Теми статей
Обрати теми

Щодо включення витрат на навчання бухгалтера Міжнародним стандартам фінансової звітності до складу витрат

Редакція ПБО
Лист від 18.01.2012 р. № 731/5/14-1516

Щодо включення витрат на навчання бухгалтера Міжнародним стандартам фінансової звітності до складу витрат

Лист Державної податкової служби України від 18.01.2012 р. № 731/5/14-1516

(витяг)

 

Державна податкова служба України відповідно до листа Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики від 06.01.2012 р. № 04-39/10-5 розглянула лист <…> щодо включення витрат на навчання бухгалтера з метою отримання сертифіката з Міжнародних стандартів фінансової звітності до складу витрат <…> та повідомляє.

Відповідно до абз. 2 п.п. 140.1.3 п. 140.1 ст. 140 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), при визначенні об'єкта оподаткування враховуються такі витрати подвійного призначення, як витрати на навчання та/або професійну підготовку, перепідготовку чи підвищення кваліфікації у вітчизняних або зарубіжних навчальних закладах, якщо наявність сертифіката про освіту в таких закладах є обов'язковою для виконання певних умов ведення господарської діяльності, у тому числі, але не виключно вищих та професійно-технічних навчальних закладах фізичних осіб (незалежно від того, чи перебувають такі особи у трудових відносинах із платником податку), які уклали з ним письмовий договір (контракт) про узяті ними зобов'язання відпрацювати у платника податку після закінчення вищого та/або професійно-технічного навчального закладу та отримання спеціальності (кваліфікації) не менше трьох років.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 26.11.2008 р. № 557 затверджено Абетковий перелік професій працівників за національними випусками Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників із зазначенням професій Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника та Перелік професій працівників за випусками Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника із зазначенням професій національних випусків Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.

Зазначений випуск містить абетковий перелік назв професій працівників усіх випусків, розділів і частин Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників із зазначенням професій випусків Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника, які затверджені відповідними постановами Держкомпраці СРСР.

Довідники кваліфікаційних характеристик професій працівників містять галузеві кваліфікаційні характеристики посад <…> та професій працівників, а також їх завдання та обов'язки, вимоги до відповідних знань та кваліфікаційні вимоги, у тому числі наявність сертифікатів, що підтверджують відповідність виконавця кваліфікаційним характеристикам професій, та свідоцтв (сертифікатів) післядипломного підвищення кваліфікації.

З урахуванням викладеного при визначенні об'єкта оподаткування враховуються витрати на навчання та/або професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації працівників підприємств у вітчизняних або зарубіжних навчальних закладах, у тому числі, але не виключно вищих та професійно-технічних навчальних закладах, якщо вимоги щодо наявності у таких фахівців сертифіката про освіту в таких закладах для виконання тих чи інших професійних обов'язків у відповідній сфері господарської діяльності є обов'язковими та передбачені галузевим Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників.

 

Заступник Голови А. Ігнатов



коментар редакції

ДПСУ проти збільшення витрат на навчання з МСФЗ як «освітніх»,
але їх можна відобразити у складі консультаційних

До питання про відображення витрат на навчання бухгалтера з МСФЗ податківці підійшли доволі однобоко, що і дозволило їм зробити фіскальний висновок. Ми, у свою чергу, готові з ними поспорити, оскільки Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) містить достатньо аргументів для обліку подібних витрат. Далі про все по черзі.

Якщо дотримуватись логіки ДПСУ та виходити виключно з умов відображення «освітніх» витрат, передбачених п.п. 140.1.3 ПКУ, то з податківцями дійсно можна погодитися: у такому разі витрати на навчання бухгалтера з питань МСФЗ до податкових витрат не потрапляють.

Це пов'язане з тим, що, по-перше, сертифікат МСФЗ не є обов'язковим документом для бухгалтера відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик. Цей факт також підтвердили Мінфін (див. лист від 13.02.2012 р. № 31-08410-07-29/3418) та Мінпраці (див. лист від 13.01.2012 р. № 12/13/116-12). Більше того, у контексті п.п. 140.1.3 ПКУ сертифікатом про освіту вважається будь-який документ про освіту відповідно до Переліку документів про освіту та вчені звання в Україні, затвердженого постановою КМУ від 12.11.97 р. № 1260, а сертифікат МСФЗ таким не є.

По-друге , навчання з питань МСФЗ не підпадає під жоден вид навчання відповідно до п.п. 140.1.3 ПКУ: професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації, навчання. Детальніше про це питання див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 74.

Водночас неможливість відображення подібних витрат згідно з п.п. 140.1.3 ПКУ зовсім не означає, що вони оминуть податковий облік. Зокрема, ми вважаємо, що підприємство може врахувати їх відповідно до абз. «г» п.п. 138.10.2 ПКУ як витрати на консультаційні, інформаційні, аудиторські та інші послуги, що отримуються для забезпечення господарської діяльності. У декларації з податку на прибуток подібні витрати відображаються в ряд. 06.1.

При цьому нескладно помітити, що головною умовою для відображення таких витрат є їх зв'язок з господарською діяльністю. Найяскравіше такий зв'язок простежується на тих підприємствах, які вже ведуть бухгалтерський облік відповідно до МСФЗ (добровільно чи в обов'язковому порядку). Крім того, на наш погляд, не повинно бути заборон і для їх відображення тими підприємствами, які продовжують застосовувати національні стандарти бухобліку : у такому разі обґрунтувати зв'язок з господарською діяльністю можна тим, що сьогодні будь-яке підприємство, що підпадає під дію Закону про бухоблік, може в добровільному порядку перейти на МСФЗ (у такому разі витрати на навчання бухгалтера з МСФЗ будуть частиною підготовки до переходу на них).

Для відображення подібних витрат необхідно також дотримувати інші умови, установлені ПКУ: зокрема, наявність документального підтвердження (наказ про направлення працівника на навчання, договір з постачальником послуги, платіжний документ, акт наданих послуг). Крім того, якщо навчання з МСФЗ здійснюється в іншому місті, то направлення працівника для його проходження необхідно оформляти у відряджувальному порядку. Детальніше про облік витрат на навчання працівників на семінарах див. у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 74, с. 39.

 

Віталій Смердов

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі