Авансовий внесок при виплаті дивідендів єдиноподатниками
Чи повинен сплачувати авансовий внесок при виплаті дивідендів єдиноподатник? Якщо так, то чи може він урахувати сплачену суму у зменшення податкових зобов’язань звітного періоду з єдиного податку?
(м. Харків)
Пунктом 153.3 ПКУ передбачено, що емітент корпоративних прав — резидент, незалежно від того, є він платником податку на прибуток чи має пільги з його сплати, надані ПКУ, або у вигляді зниженої ставки податку на прибуток (крім страховиків*), у тому числі і платник єдиного податку, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), зобов’язаний нарахувати та внести до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток за загальною ставкою (у 2012 році — 21 % згідно з п. 10 підрозд. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ), нарахованою на суму фактично виплачуваних дивідендів, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку.
Якщо дивіденди виплачуються в негрошовій формі , базою для нарахування авансового внеску буде вартість такої виплати, розрахована за звичайними цінами (абзац другий п.п. 153.3.2 ПКУ).
Авансовий внесок не сплачується незалежно від форми виплати дивідендів (грошова чи будь-яка інша), якщо дивіденди виплачуються:
1) фізособам;
2) у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих платником податку, за умови, що така виплата жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента;
3) інститутами спільного інвестування;
4) на користь власників корпоративних прав материнської компанії, які виплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб. На суму «понадлімітних» дивідендів слід нарахувати та сплатити до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток на загальних умовах;
5) управителем фонду операцій з нерухомістю при виплаті платежів власникам сертифікатів фонду операцій з нерухомістю в результаті розподілу доходу фонду операцій з нерухомістю;
6) пільговиками, у розмірі пільгового прибутку.
Авансовий внесок уноситься до бюджету до або одночасно з виплатою дивідендів. Він є невід’ємною частиною податку на прибуток
(п.п. 153.3.8 ПКУ), у зв’язку з чим платнику податків дозволяється:
— здійснити залік шляхом зменшення суми нарахованого податку на прибуток на суму авансового внеску, сплаченого при виплаті дивідендів (п.п. 153.3.3 ПКУ);
— перенести різницю на майбутні податкові періоди у зменшення «майбутніх» податкових зобов’язань, якщо сума авансового внеску виявиться більшою та перевищить суму нарахованого податку на прибуток (п.п. 153.3.4 ПКУ).
Слід підкреслити, що вчиняти так, як передбачено пп. 153.3.3 — 153.3.4 ПКУ, дозволяється тільки платникам податку на прибуток. Тому, на відміну від таких платників, єдиноподатники не зможуть зарахувати суму сплаченого «дивідендного» авансового внеску в рахунок єдиного податку. Додаткове підтвердження цього висновку випливає з чинної форми Податкової декларації платника єдиного податку — юридичної особи, затвердженої наказом МФУ від 21.12.2011 р. № 1688, в якій немає рядка для відображення авансового внеску при виплаті дивідендів.
Що стосується звітності єдиноподатників з авансового внеску, то логічно було б подати декларацію з податку на прибуток із заповненими рядками 20 — 22 та супутнім Додатком АВ (за аналогією з поданням Додатка ПН при виплаті доходу нерезиденту). Проте замість цього податківці пропонують внески, сплачені юридичною особою — платником єдиного податку при виплаті дивідендів, показати в доповненні до «єдиноподаткової» декларації, яке згідно з п. 46.4 ПКУ складається в довільній формі та є невід’ємною частиною такої декларації (див. консультацію в ЄБПЗ за кодом 240.08).
Ігор Хмелевський, економіст-аналітик
* Згідно із Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо врегулювання окремих питань оподаткування» від 02.10.2012 р. № 5412-VI (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2012, № 91, с. 3) з 04.11.2012 р. страховиків знову звільнено від сплати «дивідендного» авансового внеску.