Теми статей
Обрати теми

Неприбуткові організації: облік доходів та витрат

Редакція ПБО
Стаття

Неприбуткові організації: облік доходів та витрат

 

Неприбуткові організації, що діють у визначених, як правило, некомерційних цілях, не пов'язаних з отриманням прибутку, ведуть облік доходів та витрат по-особливому. Ознайомимося з такими обліковими нюансами докладніше.

Людмила СОЛОШЕНКО, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»

 

Оподаткуванню неприбуткових установ та організацій присвячено окрему ст. 157 ПКУ, яка встановлює свої особливі правила ведення податкового обліку. Вони залежать, насамперед, від того, яку діяльність — основну чи неосновну — здійснює неприбуткова організація.

 

Діяльність неприбуткових організацій: основна (неоподатковувана) та неосновна (оподатковувана)

Відмітною особливістю неприбуткових організацій (про що свідчить і сама назва) є некомерційний характер їх діяльності, не пов'язаний з отриманням прибутку. Як правило, зазвичай така діяльність має благодійний, освітній, науковий, спортивний, культурний, соціальний тощо характер. Цей момент також уточнюється й у п. 157.15 ПКУ, згідно з яким основна діяльність — це діяльність неприбуткової організації, що визначена для неї як основна законом, який регулює діяльність відповідної неприбуткової організації, у тому числі з надання реабілітаційних та фізкультурно-спортивних послуг для інвалідів (дітей-інвалідів), благодійної допомоги, просвітніх, культурних, наукових, освітніх, соціальних та інших подібних послуг для суспільного споживання, зі створення систем соціального самозабезпечення громадян (недержавні пенсійні фонди та інші подібні організації). До основної діяльності також належать продаж неприбутковою організацією товарів, виконання робіт, надання послуг, що пропагують принципи та ідеї, для захисту яких було створено таку неприбуткову організацію, та які тісно пов'язані з її основною діяльністю, якщо ціна таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг нижче звичайної або якщо така ціна регулюється державою. Проте неприбуткові організації з пп. «в» — «г» п. 157.1 ПКУ (тобто кредитні спілки, пенсійні фонди, спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб) у межах основної діяльності мають право здійснювати операції з продажу товарів, виконання робіт, надання послуг тільки засновникам (членам, учасникам) — інакше в разі продажу товарів, робіт, послуг іншим особам діяльність для них вважатиметься неосновною.

Таким чином, основна діяльність — це діяльність, з метою провадження якої створено неприбуткову організацію та яка, як правило, для неї передбачена законом (обумовлена статутом неприбуткової організації). При цьому за правилами, установленими ст. 157 ПКУ, у зв'язку з відсутністю комерційної вигоди основна діяльність неприбуткових організацій звільняється від оподаткування (пільгується).

Водночас у разі здійснення неприбутковою організацією операцій, що виходять за межі основної діяльності, — проведення неосновної (комерційної) діяльності — «звільнення» не працює і в цьому разі неприбуткова організація з таких операцій повинна сплачувати податок на прибуток у порядку, обумовленому ст. 157 ПКУ.

Принагідно зауважимо, що саме з урахуванням такого розмежування діяльності на основну (що звільняється) та неосновну (оподатковувану) для неприбуткових організацій побудовано й форму податкової звітності — Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій (затверджено наказом ДПАУ від 31.01.2011 р. № 56, далі — Звіт, «неприбутковий» Звіт), де відповідно:

— у частині I — відображається основна діяльність, звільнена від оподаткування;

— у частині II — відображається неосновна діяльність, що підлягає оподаткуванню.

При цьому «неприбутковий» Звіт подається до податкового органу, в якому перебуває на обліку неприбуткова організація, у строки, установлені для квартального податкового періоду, тобто протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Кожний із видів діяльності неприбуткових організацій та пов'язані з нею доходи та витрати розглянемо докладніше.

 

Основна діяльність (неоподатковувані доходи та витрати)

За установленими ст. 157 ПКУ правилами низка доходів неприбуткових організацій — у межах основної діяльності — звільняється від оподаткування. Перелік таких доходів для кожного виду неприбуткових організацій (із пп. «а» — «є» п. 157.1 ПКУ) визначено пп. 157.2 — 157.9, а також п. 157.16 ПКУ. Як правило, до них належать:

— кошти або майно, що надходить безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань;

— внески членів та засновників;

— пасивні доходи (проценти, дивіденди, страхові виплати та відшкодування, а також роялті — п.п. 14.1.268 ПКУ);

— дотації та субсидії з бюджетів і державних цільових фондів або в межах технічної, благодійної або гуманітарної допомоги тощо.

При цьому згідно з п. 157.15 ПКУ статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів їх діяльності, які не передбачають отримання прибутку відповідно до норм законів, що регулюють їх діяльність. Тому у статутних документах краще обумовити, які доходи є доходами від здійснення основної діяльності та звільняються від оподаткування. А якщо, припустимо, «трапляться» інші звільнені доходи, отримання яких ще не застережене статутом, то краще щонайшвидше внести відповідні уточнення до статутних документів.

 

Момент відображення неоподатковуваних (звільнених) доходів та витрат

На жаль, ані в ПКУ, ані в Порядку № 56 про момент відображення неоподатковуваних доходів і витрат від основної діяльності неприбутковою організацією нічого не зазначається. А тому в цьому питанні доводиться спиратися на роз'яснення контролюючих органів з Єдиної бази податкових знань, розміщеної на сайті ДПСУ (далі — ЄБПЗ).

Як зазначалося з цього приводу в розділі 110.26 ЄБПЗ, з переходом на ПКУ для неприбуткових організацій збережено особливий порядок відображення в податковому обліку доходів і витрат від основної діяльності. Тобто, як і раніше, як і в «докодексний» період дії Закону про податок на прибуток, у податковому обліку:

— доходами є фактично отримані доходи, що виникають на дату надходження коштів, зокрема, зарахування коштів на розрахунковий рахунок (або на дату отримання майна — при безоплатному отриманні), а

— витратами є фактично понесені витрати фактично використані (витрачені) неприбутковою організацією кошти — профінансовані витрати, уключаючи сплачені аванси. Зауважимо: отримавши безоплатно майно, звільнене від оподаткування (відобразивши його вартість у звільнених доходах), у подальшому при передачі за цільовим призначенням неприбуткова організація включає його вартість до витрат основної діяльності.

Таким чином, із переходом на ПКУ для доходів та витрат від основної діяльності неприбуткових організацій у податковому обліку збережено «касовий» метод, за яким доходи/витрати визнаються за рухом грошових коштів — «за грошима».

 

Відображення в «неприбутковому» Звіті

З урахуванням цього дані про доходи та витрати від основної діяльності наводяться і в частині I «неприбуткового» Звіту, в якому:

— у «дохідних» рядках 1 — 7 відображаються тільки грошові кошти, що фактично надійшли (вартість безоплатно отриманого майна; у разі отримання неприбутковою організацією майна, що надійшло безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань, у Звіті наводиться вартість такого майна згідно із супровідними документами, п. 2.4 Порядку № 56. Якщо ж вартість майна в документах не вказана, показати дохід, мабуть, доведеться виходячи зі звичайних цін);

— у «витратних» рядках 8 — 9 наводяться профінансовані (тобто оплачені) витрати.

Принагідно зауважимо, що профспілкові організації, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців (п.п. «є» п. 157.1 ПКУ — ознака неприбутковості «0016») у Звіті частину I не заповнюють (тобто доходи та витрати від основної діяльності у Звіті не показують — тому для них у частині I Звіту взагалі не передбачено «спеціальних» рядків). Такі неприбуткові організації у Звіті заповнюють тільки частину II (у разі здійснення неосновної діяльності та отримання доходів, що підлягають оподаткуванню, п. 157.14 ПКУ). Отже, якщо у звітному періоді профспілкова організація «оподатковуваних» доходів, припустимо, не отримувала, то Звіт складається та подається з прокресленнями (консультація в розділі 110.26 ЄБПЗ).

 

Нецільове використання коштів

Утім, за певних обставин неоподатковувані доходи від основної діяльності, що надходять неприбутковій організації, можуть стати оподатковуваними. Так, зокрема, згідно з п. 157.14 ПКУ використання неприбутковою організацією звільнених від оподаткування коштів на цілі, не передбачені статутом, зокрема, для проведення господарської діяльності (тобто неосновної діяльності) вважається порушенням. При цьому кошти і майно, використані не за цільовим призначенням, вважаються доходом та підлягають обкладенню податком на прибуток за ставкою, установленою п. 151.1 ПКУ (у 2012 році з урахуванням п. 10 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ — за ставкою 21 %). У такому разі сума коштів (вартість майна в розмірі звичайної ціни), використаних не за цільовим призначенням, відображається неприбутковою організацією в частині II Звіту (у рядку 10), без її включення до складу витрат (консультація в розділі 110.26 ЄБПЗ). Також зауважимо, що в разі порушення неприбутковими організаціями вимог ПКУ та інших законодавчих актів про неприбуткові організації може ставитися питання про виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій (п. 157.14 ПКУ). Отже, витрачати неоподатковувані доходи, що надходять, потрібно не забуваючи про цільовий характер їх використання — у межах основної діяльності.

До речі вкажемо на консультацію з розділу 110.30.03 ЄБПЗ, де роз’яснювалося, що за підсумками «перехідного» періоду (періоду виключення/зарахування до неприбуткових організацій) платник податку повинен подати податковому органу як «неприбутковий» Звіт (у якому наводяться дані за період перебування в лавах неприбуткових організацій), так і декларацію з податку на прибуток (де відображаються дані податкового обліку за період перебування в рядах платників податку на прибуток).

 

Неосновна діяльність (оподатковувані доходи та витрати, пов'язані з їх отриманням)

Дохід, отриманий неприбутковою організацією від неосновної діяльності, — з інших, ніж зазначені в пп. 157.2 — 157.9 ПКУ, джерел — вважається оподатковуваним та не звільняється від оподаткування (п. 152.6 ПКУ). Як правило, до таких оподатковуваних доходів неприбуткових організацій належать доходи:

— від здавання майна в оренду;

— від продажу товарно-матеріальних цінностей та основних засобів;

— від надання послуг з копіювання документів та інших послуг тощо.

При цьому в будь-якому разі оподатковуваними для неприбуткової організації є доходи з інших джерел, за умови, що вони відповідають критеріям доходу з «дохідної» ст. 135 ПКУ. Адже, як передбачено п.п. 133.1.4 ПКУ, платниками податку на прибуток вважаються неприбуткові організації в разі отримання прибутку та/або доходів, що підлягають оподаткуванню відповідно до «прибуткового» розд. III ПКУ.

У зв'язку з цим варто відзначити консультації податківців, в яких роз'яснювалося, що до оподатковуваних доходів від неосновної діяльності (доходів «з інших джерел») неприбуткових організацій також належить:

— дохід неприбуткової організації, отриманий у вигляді додатної курсової різниці від перерахунку іноземної валюти (заборгованості в інвалюті) (консультація в розділі 110.13 ЄБПЗ);

— дохід неприбуткової організації, отриманий при обміні іноземної валюти, що надійшла у вигляді безповоротної фінансової допомоги (консультація в розділі 110.26 ЄБПЗ; докладніше про валютні моменти див. також запитання на с. 25);

— суми поворотної (процентної або безпроцентної) фінансової допомоги, отриманої від неплатників податку на прибуток, зокрема фізосіб, що залишається не поверненою на кінець кварталу отримання, — оскільки її суми в числі доходів, звільнених від оподаткування, не згадуються (консультація в розділі 110.26 ЄБПЗ). Хоча, слід зауважити, якщо отримання та повернення фіндопомоги відбуватиметься в межах звітного року, то повернену суму неприбуткова організація також зможе показати й у витратах. Із цієї причини краще, щоб і отримання, і повернення фіндопомоги припадали на один звітний рік. А от сума фіндопомоги від засновника, що звільняється від оподаткування за правилами «спеціального» п.п. 135.5.5 ПКУ (отримана на строк до 365 днів), для неприбуткової організації доходом також не буде (докладніше про оподаткування поворотної фінансової допомоги див. «Податки та бухгалтерський облік», 2011, № 51, с. 35).

У разі отримання оподатковуваних доходів з інших джерел неприбуткова організація повинна сплатити податок на прибуток від неосновної діяльності з урахуванням положень п. 157.11 ПКУ . При цьому податок на прибуток розраховується за особливими правилами: як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних з отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів. При проведенні такого розрахунку сума амортизаційних відрахувань не враховується.

 

Амортизація ОЗ

Застереження, зроблене щодо неврахування амортизаційних відрахувань, у цьому випадку пояснюється тим, що з позицій податкового законодавства основні засоби неприбуткових організацій, як і в період дії Закону про податок на прибуток, вважаються невиробничими, а отже, не підлягають «податковій» амортизації (тоді як у бухгалтерському обліку право на нарахування за ними бухгалтерської амортизації при цьому зберігається). Із цієї причини, наприклад, у «неприбутковому» Звіті рядків для відображення амортизаційних відрахувань не знайти.

Водночас відсутність «податкової» амортизації не позбавляє неприбуткові організації права відображати витрати, пов'язані з придбанням основних засобів, у податковому обліку. От тільки в неприбуткових організацій це будуть або витрати, пов'язані зі здійсненням основної діяльності (рядки 8 —9 Звіту), або витрати, пов'язані з отриманням оподатковуваних доходів при продажу ОЗ (рядок 11 Звіту). Також до витрат при продажу ОЗ (рядок 11) неприбуткова організація може віднести витрати на проведення ремонтів та поліпшень об'єкта, що реалізується (консультація в розділі 110.26 ЄБПЗ).

 

Момент відображення оподатковуваних доходів та витрат, пов'язаних з такими доходами

На жаль, ані в Порядку № 56, ані в ПКУ про порядок відображення (визнання) неприбутковою організацією оподатковуваних доходів та витрат від неосновної діяльності нічого не зазначається. Водночас з роз'яснень контролюючих органів випливає, що до оподатковуваних доходів від неосновної (оподатковуваної) діяльності та витрат, пов'язаних з їх отриманням (що відображаються в частині II Звіту), застосовується загальний порядок визнання, установлений ПКУ. У будь-якому разі, саме про такий порядок відображення оподатковуваних доходів та витрат неприбутковими організаціями в консультаціях з розділу 110.26 ЄБПЗ говорять податківці.

А отже, для неосновної (оподатковуваної) діяльності працюють загальновстановлені правила, та щодо доходів, які підлягають оподаткуванню, та витрат, пов'язаних з їх отриманням, діє загальний порядок визнання доходів та витрат згідно зі ст. 137 і 138 ПКУ та встановлений ними метод нарахувань. Тому, на відміну від основної діяльності, рух грошових коштів для визнання доходів/витрат у цьому випадку не має значення.

Так, наприклад, у разі отримання неприбутковою організацією оподатковуваних доходів:

— від продажу товарів — дохід визнається за датою переходу до покупця права власності на товар (п. 137.1 ПКУ). При цьому в цілях розрахунку податку на прибуток дохід, отриманий від продажу товарів, може зменшуватися на визнані витрати, пов'язані з його отриманням (наприклад, на собівартість реалізованих товарів);

— від надання майна в оренду — дохід визнається за датою підписання акта наданих орендних послуг (п. 137.1 ПКУ). При цьому в цілях розрахунку податку на прибуток дохід, отриманий від здавання майна в оренду, може зменшуватися на визнані витрати, пов'язані з його отриманням (витрати на оплату комунальних послуг, прибирання приміщень тощо).

 

Розрахунок податку на прибуток з неосновної (оподатковуваної) діяльності

Як уже зазначалося, згідно з п. 157.11 ПКУ в разі отримання оподатковуваних доходів з інших джерел податок на прибуток розраховується як сума доходів, отримана з таких джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних з отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.

У зв'язку з цим при розрахунку податку на прибуток потрібно мати на увазі, що:

— згідно з п. 157.11 ПКУ в цілях оподаткування отримані доходи може бути зменшено на суму витрат, пов'язаних з їх отриманням. Водночас ані в Порядку № 56, ані в ПКУ порядок визначення «пов'язаних» витрат (на які дозволяється проводити зменшення) не застерігається. Тому «пов'язані» витрати в кожній ситуації доведеться визначати самостійно. Так, наприклад, якщо неприбуткова організація отримує «оподатковувані» доходи від здавання приміщення в оренду, то такі доходи, вважаємо, можуть бути зменшені, зокрема, на суму «пов'язаних» з цим витрат з прибирання приміщення та вартість комунальних послуг. При цьому за аналогією з доходами формувати витрати неосновної діяльності, вважаємо, неприбутковій організації також потрібно з оглядкою на положення «витратних» ст. 138 — 139 ПКУ;

— отримуючи оподатковувані доходи, неприбуткова організація може нести «загальні» витрати, що одночасно стосуються як основної (неоподатковуваної), так і оподатковуваної діяльності (наприклад, витрати на оплату комунальних послуг, утримання та ремонт приміщень, оплату праці найманих працівників тощо). Вочевидь, що для розрахунку податку на прибуток з оподатковуваних доходів та визначення витрат, що припадають на неосновну діяльність, такі «загальні» витрати має бути розподілено між оподатковуваною та неоподатковуваною діяльністю. Водночас як саме здійснювати подібний розподіл, ані в ПКУ, ані в Порядку № 56 не зазначається. Тому механізм такого розподілу неприбуткова організація має право визначити самостійно (наприклад, методом прямого підрахунку; пропорційно сумі доходів, отриманих від кожного виду діяльності; пропорційно відпрацьованому часу; а при наданні майна в оренду — приміром, пропорційно площі приміщень, що використовуються в неоподатковуваній та оподатковуваній діяльності);

— витрати, пов'язані з отриманням доходів, відображають у податковому обліку у складі витрат в тому звітному періоді, в якому були отримані доходи, що підлягають оподаткуванню, тобто одночасно з оподатковуваними доходами (п. 2.7 Порядку № 56).

 

Відображення в «неприбутковому» Звіті

У «неприбутковому» Звіті суму оподатковуваних доходів показують у рядку 10, а пов'язаних з отриманням оподатковуваних доходів витрат — у рядку 11. При цьому показник з рядка 11 не може перевищувати показника з рядка 10 (тобто при зменшенні сума пов'язаних витрат не може перевищувати суму доходів, тому, наприклад, ситуація з декларуванням неприбутковою організацією у Звіті збитків від неосновної діяльності неможлива). Якщо ж витрати будуть більше доходів, то сума перевищення на наступний звітний податковий рік не переноситься (а от витрати, що пов'язані з отриманням доходів, однак виникають дещо пізніше ніж доходи — скажімо, у подальших періодах у межах звітного року, проте знову ж таки в розмірі, що не перевищує доходи, вважаємо, у Звіті у складі витрат звітного року показати можна).

А тепер на підкріплення викладеного облік доходів та витрат неприбуткової організації від неосновної (оподатковуваної) діяльності розглянемо на прикладах.

Приклад 1. У I кварталі 2012 року оподатковувані доходи неприбуткової організації (від надання послуг з ксерокопіювання документів) склали 1500 грн., а витрати, пов'язані з отриманням таких доходів (наданням послуг), — 1200 грн. У такому разі сума податку на прибуток, який потрібно сплатити неприбутковій організації за підсумками I кварталу 2012 року, становитиме 63 грн. [(1500 грн. - 1200 грн.) х 21 %].

При цьому рядки 10 — 15 частини II «неприбуткового» Звіту за I квартал 2012 року буде заповнено так:

 

(грн.)

Показники

Код рядка

Наростаючим підсумком з початку звітного (податкового) року

1

2

3

II частина

Дохід з інших джерел, що підлягає оподаткуванню згідно з пунктом 157.11 статті 157 розділу III Кодексу

10

1500

Сума витрат, пов’язаних з отриманням доходів з інших джерел

11

1200

Прибуток, що підлягає оподаткуванню (р. 10 - р. 11)

12

300

Податкове зобов’язання за звітний податковий період  (р. 12 х С / 100), де С — ставка податку на прибуток, встановлена Кодексом

13

63*

Податок на прибуток за попередній звітний (податковий) період поточного року з урахуванням уточнень

14

Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього календарного кварталу звітного (податкового) періоду (р. 13 - р. 14)

15

63

* Як зазначалося, у 2012 році з урахуванням п. 10 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ ставка податку на прибуток становить 21 %.

 

Приклад 2. У II кварталі 2012 року неприбутковою організацією було отримано оподатковуваний дохід від продажу раніше придбаних ТМЦ (будматеріалів). Балансова вартість будматеріалів — 2500 грн. Матеріали продано за вартістю 2000 грн.

За правилами, установленими п. 157.11 ПКУ, доходи, отримані від продажу будматеріалів (2000 грн.), може бути зменшено на суму витрат, пов'язаних з їх отриманням, але не вище суми доходів (тобто до витрат неприбуткова організація в цьому випадку може включити суму в 2000 грн. — не вище отриманих доходів). А отже, у цьому випадку з такої операції податок на прибуток неприбутковій організації сплачувати не доведеться (прибуток, що підлягає оподаткуванню, дорівнюватиме нулю).

При цьому рядки 10 —15 частини II «неприбуткового» Звіту за півріччя 2012 року буде заповнено так (див. с. 23).

 

(грн.)

Показники

Код рядка

Наростаючим підсумком з початку звітного (податкового) року

1

2

3

II частина

Дохід з інших джерел, що підлягає оподаткуванню згідно з пунктом 157.11 статті 157 розділу III Кодексу

10

2000

Сума витрат, пов’язаних з отриманням доходів з інших джерел

11

2000

Прибуток, що підлягає оподаткуванню (р. 10 - р. 11)

12

Податкове зобов’язання за звітний податковий період (р. 12 х С / 100), де С — ставка податку на прибуток, встановлена Кодексом

13

Податок на прибуток за попередній звітний (податковий) період поточного року з урахуванням уточнень

14

Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього календарного кварталу звітного (податкового) періоду (р. 13 - р. 14)

15

 

Приклад 3. У II кварталі 2012 року неприбутковою організацією отримано оподатковувані доходи від продажу основних засобів — продано комп'ютер за залишковою вартістю 1000 грн. (первісна вартість придбаного комп'ютера — 5000 грн.; сума нарахованого зносу — 4000 грн.).

У цьому випадку суму отриманих оподатковуваних доходів неприбуткова організація може зменшити на витрати, пов'язані з їх отриманням (тобто на суму витрат, пов'язаних з придбанням комп'ютера, проте в розмірі, що не перевищує розмір отриманих доходів, — а отже, показати витрати в розмірі 1000 грн.). У такому разі, оскільки пов'язані витрати дорівнюють величині отриманих доходів, то податок на прибуток неприбуткової організації з оподатковуваної операції продажу основних засобів сплачувати не доведеться.

Рядки 10 — 15 частини II «неприбуткового» Звіту за півріччя 2012 року буде заповнено так (див. с. 23).

На завершення стисло підсумуємо особливості обліку доходів та витрат неприбуткових організацій (див. с. 24).

 

(грн.)

Показники

Код рядка

Наростаючим підсумком з початку звітного (податкового) року

1

2

3

II частина

Дохід з інших джерел, що підлягає оподаткуванню згідно з пунктом 157.11 статті 157 розділу III Кодексу

10

1000

Сума витрат, пов’язаних з отриманням доходів з інших джерел

11

1000

Прибуток, що підлягає оподаткуванню (р. 10 - р. 11)

12

Податкове зобов’язання за звітний податковий період (р. 12 х С / 100), де С — ставка податку на прибуток, встановлена Кодексом

13

Податок на прибуток за попередній звітний (податковий) період поточного року з урахуванням уточнень

14

Податок на прибуток, нарахований за результатами останнього календарного кварталу звітного (податкового) періоду (р. 13 - р. 14)

15

 

 

img 1

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі