Теми статей
Обрати теми

Пошта редакції. Нормативна грошова оцінка сільгоспугідь для розрахунку ФСП не індексується

Редакція ПБО
Відповідь на запитання

Нормативна грошова оцінка сільгоспугідь для розрахунку ФСП не індексується

 

Чи потрібно сільгосппідприємству при складанні податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік індексувати на коефіцієнт 1,756 нормативну грошову оцінку сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), яка є базою оподаткування ФСП?

м. Харків

 

Як свідчать звернення до редакції, це запитання актуальне для багатьох сільгосппідприємств. Виникнення його пов’язано з постановою КМУ від 31.10.2011 р. № 1185 (далі — постанова № 1185), якою до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою КМУ від 23.03.95 р. № 213, внесено зміни. Зокрема,

— п. 5 доповнено абзацом другим такого змісту: «Для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 р. (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756»;

— доповнено пунктом 191 такого змісту: «191. Показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, проведеної станом на 1 липня 1995 р., застосовуються із коефіцієнтом, що визначений абзацом другим пункту 5 цієї Методики».

За цих змін у законодавстві в частини сільгосппідприємств виникли сумніви щодо врахування коефіцієнта 1,756 у порядку розрахунку фіксованого сільськогосподарського податку (ФСП), оскільки його визначення базується теж на показнику нормативної грошової оцінки землі (у тім числі і ріллі), проведеної станом на 01.07.95 р.

Нагадаємо, що за визначенням п.п. 14.1.256 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) фіксований сільськогосподарський податок — це податок, який справляється з одиниці земельної площі у відсотках її нормативної грошової оцінки та сплата якого замінює сплату окремих податків і зборів. ФСП віднесено до спеціального податкового режиму, що визначає особливий порядок його справляння та регламентується нормами ст. 301 — 309 гл. 2 розд. XIV ПКУ.

Згідно з п. 303.1 ст. 303 ПКУ базою обкладення зазначеним податком для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), проведена за станом на 1 липня 1995 року, для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) — нормативна грошова оцінка одного гектара ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, проведена станом на 1 липня 1995 року.

Звертаємо увагу, що норми гл. 2 розд. XIV ПКУ, якими встановлено порядок справляння ФСП, не передбачають проведення індексації бази оподаткування ФСП, тобто нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ).

Таким чином, доходимо висновку, що для розрахунку ФСП нормативна грошова оцінка одного гектара сільгоспугідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), проведена станом на 1 липня 1995 року, взагалі не підлягає індексації, зокрема, і на коефіцієнт 1,756, про який зараз ідеться. Слід зазначити, що такої позиції додержуються і відповідні держоргани.

Так, у листі ДПСУ від 16.02.2012 р. № 4790/7/15-2217ф, зокрема, зазначено, що із прийняттям постанови № 1185, яка набрала чинності 1 січня 2012 року, залишається незмінною база оподаткування для платників ФСП. Відповідно до ст. 303 ПКУ базою оподаткування є нормативна грошова оцінка гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), що проведена за станом на 1 липня 1995 року, для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) — нормативна грошова оцінка одного гектара ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, що проведена станом на 1 липня 1995 року.

І що приємно, — позиція ДПСУ в цьому питанні послідовна. У консультації податківців, наведеній у розділі 360.03 Єдиної бази податкових знань (розміщеної на веб-сайті ДПСУ: www.sta.gov.ua) та мотивованій положеннями гл. 2 розд. XIV ПКУ, висловлена та ж думка: порядок справляння ФСП не передбачає проведення індексації бази оподаткування ФСП — нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь та земель водного фонду.

Крім того, аналогічної думки додержуються Державне агентство земельних ресурсів України та Мінагрополітики України. У листі Держагентства земресурсів від 13.02.2012 р. № 1979/22/4-12 щодо врахування постанови № 1185 при розрахунку ФСП, зокрема, зазначено, що для платників ФСП податкове навантаження залишається незмінним, базою оподаткування згідно із ст. 303 ПКУ залишається нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь, що проведена станом на 1 липня 1995 року.

А у роз’ясненні Мінагрополітики (розміщеному на веб-сайті Аграрного союзу України: www.auu.org.ua), після цитування норм ст. 303 ПКУ зроблено висновок, що зазначеною статтею не передбачено застосування до нормативної грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угідь, проведеної станом на 1 липня 1995 року, будь-яких додаткових коефіцієнтів. Отже, не передбачено і застосування коефіцієнта 1,756, встановленого постановою № 1185.

 

Анатолій БОБРО, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі