Теми статей
Обрати теми

Щодо строку подання валютної декларації

Редакція ПБО
Лист від 12.03.2012 р. № 6994/7/22-3317

Щодо строку подання валютної декларації

Лист Державної податкової служби України від 12.03.2012 р. № 6994/7/22-3317

 

Державна податкова служба України у зв'язку з внесенням постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 р. № 1223 змін до Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 р. № 419, повідомляє наступне.

Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 18 червня 1994 року № 319/94 «Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами» суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, щоквартально повинні здійснювати декларування наявності валютних цінностей, які знаходяться за межами України.

Пунктом 2 наказу Міністерства фінансів України від 25.12.95 р. № 207 «Про затвердження форми Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами» (далі — Наказ № 207) встановлено, що декларування валютних цінностей, доходів та майна здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності за наведеною формою в регіональних відділеннях Національного банку України та в державних податкових інспекціях за місцем знаходження суб'єктів підприємницької діяльності.

Згідно з абз. 2 п. 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 р. № 419 (далі — Порядок № 419), встановлено, що квартальна або річна фінансова звітність подається підприємствами органові державної податкової служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 р. № 1223 внесено зміни до Порядку № 419, які набирають чинності з 01.01.2012 р., то платники податку на прибуток подають органові державної податкової служби у порядку, передбаченому Податковим кодексом України для подання податкової декларації, квартальну фінансову звітність (крім підприємств, що відповідно до Господарського кодексу України визнано малими) та річну фінансову звітність .

Статтею 49 Податкового кодексу України встановлені строки подання податкової декларації до органів податкової служби.

Зокрема, пунктом 49.18 статті 49 цього Кодексу податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

— календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) — протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.п. 49.18.1);

— календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) — протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п. 49.18.2);

— календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту — протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.3);

— календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб — до 1 травня року, що настає за звітним (п.п. 49.18.4);

— календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб — підприємців — протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.5).

Враховуючи викладене, подання квартальної або річної фінансової звітності, а саме декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами, суб'єктами підприємницької діяльності з 01.01.2012 р. здійснюється у строки, визначені Податковим кодексом України для декларації з податку на прибуток підприємств.

 

Перший заступник Голови Державної
 податкової служби України
 — начальник податкової міліції
 А. Головач



коментар редакції

Нові строки подання валютної декларації:
40 днів після закінчення звітного періоду

Свого часу про так звану валютну декларацію ми розповідали багато та доволі докладно (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2007, № 100, с. 45; 2008, № 51, с. 44 і 2009, № 89, с. 45; 2009, № 50, с. 35), щоб і дотепер наші постійні передплатники не відчували нестачі в інформації про неї, тим більше що нове податкове законодавство не вплинуло ні на її форму, ні на порядок складання та подання.

Проте, як виявилось, змінилися (пересунулися вперед) строки подання валютної декларації — про це прямо зазначено в листі ДПСУ, що коментується сьогодні. З'ясуємо, з чим було пов'язано таку зміну.

Отже, після набуття чинності ПКУ, який ув'язав в один вузол подання до податкових органів податкової та фінансової звітності, відбулося коригування низки нормативно-правових актів, зокрема щодо порядку подання фінзвітності суб'єктами господарської діяльності.

Так, постановою КМУ від 20.04.2011 р. № 433 було внесено зміни до урядової постанови «Про затвердження Порядку подання фінансової звітності» від 28.02.2000 р. № 419 (ми повідомляли про це в газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 35, с. 3), згідно з якими:

особи, які сплачують податок на прибуток за нульовою ставкою згідно з п. 154.6 ПКУ, а також малі підприємства, визнані такими відповідно до Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-VI*, квартальну фінансову звітність до органів ДПС не подають, а строк подання річної фінзвітності становить 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

— інші платники податку на прибуток подають до органів ДПС як квартальну, так і річну фінансову звітність у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток підприємств, тобто згідно з п.п. 49.18.2 ПКУ протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.

* Донедавна класифікаційні критерії для малих підприємств було встановлено в ч. 7 ст. 63 цього Кодексу, проте з прийняттям Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» від 22.03.2012 р. № 4618-VI (додатково див. статтю на с. 38) замість терміна «мале підприємство» використовується термін «суб’єкт малого підприємництва» з новими класифікаційними критеріями щодо середньої кількості працівників та річного доходу згідно з ч. 3 ст. 55 ГКУ.

При цьому квартальні та річні строки подання фінзвітності до інших органів, зокрема органів державної статистики, установлено дещо інакше: відповідно не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом (для тих, хто зобов'язаний подавати квартальну фінзвітність), і не пізніше 9 лютого наступного за звітним року.

Утім, згідно з п. 3 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження форми Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами» від 25.12.95 р. № 207 (далі — наказ № 207) обов'язкове декларування валютних цінностей, доходів та майна має здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності щоквартально у строки, установлені для подання квартальної та річної бухгалтерської звітності.

Зрозуміло, що в той час у наказі не уточнювалося, про якого саме респондента йдеться, оскільки обов'язку подавати фінзвітність податковому органу тоді не існувало та як наслідок строки подання квартальної звітності за всіма адресами були єдиними. Сьогодні це питання цілком має право на існування, проте вирішувати його потрібно з урахуванням п. 2 наказу № 207, який установлює, що декларування валютних цінностей, доходів та майна здійснюється, зокрема, у державних податкових інспекціях за місцезнаходженням суб'єктів підприємницької діяльності.

Таким чином, доходимо висновку, що тепер при поданні валютної декларації слід орієнтуватися на строки подання фінансової звітності до органів ДПС, які в усіх випадках збігаються зі строками подання декларації з податку на прибуток підприємства та становлять 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.

При цьому важливо відзначити, що такі строки подання валютної декларації можна було застосовувати вже з 22.04.2011 р., тобто відразу після набуття чинності постановою КМУ від 20.04.2011 р. № 433, про яку йшлося вище, а не з початку цього року, як стверджується в листі, що коментується. У зв'язку з цим незрозумілі посилання ДПСУ на іншу урядову постанову від 30.11.2011 р. № 1223, що набрала чинності з 01.01.2012 р., якою також вносилися зміни до порядку подання фінзвітності, що не додали, проте, до цього питання нічого істотного.

Отже, суб'єкти господарювання, які прострочили подання валютної декларації за I — IV квартали 2011 року (подали її пізніше 25 числа наступного місяця, але уклалися в зазначені 40 днів), і були покарані за це, цілком можуть спробувати в судовому порядку визнати таке покарання незаконним.

На завершення нагадаємо, що декларація про валютні цінності, доходи та майно в розумінні ПКУ не є податковою декларацією, а отже, платника податків, який порушив строки її подання, не може бути притягнуто до відповідальності на підставі п. 120.1 цього Кодексу. Водночас за порушення строків декларування накладається штраф, передбачений п. 2.7 Положення про валютний контроль, затвердженого постановою Правління НБУ від 08.02.2000 р. № 49, у розмірі 10 нмдг (170 грн.) за кожний звітний період.

 

Ігор Хмелевський

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі