Теми статей
Обрати теми

Щодо зазначення коду УКТЗЕД у податковій накладній

Редакція ПБО
Лист від 15.02.2012 р. № 4621/7/15-3417-20

Щодо зазначення коду УКТЗЕД у податковій накладній

Лист Державної податкової служби України від 15.02.2012 р. № 4621/7/15-3417-20

 

Державна податкова служба України розглянула лист <…> щодо заповнення податкової накладної і повідомляє.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 розділу V Податкового кодексу України (далі — Кодекс) платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках визначені підпунктами «а» — «і» обов'язкові реквізити, зокрема для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, в податковій накладній має бути вказаний код товару згідно з УКТЗЕД (підпункт «і» пункту 201.1 статті 201 розділу V Кодексу).

При постачанні імпортованих товарів платник податку повинен в графі 4 «Код товару згідно з УКТЗЕД» податкової накладної зазначати виключно код УКТЗЕД, вказаний у вантажній митній декларації, якою були оформлені такі товари при їх ввезенні на митну територію України, в тому числі і у тому випадку, якщо вказаний у вантажній митній декларації код УКТЗЕД змінився на момент постачання товару.

Аналогічне роз'яснення з даного питання розміщено на WEB-сайті ДПА України (www.sta.gov.ua) у рубриці «Єдина база податкових знань» банера «Інформаційно-довідковий департамент».

 

Заступник Голови А. Ігнатов



коментар редакції

До ПН уноситься код УКТ ЗЕД, указаний у ВМД…
навіть якщо в подальшому він змінювався

Лист, що коментується, по суті, конкретизує думку податківців, висловлену ними в листі від 29.12.2011 р. № 10768/7/15-3117 (див. газету «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 8, с. 42). Його головний висновок полягає в тому, що при постачанні раніше імпортованого товару до гр. 4 ПН слід уносити той код УКТ ЗЕД, який було вказано у ВМД*, причому навіть у разі, коли код такого товару в подальшому змінювався.

* За роз’ясненнями ДПСУ, навіть якщо такий код містить менше 10 цифр (див. лист ДПСУ від 29.12.2011 р. № 10768/7/15-3117 // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 8, с. 42), хоча, виходячи з наявної інформації, з реєстрацією таких ПН у ЄРПН можливі проблеми.

Наведемо приклад. Припустимо, у 2011 році платник податків імпортував до України партію вживаного верхнього одягу. На той момент код УКТ ЗЕД такого товару відповідав 6309 00 00 00. Реалізовано цей одяг було лише в березні, коли його код УКТ ЗЕД було змінено на 6309 00 00 20. Незважаючи на такі зміни, при складанні ПН постачальник повинен внести до її гр. 4 «старий» код: 6309 00 00 00. При цьому нагадуємо, що код УКТ ЗЕД заноситься до ПН суцільним порядком, без пробілів та інших розділових знаків (див. Єдину базу податкових знань, розділ 130.21).

Далі наведемо кілька зауважень та доповнень.

1. Як відомо, з 01.01.2012 р. ПН, складені на постачання імпортних товарів, необхідно в обов'язковому порядку реєструвати в ЄРПН (п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). При цьому, однією з умов успішної реєстрації є коректність змісту певних рядків та граф ПН, у тому числі гр. 4. Отже, виникає запитання: чи буде сервер ДПСУ пропускати ПН з кодом, відсутнім у чинному УКТ ЗЕД? Якщо ні, то користь від цього листа повністю виключається. У свою чергу, докладно про реєстрацію ПН у ЄРПН див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 8, с. 31.

2. На перший погляд, висновки ДПСУ розраховані лише на імпортерів. Ми ж вважаємо, що вони можуть застосовуватися й усіма наступними постачальниками. Зважаючи на те, що код УКТ ЗЕД, унесений до ВМД, як правило, відомий лише імпортеру товару (причому, як уже зазначалося, саме цей код повинен фігурувати у ПН), наступний постачальник такого товару повинен покладатися виключно на інформацію, указану у ПН імпортером. Те ж саме справедливо і для всіх подальших постачальників.

3. Крім того, свідомо чи ні, ДПСУ у своєму роз'ясненні фактично вказала на те, що в покупця немає обов'язку перевіряти правильність заповнення гр. 4 ПН постачальником. Для обґрунтування цього висновку скористаємося наведеним вище прикладом (щодо вживаного одягу). Зокрема, якщо покупець вирішить перевірити правильність заповнення гр. 4 ПН постачальником, він побачить розбіжність із діючим кодом УКТ ЗЕД, установленим для цього товару. При цьому, не знаючи, що саме цей код було вказано у ВМД, покупець може вирішити, що ПН заповнена неправильно, і подати скаргу на постачальника. Проте, як ми вже знаємо, саме такий порядок заповнення ПН ДПСУ вважає правильним. Отже, виходить, що покупець при отриманні ПН не повинен перевіряти правильність заповнення гр. 4 ПН. Причому, якщо інформація в цій графі буде неправильною, то, судячи з усього, податківці не повинні визнавати таку ПН недійсною.

Водночас для підтвердження цього висновку слід почекати наступних роз'яснень ДПСУ. Наразі з метою збереження податкового кредиту безпечніше перевіряти зміст гр. 4 і, якщо в ній міститиметься явна помилка, — відображати податковий кредит на підставі скарги.

4. На завершення вважаємо за важливе зауважити, що, на наш погляд, наведена думка ДПСУ не повинна означати, що у гр. 4 ПН не може фігурувати код УКТ ЗЕД, що діє на момент постачання товару, навіть якщо він відрізнятиметься від того, який унесено до ВМД (причому, за формальними ознаками, саме такий порядок заповнення ПН є правильним, хоча й більш трудомістким).

Додаткової вагомості цій думці додає те, що в певних ситуаціях постачальник змушений визначати код УКТ ЗЕД самостійно: наприклад, при постачанні імпортного товару, отриманого від неплатника ПДВ, або при постачанні товару, отриманого до 06.08.2011 р. (тобто до моменту, коли в ПКУ з'явився припис про внесення до ПН коду УКТ ЗЕД). Більше того, про необхідність самостійного визначення коду УКТ ЗЕД у подібних ситуаціях зазначали й податківці (див. лист ДПСУ від 29.12.2011 р. № 10768/7/15-3117 // «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 8, с. 42; «Вісник податкової служби України», 2011, № 45, с. 13).

 

Віталій Смердов

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі