Щодо виправлення помилок у звітності
Лист Пенсійного фонду України від 07.03.2012 р. № 5537/05-10
Пенсійний фонд України розглянув звернення <…> щодо виправлення помилок у звітності і повідомляє.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
У разі самостійного виявлення платником заниження/завищення нарахованих сум страхових внесків, відображених у звітності за періоди до 01.01.2011 р., зазначені нарахування слід відобразити у Додатку до таблиці 1 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а суми єдиного внеску відобразити у рядках 6 та 7 таблиці 1 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зазначений рядок не використовується, якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв'язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, вони включаються до заробітної плати того місяця, у якому були здійснені нарахування.
У рядках «Зміст помилки» вказується період, в якому виявлено помилку, та вид виплати, на яку не нараховано або на яку зайво нарахований єдиний внесок.
За наявності декількох помилок описується кожна з них.
Якщо в поточному місяці необхідно сторнувати суму заробітньої плати за попередній період у звязку з нарахуванням допомоги по тимчасовій непрацездатності за попередній період, то в таблиці 6 додатка 4 небхідно відображати:
суму заробітньої плати за поточний період,
сторновану суму заробітньої плати за попередній період зі знаком мінус, суму допомоги по тимчасовій непрацездатності за попередній період.
Перший заступник Голови правління В. Кравчук
коментар редакції
Звіт з ЄСВ: виправляємося та коригуємо
Пенсійний фонд роз'яснив порядок виправлення помилок у сумових показниках, а також відображення коригувань у звіті про суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) (додаток 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 р. № 22-2).
Виправлення у звіті з ЄСВ не здійснюються, якщо в поточному місяці проводяться коригування сум зарплати за минулий період. Такі нарахування включаються до фонду оплати праці того місяця, в якому вони здійснюються. Відповідно у звіті з ЄСВ за звітний місяць сума зарплати, нарахованої за минулий період, відображається у складі зарплати за звітний період у відповідних рядках таблиці 1 і в таблиці 6.
Інша річ, якщо роботодавець-страхувальник виявляє самостійно помилки, що призвели до завищення або заниження ЄСВ (внесків до Пенсійного фонду — до 2011 року). Такі помилки можуть бути пов'язані з неправильним відображенням бази обкладення ЄСВ (внесками до Пенсійного фонду — до 2011 року), застосуванням неправильного розміру ставок для ЄСВ (внесків до Пенсійного фонду — до 2011 року), донарахуванням (зменшенням) ЄСВ за попередні звітні періоди унаслідок збільшення (зменшення) класу професійного ризику виробництва. Вони виправляються у звіті з ЄСВ за той звітний місяць, у якому їх виявлено, шляхом заповнення спеціально призначених для цього рядків у таблиці 1 додатка 4 (додатку до таблиці 1) та таблиці 6 (якщо помилка спричинила завищення або заниження ЄСВ у частини утримань).
Якщо помилку було допущено при обчисленні пенсійних внесків у звітних періодах до 2011 року, то:
1) у додатку до таблиці 1 заповнюються:
— рядки 3.1, 3.1.1, 3.1.2 — указується сума донарахованих внесків, якщо внаслідок помилки було занижено внески, рядки 3.3, 3.3.1, 3.3.2 — указується сума надмірно нарахованих внесків, якщо внаслідок помилки було завищено внески;
— рядки 3.2 (3.4) — указується сума виплати, на яку донараховано (надмірно нараховано) пенсійні внески (не заповнюється, якщо помилку допущено в розмірі ставок внеску до Пенсійного фонду);
— рядок 3.5 — необхідно вказати, чи тягне за собою допущена помилка зміни в персоніфікованій звітності;
2) у таблиці 6 на застраховану особу заповнюється рядок:
— з кодом типу нарахувань (далі — КТН) 6, якщо внаслідок помилки внески було занижено;
— з КТН 7, якщо внаслідок помилки внески було завищено.
Якщо помилку допущено у звітних періодах починаючи із січня 2011 року, то
1) у таблиці 1 заповнюють:
— рядки 6, 6.1, 6.1.1 — 6.1.8 (у розрізі ставок у частині нарахувань), 6.3, 6.3.1 — 6.3.5 (у розрізі ставок у частині утримань), 6.4 (не заповнюється, якщо помилка пов'язана із застосуванням неправильних розмірів ставок ЄСВ) — якщо внаслідок помилки було занижено ЄСВ;
— рядки 7, 7.1, 7.1.1 — 7.1.8 (у розрізі ставок у частині нарахувань), 7.3, 7.3.1 — 7.3.5 (у розрізі ставок у частині утримань), 7.4 (не заповнюється, якщо помилка пов'язана із застосуванням неправильних розмірів ставок ЄСВ) — якщо внаслідок помилки було завищено ЄСВ);
— рядок «Зміст помилки» — вказують період, в якому допущено помилку, вид виплати, на яку помилково не нараховано та з якої не утримано (надмірно нараховано/зайво утримано) ЄСВ. Згідно з роз'ясненнями Пенсійного фонду за наявності декількох помилок у цьому рядку необхідно описати кожну з них;
2) у таблиці 6 на застраховану особу заповнюється рядок:
— з КТН 2, якщо внаслідок помилки ЄСВ у частині нарахувань було занижено;
— з КТН 3, якщо внаслідок помилки ЄСВ у частині утримань було надмірно нараховано.
Звертаємо увагу: у зазначених випадках усі грошові показники таблиці 6 повинні мати додатне значення.
Коригувати суму нарахованого ЄСВ у звіті з ЄСВ необхідно також, якщо змінився клас професійного ризику виробництва внаслідок зміни основного виду діяльності . Коригування здійснюється за період з дати встановлення нового класу професійного ризику виробництва на підставі повідомлення органу Пенсійного фонду України за формою додатка 1 до Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Пенсійного фонду від 27.09.2010 р. № 21-6 із позначкою «Зміни». Страхувальник самостійно проводить перерахунок нарахованого ЄСВ за зазначений вище період та отриману різницю між нарахованою сумою ЄСВ за розміром, установленим раніше, та нарахованою сумою ЄСВ за новим розміром за вказаний період відображає в таблиці 1 додатка 4 за звітний період, в якому отримано повідомлення, у рядках:
— 6.2 — якщо згідно з повідомленням клас професійного ризику виробництва та відповідно розмір ставки ЄСВ у частині нарахувань збільшено;
— 7.2 — якщо згідно з повідомленням клас професійного ризику виробництва та відповідно розмір ставки ЄСВ у частині нарахувань зменшено.
У листі приділено увагу ще одній ситуації, що досить часто зустрічається на практиці: працівнику нарахували заробітну плату за весь місяць, а потім він надав листок непрацездатності, що свідчить про його хворобу в цьому місяці . У такому разі виникає необхідність у перерахунку заробітної плати. Виплати у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю нараховуються в тому місяці, коли надано листок непрацездатності.
Сума виплат по тимчасовій непрацездатності відображається в додатку 4 за місяць, в якому вони нараховані:
— у рядках 1, 1.3, 1.4, 2, 2.3, 4, 4.3 таблиці 1;
— у таблиці 6, де на застраховану особу, якій нараховано лікарняні, заповнюється окремий рядок з кодом категорії застрахованої особи «29». При цьому слід мати на увазі, що суми виплат, нараховані за дні тимчасової непрацездатності, вносяться до поля відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на вказаний місяць.
У місяці, коли працівник надав листок непрацездатності, необхідно здійснити перерахунок та виключити суму надмірно нарахованої заробітної плати з персоніфікованих даних за місяць, в якому її було нараховано.
У таблиці 1 відсторнована сума заробітної плати відображається у складі загального фонду оплати праці за звітний місяць. Спеціальний КТН для коригування зарплати за дні хвороби в таблиці 6 не передбачений. Згідно з роз'ясненнями, наведеними в листі, у цьому випадку допускається внесення від’ємних значень до таблиці 6. Крім того, на нашу думку, необхідно заповнити реквізит 11, в якому вказати, за який місяць проводиться коригування.
Детальніше про порядок виправлення помилок у звіті з ЄСВ та відповідальність страхувальника читайте у статті «Виправляємо помилки у звітності з ЄСВ» // «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 70.
Катерина Скрипкіна