 тис. грн.), здійснити перехід на зазначену ставку та зареєструватись як платники податку на додану вартість з початку наступного календарного кварталу.

У разі добровільної реєстрації таких платників єдиного податку платниками ПДВ реєстраційна заява за ф. № 1-ПДВ подається до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками ПДВ та матимуть право на податковий кредит і виписку податкових накладних.

У такій заяві платник єдиного податку може зазначити бажаний (запланований) день реєстрації як платника податку на додану вартість, що відповідає даті початку податкового періоду (календарний місяць), з якого такий платник єдиного податку вважатиметься платником податку на додану вартість та матиме право на виписку податкових накладних. При цьому реєстрація платником ПДВ здійснюється не раніше дати переходу на ставку єдиного податку у розмірі 3 відсотки.

Платники єдиного податку третьої та четвертої груп, які застосовують ставку 5 відсотків та здійснюють постачання послуг платникам ПДВ, обсяги яких за останні 12 календарних місяців сукупно перевищують 300 тис. грн., можуть за власним бажанням перейти на сплату єдиного податку за ставкою 3 відсотки та зареєструватися платниками ПДВ.

Реєстраційна заява за ф. № 1-ПДВ подається не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому досягнуто обсягу оподатковуваних операцій в сумі 300 тис. грн., а реєстрація здійснюється за правилами, встановленими розділом V Кодексу для обов'язкової реєстрації.

У такій заяві платник єдиного податку:

— або вказує, що реєстрація проводиться за процедурою обов'язкової реєстрації (протягом 10 робочих днів від дати надходження заяви);

— або зазначає бажаний (запланований) день реєстрації як платника ПДВ, що відповідає даті початку податкового періоду (календарний місяць), з якого такий платник єдиного податку вважатиметься платником ПДВ та матиме право на виписку податкових накладних.



коментар редакції

Учора були по 5… але без ПДВ. А сьогодні по 3… але з ПДВ

У коментарі до листа ДПСУ від 31.01.2012 р. № 2955/7/18-3117 (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 15) ми звертали увагу на підстави для переходу єдиноподатника, який сплачує єдиний податок за ставкою 5 %, на сплату 3 % з реєстрацією платником ПДВ. Чи достатньо для такого переходу загальних підстав для реєстрації платником ПДВ (обов'язкового за п. 181.1 і добровільного за п.182.1 ПКУ), або слід було обов'язково набрати 300 тис. грн. за послугами неплатникам ПДВ (абз. «г» п. 4 п. 293.8 ПКУ)? На жаль, той лист, описуючи лише останній варіант зміни ставки, давав привід для фіскальних висновків, нелогічність яких ми й підкреслювали в коментарі. Визначеності не додавали й розпливчасті фрази більш раннього листа ДПСУ від 06.01.2012 р. № 432/6/15-2216є (див. той самий номер газети).

Податкова консультація, що коментується, якомога чітко відповідає на це запитання: для цього переходу достатньо будь-якої з перелічених вище підстав. Податківці вчинили цілком послідовно, нехай і не зовсім дотримуючись букви ПКУ. Вважаємо, що податкова консультація, що коментується, буде застосовуватися і після набрання чинності наказом № 144 (див. с. 4).

А от власне процедура реєстрації платником ПДВ має неоднозначний вигляд. Розглянемо схеми реєстрації, запропоновані ДПСУ.

1. Реєстрація на підставі пп. 181.1 і 182.1 ПКУ. У такому разі і зареєструватися платником ПДВ, і перейти на ставку 3 % можна буде тільки з початку наступного кварталу (тобто одночасно), що цілком логічно. У цій частині консультації застерігається тільки один строк для подання заяви на реєстрацію платником ПДВ — у добровільному порядку (не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками ПДВ). При цьому окремо згадується так звана бажана дата реєстрації платником ПДВ, при визначенні якої слід орієнтуватися на початок кварталу, а не на початок місяця.

На жаль, нічого не йдеться і про строки подання заяви на зміну ставки єдиного податку. Чітко кажучи, податківців тут нема в чому звинувачувати, оскільки такий строк у самому ПКУ встановлено тільки для переходу на підставі «300 тис. грн. за послугами неплатнику ПДВ» (абз. «г» п. 4 п. 293.8 ПКУ) — не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, в якому здійснено реєстрацію платником ПДВ. Найімовірніше, у цих випадках також потрібно буде дотримуватися цього строку.

 

2. Реєстрація на підставі абз. «г» п. 4 п. 293.8 ПКУ. Найчастіше запитання виникають саме стосовно цієї підстави. Як указують податківці, заяву на реєстрацію платником ПДВ потрібно подати не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вперше досягнуто відповідний обсяг оподатковуваних операцій. Подальший розвиток подій залежить від рішення самого платника податків: він може вибрати варіант процедури, аналогічної чи обов'язковій реєстрації, чи добровільній.

Як це не парадоксально, але і в першому, і у другому випадках цілком можливий розрив між датами реєстрації платником ПДВ і датою зміни ставки єдиного податку. Судіть самі: бажану дату реєстрації в консультації ув'язано з датою початку податкового періоду (календарний місяць), водночас почати сплачувати єдиний податок за ставкою 3 % можна лише з початку кварталу. У цьому аспекті податківці не роблять застереження про те, що перехід на 3 % і реєстрація платником ПДВ повинні збігатися в часі. На жаль, не можна тут застосувати й останній абзац п. 183.5 ПКУ, де зазначено, що реєстрацію платником ПДВ може бути здійснено не раніше дати зміни системи оподаткування. У цьому випадку змінюється ставка податку, а не система оподаткування. Тому логічніше як бажану дату вказувати початок кварталу.

Якщо ж у заяві буде зазначено, що реєстрація провадиться за процедурою обов'язкової реєстрації, то зареєструвати п’ятивідсотковика платником ПДВ можуть не лише всередині кварталу, а й усередині місяця! Тож виходить, що протягом деякого проміжку часу єдиноподатник сплачуватиме єдиний податок за ставкою 5% і ПДВ?!

Якщо податківці передбачають інший варіант — спочатку подання заяви на зміну ставки, а потім — подання заяви на реєстрацію платником ПДВ, то знову виходить нестикування — частину періоду потрібно буде сплачувати 3 % без ПДВ. Як не дивно, але щось подібне прозвучало в листі від 31.01.2012 р. № 2955/7/18-3117 стосовно переходу на єдиний податок з 01.01.2012 р. Більше того, не можна сказати, що він суперечить абз. «г» п. 4 п. 293.8 ПКУ. У цій нормі застережено строк подання заяви на зміну ставки — не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, в якому здійснено реєстрацію платником податку на додану вартість, але нічого не йдеться про те, що власне реєстрацію платником ПДВ має бути неодмінно здійснено з початку цього наступного періоду.

Щоб уникнути подібних непорозумінь, рекомендуємо все-таки при переході з 5 на 3 % піти шляхом вибору бажаної дати реєстрації і як таку дату вказувати початок наступного кварталу. Принаймні у такому разі перехід на 3 % та реєстрація платником ПДВ відбуватимуться на ту саму дату.

Зауважимо, що у Верховній Раді зареєстровано законопроект (від 17.02.2012 р. № 9661-д), який, зокрема, передбачає спрощення процедури реєстрації платників єдиного податку платниками ПДВ.

Дмитро Костюк

 

 

Запитання 3. Чи можуть платники єдиного податку третьої і четвертої груп, реєстрацію яких як платників податку на додану вартість анульовано, повторно зареєструватись як платники податку на додану вартість?

 

Відповідь 3

Платник податків, якого виключено з реєстру платників податку на додану вартість та реєстрацію якого як платника податку на додану вартість анульовано за ініціативою податкового органу, може, а в окремих випадках зобов'язаний, зареєструватись як платник податку на додану вартість.



коментар редакції

Повторна реєстрація єдиноподатника платником ПДВ

Із висновками податківців варто погодитися. Наявність факту анулювання реєстрації платником ПДВ зовсім не перешкоджає новій реєстрації платником ПДВ (за наявності відповідних підстав). При цьому звернемо увагу, що для розрахунку загальновідомих «300 тис. грн.» з метою повторної реєстрації платником ПДВ слід ураховувати обсяги операцій за останні 12 календарних місяців, у тому числі й місяці попередніх реєстрацій.

Дмитро Костюк

 

 

Запитання 4. Чи є наявність негативної податкової історії особи за період попередньої реєстрації як платника податку на додану вартість (наявність розбіжностей з контрагентом між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом, віднесення платника до тих чи інших груп ризиків, наявність від'ємного значення податку на додану вартість та інше) підставою для відмови у реєстрації як платника податку на додану вартість?

 

Відповідь 4

Податкова історія особи за період її попередньої реєстрації як платника податку на додану вартість (наявність розбіжностей з контрагентом між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом, віднесення платника до тих чи інших груп ризиків, наявність від'ємного значення податку на додану вартість та інше) не є підставою для відмови такій особі у реєстрації як платника податку на додану вартість.



коментар редакції

Негативна податкова історія —
не перешкода для реєстрації платником ПДВ

Повністю підтримуємо висновки податківців. Таке поняття, як «негативна податкова історія», ніяк не стосується реєстрації платником ПДВ. Інша справа, що деякі з перелічених «негативних» фактів можуть стати підставою для проведення позапланової перевірки (наприклад, відповідно до пп. 78.1.1, 78.1.4 ПКУ). Однак власне така «негативна» історія реєстрації платником ПДВ ніяк не стосується.

Дмитро Костюк

 

Заступник директора Департаменту —
начальник Управління адміністрування ПДВ
Ю. Лапшин

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі