Чергові зміни до ПКУ
Ні для кого не секрет, що Податковий кодекс України, що набрав чинності з 01.01.2011 р., був недосконалий. Недоопрацьованою була і спрощена система оподаткування, упроваджена з 01.01.2012 р. Отже, не дивно, що із завидною регулярністю до тексту ПКУ вносяться глобальні зміни.
24 травня 2012 року парламент прийняв Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» (законопроект № 9661-д). Цей Закон набере чинності з 1 липня 2012 року (за винятком деяких норм). Ним внесено істотні корективи до правил адміністрування податків, удосконалено процедуру реєстрації платником ПДВ та правила розрахунку цього податку, урегульовано низку норм щодо сплати єдиного податку та податку з доходів фізичних осіб, сплати спецводозбору тощо. У цілому ці зміни можна назвати позитивними для платників податків. На момент підготовки номера в офіційних джерелах був доступний тільки текст Закону до другого читання, тому не виключено, що остаточний текст дещо відрізнятиметься.
Отже, перелічимо найважливіші зміни.
ПДВ
1. Надано можливість добровільної реєстрації платником ПДВ будь-якої особи (у тому числі єдиноподатника).
2. Податкову накладну можна складати не лише в паперовому, а й у електронному вигляді (з дотриманням відповідних вимог до електронного документообігу).
3. Строк для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних скорочується з 20 до 15 календарних днів із моменту складання.
4. Скасовано вимогу про видачу податкової накладної покупцю тільки після її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
5. До складу бюджетного відшкодування можна включати частину від’ємного значення, що дорівнює сумі податку, фактично сплаченій постачальнику не лише в попередніх періодах, а й у звітному періоді.
6. Змінено порядок перерахунку податкового кредиту в разі використання товарів\послуг та необоротних активів одночасно в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях.
7. Уточнено низку інших важливих моментів (порядок визначення бази оподаткування при анулюванні реєстрації платника ПДВ, розрахунок ПДВ за турпослугами тощо).
Єдиний податок
1. Знято деякі обмеження за видами діяльності. Так, особи, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, можуть працювати на єдиному податку. При цьому фізичні особи можуть перебувати тільки у групі 3 та сплачувати його за ставкою 5 %. З'являється можливість роботи на спрощеній системі в кур'єрів та суб'єктів господарювання, які реалізують (без видобутку) корисні копалини.
2. Надано можливість самостійного переходу на сплату єдиного податку, установленого для інших груп платників єдиного податку, тобто добровільної зміни групи.
3. Уточнено нюанси, пов'язані з уключенням до доходу деяких сум (суми кредиторської заборгованості зі строком позовної давності, що минув, безоплатно отримані товари\послуги; урегульовано оподаткування перехідних операцій).
4. Протягом 2012 року не застосовуються вимоги щодо оподаткування доходу, отриманого від діяльності, не зазначеної у свідоцтві платника єдиного податку, за ставкою в розмірі 15 % з обов'язковим переходом на сплату інших податків.
5. Штрафні санкції до платників єдиного податку за порушення, учинені у 2012 році щодо порядку обчислення, правильності заповнення податкових декларацій платника єдиного податку та повноти сплати сум єдиного податку, не застосовуються.
6. Адміністративні стягнення (штрафи), передбачені ст. 1641 Кодексу України про адміністративні правопорушення за неправильне заповнення платниками єдиного податку книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат, у період з 1 січня по 31 грудня 2012 року не застосовуються.
Збір за спецводокористування
Не сплачуватимуть спецводозбір ті водокористувачі, які використовують воду виключно для задоволення питних та санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які перебувають на цій території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, у межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі для задоволення виключно власних питних та санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, а також фізичних осіб — підприємців та платників єдиного податку.
Екоподаток
Уточнюється термін «розміщення відходів», під яким тепер розумітиметься постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері поводження з відходами. Отже, на законодавчому рівні усувається проблема сплати екоподатку за будь-яке тимчасове зберігання відходів, у тому числі побутових. Ця норма, а також норма про те, що не є платниками податку за розміщення відходів суб'єкти господарювання, які розміщують на своїх територіях (об'єктах) виключно відходи як вторинну сировину, набирає чинності з 1 січня 2013 року.
Виплати фізособам-підприємцям
Чергові зміни внесено до п. 177.8 ПКУ, що встановлює умови для неутримання ПДФО з доходів, що виплачуються суб'єктами господарювання підприємцям-загальносистемникам. Так, суб'єкт господарювання має право не утримувати ПДФО при нарахуванні (виплаті) підприємцю доходів від здійснення ним підприємницької діяльності, якщо такий підприємець надасть копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію суб'єктом підприємницької діяльності. Це означає, що податковий агент не повинен контролювати, чи відповідає вид діяльності, за який здійснюється нарахування (виплата) доходу, видам діяльності згідно з реєстраційною карткою.
Інші зміни
Серед інших змін можна виділити уточнення оподаткування прибутку (валютні операції, перехідні операції тощо), перенесення строку набуття чинності податком на нерухомість на 1 січня 2013 року, уточнення перевірочних нюансів…
Цей матеріал не претендує на всебічний аналіз норм нового Закону, тим більше, що документ ще не підписано Президентом. Тому до розгляду нововведень ми безумовно повернемося в найближчому майбутньому.