Неприбуткова організація надає в оренду приміщення: визначаємо порядок оподаткування
Неприбуткова організація здає в оренду приміщення відповідно до договору, що передбачає щомісячну оплату. Підкажіть, чи потрібно такій організації обкладати отримані кошти податком на прибуток?
(м. Харків)
Спершу розберемося, чи підлягає дохід від надання майна в оренду оподаткуванню. Як правило, більша частина доходів неприбуткових організацій звільнена від оподаткування . Перелік таких доходів у розрізі різновидів неприбутковиків, що визнаються як такі ПКУ, наведено в пп. 157.2 — 157.9 ПКУ. При цьому для їх деяких категорій серед звільнених доходів названо у тому числі й ті, що отримано від основної діяльності. У свою чергу, під такою діяльністю необхідно розуміти (п. 157.15 ПКУ):
1) діяльність, що вважається основною для певної категорії неприбутковиків (відповідно до закону, під регулювання якого вона підпадає);
2) діяльність з продажу товарів (робіт, послуг), що пропагують принципи та ідеї, для захисту яких створювалася організація, та які тісно пов'язані з її основною діяльністю, але лише за умови, що ціна таких товарів (робіт, послуг) нижче звичайної або регулюється державою.
Крім того, нагадуємо: по-перше, не належать до основної діяльності операції неприбутковиків, названих у пп. «в» — «ґ» п. 157.1 ПКУ, з передачі товарів, виконання робіт, надання послуг особам, іншим ніж їх засновники (члени, учасники). По-друге, відповідно до абз. 4 п. 157.15 ПКУ статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік здійснюваних ними видів діяльності, що не передбачають одержання прибутку відповідно до профільного законодавства (в іншому разі податківці можуть виключити організацію з Реєстру на підставі п. 1 розд. IV Положення № 37). При цьому зверніть увагу: ідеться саме про спрямованість на одержання прибутку, тоді як отримувати дохід неприбутковій організації не забороняється, з чим погоджуються і суди (ухвала ВАСУ від 02.09.2010 р. у справі № К-24154/07).
Наведені положення дозволяють висунути гіпотезу про те, що дохід від надання в оренду приміщення неприбутковою організацією може звільнятися від оподаткування, але лише за умови, що така діяльність:
1) допускається профільним законодавством та відповідає йому (як мінімум, вона не має бути спрямована на отримання прибутку);
2) зазначена в установчих документах;
3) підпадає під основну з точки зору п. 157.15 ПКУ, причому доходи від такої діяльності має бути названо в числі звільнених згідно з пп. 157.2 — 157.9 ПКУ.
У свою чергу, якщо хоча б одна із зазначених умов не дотримується, то одержаний дохід доведеться оподаткувати (про порядок оподаткування див. далі).
Як приклад розглянемо благодійні організації (ознака неприбутковості «0005»). Згідно зі ст. 1 Закону про благодійництво такими визнаються недержавні організації, головною метою яких є провадження благодійної діяльності (тобто добровільної безкорисливої діяльності, що не передбачає одержання прибутків) на користь суспільства або окремих категорій осіб. При цьому як одну із форм здійснення благодійної діяльності ст. 16 цього Закону називає дозвіл на пільгове (!) використання об'єктів власності. У свою чергу, у п. 157.3 ПКУ в числі звільнених від оподаткування доходів благодійних організацій зазначені кошти/майно, що надходять у зв'язку зі здійсненням ними основної діяльності. Отже, на нашу думку, при дотриманні перелічених вище умов благодійна організація може надавати приміщення в оренду із застосуванням до отриманих доходів звільнення від оподаткування. При цьому особливу увагу слід приділити тому, що надання майна в оренду має здійснюватися саме на пільгових умовах (за символічною вартістю або нижче звичайної), в іншому разі отримані доходи підлягають оподаткуванню.
Водночас попереджаємо : незважаючи на наявність правових підстав для звільнення подібних доходів від оподаткування (зрозуміло, при дотриманні вказаних умов), користуватися ним слід дуже обережно. Річ у тім, що податківці в цьому питанні, найімовірніше, займуть фіскальну позицію. Так, в одній з консультацій у Єдиній базі податкових знань (розділ 110.26) вони роз'яснили, що доходи від здавання майна в оренду неприбутковими організаціями (безвідносно до їх категорії) підпадають під оподаткування. Хоча, на нашу думку, висновки цієї консультації застосовні лише до тих організацій, для яких діяльність з надання майна в оренду не є звільненою відповідно до вказаних вище положень.
Тепер розберемося з порядком відображення доходів/витрат при здаванні майна в оренду в податковому обліку. Це питання логічно розглянути в розрізі оподатковуваних та неоподатковуваних доходів:
1) якщо доходи від здавання майна в оренду звільняються від оподаткування, то такі доходи та пов'язані з ними витрати відображаються за датою надходження/витрачання коштів, що також підтверджує і ДПСУ (див. Єдину базу податкових знань, розділ 110.26). При цьому в Податковому звіті про використання коштів неприбуткових установ та організацій (далі — Звіт) доходи необхідно показати в його частині I, у відповідному для певної неприбуткової організації рядку, який призначено для відображення доходів від основної діяльності. У свою чергу, витрати, пов'язані з цією діяльністю, найлогічніше зазначати в рядку 9.2 частини I Звіту, залежно від мети, з якою приміщення здається в оренду;
2) якщо доходи підлягають оподаткуванню, то їх слід визнавати в загальному порядку (див. Єдину базу податкових знань, розділ 110.26). У зв'язку з цим доходи від здавання майна в оренду відображатимуться за датою складання акта, а пов'язані з ними витрати — за датою збільшення доходів, але в сумі, що не перевищує їх (п. 157.11 ПКУ). При цьому до «пов'язаних» витрат у контексті здавання приміщення в оренду найлогічніше віднести витрати з прибирання приміщення, на оплату комунальних послуг тощо. У Звіті для відображення таких доходів/витрат передбачено частину II, зокрема, доходи заносяться до рядка 10, а витрати — до рядка 11. Причому зверніть увагу: якщо неприбутковик отримує доходи та/або несе витрати в результаті взаємодії з єдиноподатниками, то ДПСУ дозволяє їм не подавати перелік доходів/витрат у розрізі таких контрагентів-єдиноподатників (див. Єдину базу податкових знань, розділ 110.26).
На завершення декілька слів про бюджетні установи (неприбутковики згідно з п.п. «а» п. 157.1 ПКУ): на сьогодні податківці не проти звільнення від оподаткування орендних доходів таких осіб (див. лист ДПСУ від 19.09.2011 р. № 299/5/15-1415).
Віталій Смердов, економіст-аналітик